Odčervení koček a koťat

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Jak kočka přijde k vnitřním parazitům?

Parazité jsou vylučování trusem napadeného zvířete. Infekční mohou být vajíčka, larvy, či dospělci parazitů. K přenosu tedy nejčastěji dochází kontaktem s takovým trusem, ale také při krmení syrovým masem při barfování, přes mateřské mléko, při pozření myší, přes blechy,  případně dochází k nákaze koťat už během gravidity. Čistě indoorové kočky (tzn. domácí) se mohou nakazit například prostřednictvím nečistot na Vašich botách. Mezi nejčastější parazity trávícího traktu u koček patří škrkavky, tasemnice a měchovci.

Jak se začervení u koček projevuje?

Infekce může často probíhat asymptomaticky, to znamená bez jakýchkoliv příznaků nemoci. Klinické příznaky jsou markantnější (výraznější) u malých koťat, nebo u zvířat s jiným konkurenčním onemocněním. Mezi projevy začervení patří zejména: průjem, zvracení (možná přítomnost parazitů ve zvratcích či stolici), ztráta hmotnosti, zvětšené břicho, zhoršená kvalita srsti, únava, zřídka i úmrtí postiženého jedince.

Zdroj: elements.envato.com

Jak často a kdy kočku odčervit?

První odčervení koťat by se mělo provést ve 14ti dnech věku společně s odčervením matky. Následně každých 14 dní až do věku 3 měsíců. Od 3. do 6. měsíce odčervujeme jednou měsíčně.

Další pravidelnost odčervení není jednotné. Dle expertů European Scientific Counsel Companion Animal Parasites“ (ESCCAP) se frekvence odčervení řídí několika faktory.

  1. Venkovní kočky 1x za měsíc

  2. Domácí kočky s možností výběhu, či děti v domácnosti: 4x za rok

  3. Striktně domácí kočky 1-2x za rok

Zároveň je doporučeno použít i preparáty proti vnějším parazitům (zejména blechám), které mohou přenášet například tasemnice.

Často kladené otázky:

Jak vybrat nejvhodnější přípravek?

Ze začátku je potřeba říci, že neexistuje jeden univerzální přípravek účinný proti všem parazitům. Odčervovací preparáty jsou dostupné ve formě pasty, prášků, či spot-on (pipeta). Takzvaná širokospektrální antiparazitika (často kombinace Fenbendazolu a Praziquantelu) pokryjí většinu nejčastějších vnitřních parazitů. Existují také přípravky, které působí zároveň proti vnitřním i vnějším parazitům (např. přípravek Broadline).

Když nalezneme kočku a nevíme, jestli už byla odčervená, můžeme ji odčervit?

Rozhodně ano, nalezená venkovní zvířata trpí na parazitární infekci častěji a je potřeba zahájit odčervení co nejdříve.

Lze odčervit kočku nebo psa česnekem?

V žádném případě, česnek a cibule jsou (samozřejmě v určitém množství) pro kočky i psy toxické a může vést k rozpadu červených krvinek. Navíc žádná studie nepotvrzuje, že by měly mít nějaký antiparazitární účinek. Přírodní nemusí znamenat vždy neškodný, více v článku: Přírodní přípravky v boji proti parazitům. 

Jsou antiparazitika pro psy vhodná i pro kočky?

Většinou je složení podobné, ale existují i výjimky. Mezi hlavní patří ty s účinnou látkou Permethrin. Ten může vyvolat u koček velmi prudkou reakci až úhyn. Z tohoto důvodu je potřeba zohlednit pořizování antiparazitika pro psy, pokud máme ve stejné domácnosti kočku.

Má smysl dělat parazitologické vyšetření trusu, případně odčervit jen v případě pozitivního výsledku?

Ano, pravidelné vyšetření trusu na parazity je nejlepší způsob prevence. Nicméně je potřeba si uvědomit, že parazité nejsou vylučování pravidelně a najít je může být poměrně komplikované. Zkrátka nestačí jen rozetřít trus na sklíčko a kouknout pod mikroskopem. Trus by měl k takovému vyšetření sbírán alespoň 3 po sobě jdoucí dny (skladovat v lednici v uzavřené nádobě) a následně vyšetřen různými způsoby. Takto zvýšíme efektivitu tohoto vyšetření, a jeho provedení je časově i finančně náročnější (v laboratoři ca 700Kč), než samotné odčervení. Navíc negativní výsledek nevylučuje s jistotou přítomnost parazitů. U pacientů, u kterých máme podezření na parazitární infekci, odčervujeme vždy i přes negativní výsledek vyšetření.

Můžeme očkovat a zároveň odčervit?

Obecně se doporučuje očkovat kočičku alespoň 10-14 dní po odčervení.

Můžeme kočku odčervit když má průjem, nebo zvrací?

Ano.  Jediné, co hrozí je, že zvíře tabletu nebo pastu vyzvrací a nedojde k dostatečnému vstřebání účinné látky.

Kolik odčervení stojí?

Desítky až stovky korun, záleží na preparátu. Obecně levnější jsou tablety, dražší potom pipety účinné i proti vnějším parazitům.

Chcete se o odčervení či parazitech dozvědět více? Doporučuji navštívit tyto stránky: https://www.esccap.org/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *