Pes, kočka nadměrně sliní, slintá

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Je obecně známo, že psi a kočky sliní více než my lidé. Pro některá plemena (německý boxer, doga, nebo bernardýn) to platí dvojnásobně. Nadměrné slinění nemusí být hned spojeno s nějakou patologií. Zřídka však může signalizovat závažný problém. Jaké jsou tedy nejčastější příčiny a na co se zaměřit?

 1. ,,Sbíhají se mu sliny“. Je v dosahu nějaké chutné jídlo, nebo tu snad jen zavanula příjemná vůně grilu z vedlejší zahrady?
 1. Čtení zpráv od jiných psů. Zejména u samců známe situaci, kdy očuchávají cizí moč a přitom cvakají zuby a nadměrně sliní. V tomto případě se nejedná o otravu, ale využití Jacobsonova orgánů, který umožňuje psovi intenzivnější vnímání pachů a chutí.

 

 1. Nadměrné teplo: psi se místo pocení ochlazují pomocí zrychleného dýchání s otevřenou tlamou a vyplazeným jazykem. K tomu patří i nadměrné slinění. Dopřejte v takové situaci vašemu parťákovi dostatek tekutin. Dejte si však pozor na přehřátí.
 1. Strach a stres jsou dalším spouštěčem nadměrného slinění. Ať už se jedná o návštěvu veterináře, psího salonu, nebo jízdu autem. Ta může vést u psa kromě stresu i k nevolnosti.
 1. Nevolnost může být spojená i s cestováním, ale častěji se s ní setkáváme v souvislosti s trávícími obtížemi. Stejně jako u lidí, může být nevolnost způsobena pozřením nevhodného krmiva, nebo jeho velkého množství. Pozor, k nevolnosti mohou vést i závažnější onemocnění jako problémy s játry, ledvinami nebo slinivkou. Pokud je spojena s nějakou dietní chybou, zkuste dát zvířeti nejprve hladovku, ať se mu žaludek zklidní. Nevolnost také často předchází a doprovází zvracení.

 

Zdroj: elements.envato.com

 

 1. Při epileptickém záchvatu často dochází vedle pomočení se a pokálení se k nadměrnému slinění.
 1. Bolest, ať už vychází odkudkoliv může být provázena nadměrným sliněním.
 1. Problémů v ústní dutině může být celá řada. Zuby mohou být poškozeny, zubní kámen vede k zánětům dásní, což způsobuje bolest a často i nadměrný zápach z tlamy. Zapíchnutý klacík nebo kost a v neposlední řadě nádorové procesy, mohou vést k bolesti, ale i k mechanickým problémům s polykáním.
 1. Zánět slinných žláz 
 1. Otrava, přímé podráždění sliznic nebezpečnými látkami. Toxinů existuje celá řada a mohou se projevit mimo jiné i nadměrným sliněním. Současně se mohou objevit následující příznaky: zvracení, průjem, třes, bezvědomí, zrychlené dýchání i křeče.
 1. Po podání léčiv. Jak ideálně podat zvířeti tabletku, se dočtete v článku: Jak dostat do psa, kočky tabletku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *