Pojedu se psem do Chorvatska. Co je dobré vědět?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Každý si svůj oddych od všednosti dnů představuje jinak. Někdo vyrazí na chalupu, někdo míří do hor a někdo si ke svému relaxu vybere moře. Chorvatsko už je členem Evropské unie, tak co by mi mohlo bránit sbalit se a jet se psem na dovolenou? V tomto článku můžete najít pár zásadních bodů, které je třeba splnit, abyste si dovolenou se svým chlupáčem mohli užít naplno.

DOKLADY

Stejně jako my nemůžeme za hranice vyrazit bez občanského průkazu/pasu, potřebuje i náš pejsek pas, přesněji Pas zvířete v zájmovém chovu.

Zdroj: uveterinarky.cz

Pro vydání pasu musí být pes nezaměnitelně identifikovatelný, to v našem případě znamená očipovaný. Tetování Chorvatsko neuznává jako dovolený způsob označení zvířete.
Další kámen úrazu může být vakcinace proti vzteklině. Je potřeba si hlídat datum poslední vakcinace a datum revakcinace zapsané v pase. První očkování proti vzteklině je platné za 21 dnů, to znamená, že vejde v platnost až 22. den po naočkování. Pokud je přeočkování provedeno v řádném termínu, je platné okamžitě.

Uvedu příklad: Chtěla bych jet na dovolenou se svým psem 5. 5. Můj pes Fík byl dle záznamu v pase vakcinován s platností do 2. 5.
Situace A) přijdu k veterináři včas 1.5., pejsek se přeočkuje v řádném termínu. Můžu vyjet? Ano! Super, balím kufry, protože při dodržení termínu přeočkování se na mě platnost až za 22 dnů nevztahuje.
Situace B) přijdu k veterináři 4. 5. na přeočkování, veterinář mi pejska naočkuje a do pasu napíše, že vakcína je platná od 26. 5. Můžu vyjet? Odpověď zní ne. Nemám platné očkování, protože jsem prošvihla datum platnosti, tedy musím počkat až do 26. 5.

Ve zkratce tedy musí být pes čipován, musí mu být vystaven pas a v něm musí být záznam o platném očkování proti vzteklině.

Zdroj: elements.envato.com

PSI TYPU „BULL“

Skvělé! Byrokracii máme z krku, nebo? Bohužel Chorvatsko je jedna ze zemí, která reguluje vstup psů určitého typu do země. Pokud chcete jet do země s pejskem typu „bull“ musí splňovat následujcí: Plemeno musí být uznané FCI a pes musí mít PP. S pejsky bez PP a dokonce s kříženci odpovídajícími typu „bull“ do země nesmíte.

JAKÁ DALŠÍ NEBEZPEČÍ NA NÁS NA JIHU ČÍHAJÍ? ANEB VÝZNAM ANTIPARAZITÁRNÍ OCHRANY

Čím jižněji se dostáváme, tím je příznivější klima pro přenašeče tropických onemocnění. Těmi rozumíme drobný hmyz, který zatím ještě nepřežívá zimy v České republice, ale na jihu Evropy už ano. Vybrala jsem si dvě závažné parazitózy se kterými se v ČR už nějakou dobu setkáváme. Je to zejména po dovozu z dovolených, tak se pojďme podívat, jak jim zabránit.

LEISHMANIÓZA

je onemocnění, které přestavuje závažný problém zvířat u Středozemního moře. Původcem je jednobuněčný parazit, který se přenáší pokousáním malým pakomárkem. Ke klinickým příznakům patří změny na kůži, tvorba šupin kolem očí, nosu, loktech, ztráta srsti na hlavě, deformity drápků, hubnutí nebo ztráta energie. Léčba tohoto onemocnění je dlouhodobá, drahá a frustrující, skoro nikdy jej nelze zcela vyléčit.
Nejlepší prevence je nevystavovat psa infekčnímu prostředí, tedy nejezdit s ním ke Středozemnímu moři.  Pokud se i přes to rozhodneme vyrazit, snažíme se chránit psa proti přenašečům, tedy hmyzu. Používáme přípravky s repelentním účinkem.

Repelentní účinek znamená, že se přenašeč ani neodváží do pejska zakousnout, protože jej odpuzuje.

Dobrý účinek mají permethrinové preparáty (Advantix spot-on), flumethrin (Foresto obojek) nebo deltametrin (Scalibor obojek). O tom, co bude nejlépe fungovat pro Vás a Vašeho pejska, se poraďte u veterináře.

Zdroj: elements.envato.com

SRDEČNÍ DIROFILARIÓZA

známá také jako srdeční červivost, je velmi nebezpečné celkové onemocnění spojené se změnami v srdci, na plicích, játrech a ledvinách. Původcem je červ vlasovec psí (Dirofilaria immitis), který se přenáší pomocí zhruba 70 druhů komárů. Červi to nejsou nijak malí, dospělé samičky mají až 30 cm. Klinické příznaky jsou ze začátku nenápadné a pomalu se zhoršují, patří mezi ně unavitelnost, občasný kašel, který se zhoršuje se zátěží, hubnutí, zhoršené dýchání, zhoršená kvalita srsti. Při závažné formě dochází k selhání srdce, velké slabosti, dušnosti, zavodnění břicha až smrti.
Jako jednoduché opatření se tak jeví použití repelentních přípravků. Bohužel to ale není dostatečná ochrana proti nakažení, protože jim komáři mohou odolat. Pro prevenci rozvoje onemocnění proto musíme navíc zvolit cestu zabití vyvíjejících se larev. Ta spočívá v zabránění přeměny larviček v dospělce pravidelnými dávkami antiparazitik ve formě spot-onů (Advocate, Stronghold) nebo perorálně (Biomec). První dávka se podává před cestou, potom opakovaně každý měsíc a naposledy měsíc po konci období výskytu hmyzu. Tímto opatřením snadno zamezíme propuknutí život ohrožujícího onemocnění, protože u tohoto onemocnění rozhodně platí, že prevence je lepší než léčba.

Máte vyřízené doklady a s veterinářem jste probrali antiparazitární ochranu? Tak se vydáme na cestu.

Zdroj: elements.envato.com

CESTOVÁNÍ

Jak na cestování se psem a jak vůbec pejska na auto zvyknout se můžete dočíst v článku: Cestování se psem. Podle toho, z jakého koutu republiky cestujete může cesta do Chorvatska zabrat až 11 hodin. Proto musíte myslet na pohodlí Vaše i Vašeho pejska. Na cestu zabalte dostatek pitné vody a zajistěte bezpečné a pohodlné místo bez přímého foukání klimatizace, ale přesto s dostatečnou výměnou vzduchu. Na cestě si naplánujte dostatek přestávek na protáhnutí, vyvenčení a napití. Přitom mějte pejska na vodítku, i když si jste jistí, že neuteče. Kdyby se zaběhl, byl by to velký problém.

Z osobní zkušenosti mohu doporučit naplánovat si cestu na noc, pejsek většinu času prospí a nemusíte bojovat se sluncem a vedrem.

Pokud se vašemu pejskovi dělá v autě špatně, zvrací a trpí na kinetózy, zkuste se před cestou informovat u veterináře na léky, které by mohly pejskovi pomoct.

NÁSTRAHY U MOŘE

Dorazili jsme na místo, jdeme si užívat moře! Ale opatrně. Prve prozkoumejte terén a dejte si pozor na mořské ježky. Vždy s sebou noste dostatek pitné sladké vody.

Psovi se snažte zabránit v pití slané vody – ta způsobuje průjem a psa paradoxně dehydratuje.

Vyhněte se pobytu na slunci v největším horku (mezi 11. a 15. hodinou) a vždy umožněte psovi odpočívat ve stínu. Na konci dne doporučuji pejsky od slané vody osprchovat, dlouhosrsté psy rozhodně a u krátkosrstých je to také vhodné. Doporučuji si předem najít nejbližší veterinární ordinaci pro případ nouze. Pokud se nám pejsek poraní během našeho pobytu, nebudeme muset panikařit a hledat.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *