Srdeční červi u psa

 

Dirofilarióza je parazitární onemocnění, které postihuje psy a je způsobeno mikroskopickými červy zvanými Dirofilaria immitis. Tito červi se přenášejí komáry a mohou způsobit závažné problémy, včetně poškození srdce a plic.

Co je dirofilarióza

Dirofilarióza je onemocnění způsobené přítomností dospělých červů Dirofilaria immitis v tepnách plic a srdci psa. Infekce se obvykle vyskytuje v oblastech s teplým a vlhkým klimatem, kde jsou komáři aktivní. Po nakousnutí infikovaným komárem se larvy červa dostanou do těla psa a postupně se vyvíjejí v dospělé červy.

Jak a kde se pes nakazí

Psi se nakazí dirofilariózou při kousnutí infikovaným komárem. Během kousnutí přenáší komár mikroskopické larvy červa do těla psa. Larvy se následně v těle psa vyvíjejí až do dospělých červů. Tito červi se usazují v tepnách plic a srdce, kde mohou způsobit vážné poškození.

Dirofilarióza je přítomna ve většině zemí s teplým nebo subtropickým klimatem, zejména v oblastech s vyšším výskytem komárů. Některé země, ve kterých je dirofilarióza běžnější, zahrnují:

 1. Jižní Evropa (např. Itálie, Španělsko, Portugalsko, Řecko)
 2. Jihovýchodní Evropa (např. Turecko, Bulharsko, Rumunsko)
 3. Francie
 4. Balkánské země (např. Srbsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina)
 5. Střední východ (např. Izrael, Turecko, Kypr)
 6. Severní Afrika (např. Egypt, Alžírsko, Tunisko)
 7. Střední a Jižní Amerika (např. Brazílie, Kolumbie, Venezuela)
 8. Jihovýchodní Asie (např. Thajsko, Filipíny, Indonésie)

V oblastech, kde dirofilarióza není původní, může přítomnost nemoci být omezena na určitá riziková místa, jako jsou přístavy nebo místa s vyšším výskytem komárů.

Projevy dirofilariózy

Projevy dirofilariózy u psů se mohou lišit v závislosti na stadiu infekce a počtu přítomných červů. Mezi nejčastější příznaky patří únava, kašel, dušnost, hubnutí, ztráta chuti k jídlu, zvýšená srdeční frekvence a kašel s krví. V pokročilých stadiích může dojít k srdečnímu selhání a jiným vážným komplikacím.

Prevence srdeční červivosti

 1. Antiparazitární léčba: Pravidelné podávání antiparazitárních léků je nejdůležitějším krokem v prevenci dirofilariózy. Tyto léky zabíjejí larvy červa a brání jejich dalšímu vývoji. Veterinární lékař by měl doporučit vhodný lék a dávkování (např. Milpro tablety, Milbemax nebo pipeta Advocate).
 2. Omezení vystavení komárům: Zabraňte pobytu psa v oblastech s vysokým výskytem komárů, zejména v době, kdy jsou aktivní (večer a ráno). Používání repelentů na komáry určených pro psy může také pomoci snížit riziko infekce.
 3. Při cestování do nebezpečných zemí je největší jistota nechat chlupáče doma.

Diagnostika

Pokud je podezření, že se váš pes nakazil srdeční červivostí, provede lékař sérii vyšetření: vyšetření krve včetně testu na dirofilariózu, rentgen hrudníku a ultrazvuk srdce.

Léčba dirofilariózy

Léčba dirofilariózy je komplexní a vyžaduje pečlivé sledování veterinárním lékařem. Zahrnuje použití specifických léků, které likvidují dospělé červy a kontrolují příznaky. V případě vážných případů mohou být nutné další terapeutické postupy, jako je podávání léků proti zánětu nebo srdečních léků. Léčba dirofilariózy je často dlouhodobá a vyžaduje pečlivé sledování a následné kontroly.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *