Jak vyrobit límec neboli krunýř pro psa i kočku?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Ochranný límec alias trychtýř, krunýř, kornout, satelit

K čemu je límec dobrý?

Límec slouží jako ochranná pomůcka, která má zamezit olizování, nebo škrábání kůže. Toho chceme nejčastěji docílit po nějakém chirurgickém zákroku, kdy hrozí lízání rány, vykousání stehů a následné zanícení, či dokonce rozpad šití, což může vést kromě komplikovanému hojení k fatálním důsledkům (výhřez střev z dutiny břišní).

Límec však používáme také u pacientů zejména s dermatologickými potížemi. S výraznou svědivostí se setkáváme například při zánětu zevního zvukovodu (zánět uší), u alergiků, ale také u zvířat napadených blechami. Škrábání kůže vede k jejímu podráždění a poškození, což ji predisponuje k sekundární bakteriální, nebo kvasinkové infekci.

Nadměrné škrábání kůže vede k jejímu poškození. Poškozená kůže je vstupní bránou pro bakterie a kvasinky.

Zdroj: elements.envato.com

Jaký límec vybrat?

  • Nejdůležitějším aspektem je vhodná velikost. Tady platí jednoduché pravidlo:

Límec musí být natolik velký, aby si zvíře nemohlo olíznout/ poškrábat ono zapovězené místo.

 

  • Další kvalitou límce je jeho materiál

 

1. Většina standardních límců je tvořena tvrdým plastem. Tvrdý je proto, aby držel pevný tvar, nicméně to mu na komfortu nepřidá.

 

2. Obdobně vypadá límec z pevné vyztužené látky. Na rozdíl od plastového límce není průhledný a jeho měkčí struktura se přizpůsobí například ve spánku.

Zdroj: elements.envato.com

3. Poslední roky je velmi populární nafukovací límec. Je z měkkého příjemného materiálu a jeho podstatně menší velikost dopřeje pacientovi větší pohodlí. Jedinou nevýhodou je jeho obtížnější dostupnost (ne každý veterinář jej nabízí) a vyšší pořizovací cena.

 

Límec je ochranná pomůcka, nikoliv módní doplněk. Netrapte psa límcem při venčení, kdy jej máte pod kontrolou!

 

Ne každý má ochranný límec doma. Co si počít v situaci, kdy se v noci zvíře začne maniakálně škrábat?

 

Jak si doma vyrobit límec

1. Omotejte psovi kolem krku ručník nebo osušku. Ideálně elastickým obinadlem jej kolem krku zafixujte, případně se dá ručník ovinout přímo kolem volného obojku.

 

2. U větších psů se dá použít cestovní polštářek kolem krku

3. Nafukovací límec lze nahradit u větších psů nafukovacím kruhem do bazénu. Pozor si jen dávejte, aby plast nebyl příliš ostrý a psa neporanil.

4. U koček a malých plemen psů lze využít pevnějšího papíru (např. filtrační papír do kávovaru) zamotaného do tvaru límce a olepeného lepenkou.

5. Pěnové hračky/hadice do bazénu lze také využít pro DIY výrobu límce pro psa nebo kočku.

Ať budete vyrábět jakýkoliv límec, vždy si dávejte pozor, aby nebyl příliš těsný a zvíře neškrtil!

Co když pes/kočka límec nesnese?

Je malé % zvířat, které límec prostě nestrpí. Naráží maniakálně do zdi, zmateně pobíhají, točí se v kruhu, nebo naopak ulehnou a nedělají vůbec nic. Alternativou je nahrazení límce košilkou, tričkem, nebo prubanem (síťka od veterináře). U tohoto typu ochrany je potřeba si uvědomit, že rány lze rozlízat, či rozškrábat i přes tenkou vrstvu látky.

Zdroj: elements.envato.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *