Co pomáhá proti svědění kůže u psa i kočky

 

Svědění kůže u psa může být velmi nepříjemným a obtěžujícím problémem, jak pro psa, tak i pro jeho majitele. Existuje několik příčin svědění kůže u psa, včetně alergických reakcí, parazitárních infekcí, suché kůže nebo ekzémů. V tomto článku se podíváme na různé domácí a babské rady, které mohou pomoci zmírnit svědění kůže u psa, a také na léky, které může veterinární lékař předepsat k léčbě tohoto problému.

Příčiny svědivosti kůže u psa

  1. Alergie: Psí alergie mohou být způsobeny potravinami, všemi, blechami, pyly, plísněmi nebo chemikáliemi a mohou způsobovat silné svědění a záněty kůže.
  2. Parazitární infekce: Vzpřímení parazité, jako jsou blechy, svrab nebo vši, mohou vyvolávat svědění a podráždění kůže u psa.
  3. Suchá kůže: Nedostatečná hydratace kůže může vést ke svědění a loupání.
  4. Ekzémy: Kožní ekzémy, včetně atopické dermatitidy, mohou způsobovat silné svědění u psa.
  5. Infekce: Bakteriální, plísňové (např. kvasinky) infekce kůže mohou způsobovat svědění a podráždění.

Domácí a babské rady

  1. Koupele: Umyjte psa šetrným šampónem pro pokožku a srst, který pomáhá zmírnit svědění a hydratovat kůži. Doporučuje se používat teplou vodu a vyhnout se horkému sprchování, které by mohlo dále dráždit kůži.
  2. Zamezte škrábání a vykusování, které působí jen další poškození kůže. Pomoci může košilka nebo límec.
  3. Ovesná koupel: Přidejte do vody ovesné vločky a nechte psa ve vaně nebo koupelně s tímto roztokem. Ovesné vločky mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci zmírnit svědění.
  4. Zklidňující masti: Použijte přírodní masti s obsahem aloe vera nebo kokosového oleje, které mají zklidňující účinky na podrážděnou kůži psa. Pozor si dejte na tea tree oil, který je toxický.
  5. Strava: Zkuste přezkoumat stravu psa a zkontrolovat, zda neobsahuje alergeny. Někdy změna stravy může pomoci zmírnit svědění. Potravní alergie je poměrně častým důvodem svědivosti kůže, pro zmírnění příznaků je nutné dodržet striktní eliminační dietu po nezbytnou dobu.
  6. Omezení stresu: Vyhněte se stresovým situacím, které mohou zhoršovat svědění u psa.

Léčba veterinárním lékařem

Pokud domácí rady nepřinášejí úlevu, je důležité vyhledat veterinárního lékaře. Veterinární lékař může provést důkladnou diagnózu a předepsat vhodnou léčbu zahrnující:

  • Antihistaminika (u většiny zvířat nefungují vůbec, nebo jen minimálně),  kortikosteroidy (dnes se už pro velké množství nežádoucích používají omezeně), nebo moderní přípravky ke snížení svědivých projevů: Apoquel, Cytopoint.
  • Antiparazitární léčiva pro odstranění vši, blech nebo klíšťat.
  • Speciální šampony nebo léky na zmírnění zánětu a svědění.
  • Doporučení pro změnu stravy nebo doplňky stravy pro podporu zdravé kůže a srsti.

Je důležité si uvědomit, že každý pes je jedinečný a může vyžadovat individuální léčebný přístup. Proto je nezbytné konzultovat veterinárního lékaře pro správnou diagnózu a léčbu svědění kůže u vašeho psa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *