Onemocnění, zánět slinivky u psa i kočky
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: Tereza Opltová
Kde se slinivka nachází a jaká je její funkce?
Slinivka břišní neboli pankreas je orgán nacházející se mezi žaludkem a kličkou tenkého střeva. Její stěžejní funkcí je produkce trávících šťáv (exokrinní funkce) a hormonů (endokrinní funkce).
Exokrinní funkce slinivky spočívá v tvorbě šťávy obsahující důležité trávící enzymy. Tento sekret je přiváděn do tenkého střeva, kde se významně podílí na trávení tuků, ale i bílkovin a cukrů.
Endokrinní funkce spočívá v tvorbě důležitých hormonů: insulinu a glukagon. Insulin je důležitý hormon pro správný metabolismus sacharidů (cukrů). Jeho nedostatek vede k cukrovce (diabetu).
Z textu je tedy jasné, že pod pojem ,, nemocná slinivka“ můžeme rozumět: nedostatečnost produkce trávících enzymů (EPI), zánět slinivky (pankreatitis), nedostatečnou tvorbu inzulinu (diabetes mellitus) a nádorová onemocnění slinivky (inzulinom).
Exokrinní pankreaticka insuficience (EPI)
Je onemocnění charakterizované nedostatečnou produkcí trávících šťáv. To se projeví nedostatečným trávením potravy a současně i zhoršeným vstřebáváním živin. Zvířata s tímto onemocnění trpí extrémními průjmy, stolice může mít šedou barvu v důsledku nedostatečného trávení tuků, i přes extrémní hlad jsou velmi hubení, často mají zhoršenou kvalitu srsti. Toto onemocnění postihuje zejména německé ovčáky. Diagnostika spočívá ve stanovení parametru TLI z krve nalačno. Vyléčit se toto onemocnění nedá. Terapie bazíruje na doživotní suplementaci trávících enzymů a nízkotučné diety. Často jsou tito pacienti postiženi i nedostatkem vitaminu B12.
Zánět slinivky (pankreatitis)
Pankreatitida postihuje psy i kočky. Nicméně u obou druhů zvířat se průběh onemocnění i jejich léčba trochu liší. Může se jednat o akutní, ale i chronický (dlouhotrvající) proces. Nenechme se mýlit pojmem zánět. Většina pankreatitid jsou sterilní: dojde k nadměrné stimulaci a tvorbě trávících šťáv, které začnou vlastní orgán natravovat, což vede k zánětlivé reakci i bez účasti bakterií.
Zánět slinivky u psa
Vyvolávající příčina není ve většině případů známa. Co může k zánětu přispět je krmení velmi tučnou stravou (např. pes sežere zbytky smaženého jídla, popsány jsou i případy, kdy ke vzniku pankreatitidy došlo po olízání krému z majitelových rukou, či po pozření čokolády), vlivem nedostatečného prokrvení slinivky (anestezie, ztráta tekutin při průjmu či zvracení), nebo při léčbě určitými léčivy (azathioprin, furosemid).
Psi nejčastěji trpí na akutní formu pankreatitidy. K typickým projevům zánětu slinivky patří zvracení, nechutenství, bolestivé břicho, průjem. Bolestivost břicha dávají psi často najevo tzv. prosebným postojem, kdy jsou přední končetiny natažené a zádní část těla vyvýšena nad tou přední.
Diagnostika spočívá v sonografickým vyšetřením v kombinaci s krevním testem cPLI (specifická pankreatická lipáza).
Léčba je symptomatická: důležitá je hospitalizace pacienta s kontinuální infúzní terapií, analgetika (léky na bolest), léky proti zvracení a nevolnosti a krmení nízkotučnou dietou.
Vzhledem k tomu, že se v drtivé většině jedná o sterilní zánětlivý proces, jsou antibiotika zbytečná.
Zánět slinivky koček
Hlavním rozdílem od psů je, že se často jedná o chronický proces, který je vzhledem k rozdílné anatomii často spojen s ostatními orgány (zejm. játry a střevem). Z tohoto důvodu může být diagnostika i terapie trochu komplikovanější. K diagnostice slouží paramter fPLI. Dalším zásadním rozdílem od psů je není potřeba nízkotučná dieta. Kočka pak může mít v budoucnu fáze akutních zhoršení, projevujících se zejména nechutí k jídlu.
I přes to, že je jednodušší a levnější varianta podat antibiotika doma, je v léčbě pankreatitidy mnohem efektivnější infúzní terapie během hospitalizace!
Cukrovka (diabetes mellitus)
Onemocnění spojeno s nedostatečnou produkcí inzulinu ve slinivce, nebo s rezistencí tkání vůči tomuto hormonu (tzv.inzulinová rezistence). Toto onemocnění je spojeno zejména s nadměrným pitím a močením, hubnutím i přes normální chuť k jídlu, náhlou ztrátou zraku a u koček s prošlapem zadních končetin (tzv. plantigrádní postoj). Diagnostika je založena zejména na stanovení krevního cukru (glukózy v krvi a moči, ve které se za normálních podmínek nenachází). Dalším doplňujícím testem je fruktosamin z krve, který poukazuje na dlouhodobě přetrvávající hyperglykémii (zvýšenou hladinu cukru v krvi). Cukrovka se léčí podáváním inzulinu. V některých případech může stačit kastrace a u koček se setkáváme často s uzdravením.
Inzulinom (rakovina slinivky)
Jedná se o zhoubný nádor, který vede k nadměrné produkci inzulinu. Takové zvíře tedy trpí opakem cukrovky = má sníženou hladinu krevního cukru (hypoglykémie). Vzhledem k tomu, že glukóza je hlavním energetickým palivem pro všechny buňky v organismu, je takové zvíře extrémně slabé, unavené a mohou se u něj dokonce objevit i epileptické záchvaty. Diagnostika spočívá ve stanovení hladiny glukózy a inzulinu v krvi a následné zobrazení nádoru (CT vyšetření). Terapií volby je chirurgické odstranění tohoto nádoru ze slinivky, případně konzervativní terapie založená na častějším krmení a podávání léků zvyšujících hladinu cukru v krvi (glukokortikoidy).
*za iltustrace velký DÍK Tereze Opltové
Kocour 15 let, sono rakovina jater a slinivky, podány B12 inj antibiotika. Kocour má hlad, někdy po pozreni vyvrati, jindy za delší dobu. Maso, konzervy a suché odmítá. Čím krmit prosím. Ani hypoalerg. stravu nechce. Má šanci nebo konec? Děkuji za odpověď Chmelařová
Dobrý den, pokud má kocour potvrzenou rakovinu na více orgánech, tak je prognóza bohužel špatná. Samozřejmě záleží na konkrétním typu, možnostech chemoterapie atd. Obecně platí, že takové zvíře není potřeba krmit speciální dietou – naopak najít krmivo, které přijímá. Nejdůležitější je v takovou chvíli zhodnotit kvalitu života zvířete – o to tu koneckonců jde. Držím palce.
Dobrý den, paní doktorko.
Jedna z mých koček už přes rok bojuje s onemocněním slinivky. Koncem roku 2020 přestávala jíst a zvracela. Vyšetřením můj veterinář zjistil zvýšené hodnoty slinivky v krvi – více než 30. Po třech infuzích, antibiotikách a nasazením diety a kortikoidů se během měsíce hodnoty upravily téměř na normál. Jsme stále na dietě i kortikoidech, ale přesto vždy po nějaké době se objeví nechutenství, někdy i zvracení. Podstoupili jsme znovu infuze a stav se upravil, bohužel vždy jen na nějakou dobu. Nyní má hodnotu opět vysokou – 22. Kočce je cca 12 let, je z útulku a poslední dobou má problém i se zácpou, kterou řeším podáváním Laktulózy, ale s ne moc velkým úspěchem.
Dá se pro číču udělat něco dalšího ?
Moc děkuji, Pavla Procházková.
Dobrý den, stav zvířete na dálku zhodnotit nelze. Pokud chcete další názor, navštivte s kočkou specializované pracoviště, doneste lékařské zprávy a kočičku nechte opětovně vyšetřit.
Dobry den mam kocicku na spec.granulich(podráždena slinivka břišni),Jedte mame imasove diet.konzervy.Ty zatim chutnaji ale granule jiz odmíta.Je moznost nejake domaci stravy u teto diety,?Jsme teprve 4 dny z nemocnice doma.
Dobrý den, u koček se narozdíl od psů při problémech se slinivkou nevolí nízkotučná dieta. Častěji volíme hypoalergenní dietu. Poraďte se ideálně s ošetřujícím lékařem.