Zánět dásní psa i kočky: gingivits

 

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Zánět dásní (gingivitis) je jednou z nejčastějších příčin zápachu z tlamy u psů, drtivá většina psů se s nim alespoň jednou za život setká. Postihuje zejména malá toy plemena, brachycefaliky a starší psy.

 

Příčiny

Hlavním spouštěčem je plak a zubní kámen spojené s hromaděním bakterií a přechodem na dáseň. Další možností je například nepravidelné postavení zubů vedoucí k iritaci protější dásně.

Z příčin mimo tlamu může zánět dásní vyvolat onemocnění ledvin, cukrovka, psinka nebo onemocnění imunitního systému. U koček se na zánětu dásní mohou podílet i virová onemocnění – kaliciviróza, FIV, FeLV.

Zdroj: Anna Šrenková

Projevy

Klinické příznaky zánětu dásní se odvíjí od míry postižení. Může se jednat o fokální i rozsáhlé změny. Dáseň je zarudlá, může být oteklá, na dotyk bolestivá i krvácet. Postižené zvíře může nadměrně slinit. Pokud majitelé pravidelně neprohlíží psův chrup, mohou si všimnout nadměrného zápachu z tlamy, potíží s příjmem krmiva – žere déle, divně žvýká, žere méně.

 

Rizika

Při přetrvávajícím závažném rozsahu může dojít i k přechodu na závěsný aparát zubu a jeho následnému vypadnutí, nebo šíření zánětů odhalenými cévami do zbytku těla, ohroženo jsou tak například i srdce, nebo ledviny. U koček dlouhodobé odmítání potravy může vést ke ztučnění jater.

Zdroj: elements.envato.com

Diagnostika

Základem je celkové klinické vyšetření, poté se veterinář zaměří na samotnou dutinu ústní. Ne vždy koreluje množství plaku a zubního kamene se závažností zánětu dásně. Pro posouzení stavu chrupu je potřeba další vyšetření v anestezii, protože může být pro psa nepříjemné, dokonce i bolestivé. Abychom zjistili rozsah postižení – např. zda je postižen i závěsný aparát zubu, využíváme rentgenu. Pro objasnění metabolické příčiny je často doporučeno kompletní vyšetření krve.

U koček s chronickým zánětem dásní je vždy proveden test na infekční nemoci FeLV, FIV.

 

Léčba zánětu dásní

Cílená terapie se odvíjí od příčiny. Nejčastější se jedná o čištění zubů v celkové anestezii. Uvolněné zuby jsou odstraněny. K udržení stavu přispívá pravidelná domácí ústní hygiena. Mechanická očista je často doplněna o léky proti bolesti a antibiotiky.

 

 

 

2 komentáře: „Zánět dásní psa i kočky: gingivits

  • 9 března, 2023 (4:35 pm)
    Trvalý odkaz

    tato stranka je vyborna a poucna ale chybi mi tam vic informaci napriklad proc se memu psovi udelala bulka na kosti u oka trochu vic k cumaku mohla narazit do neceho ma totiz sedy zakal a jedno oko slepe ,nebo ma to od zubu ma skarede zuby ale veterinar ma strach ji uspat a nebo ma nador dekuji za odpoved

    Reagovat
    • 25 března, 2023 (10:08 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, děkuji. Samozřejmě není možné objasnit 100% nejrůznějších případů. Z takové bouličky by neměl být problém odebrat vzorek i za plného vědomí pomocí tenké jehličky, stejně tak provést RTG bez anestezie.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *