Onemocnění, zánět slinivky u psa i kočky

Zdroj úvodního obrázku: Tereza Opltová

Kde se slinivka nachází a jaká je její funkce?

Slinivka břišní neboli pankreas je orgán nacházející se mezi žaludkem a kličkou tenkého střeva. Její stěžejní funkcí je produkce trávících šťáv (exokrinní funkce) a hormonů (endokrinní funkce).

Exokrinní funkce slinivky spočívá v tvorbě šťávy obsahující důležité trávící enzymy. Tento sekret je přiváděn do tenkého střeva, kde se významně podílí na trávení tuků, ale i bílkovin a cukrů.

Endokrinní funkce spočívá v tvorbě důležitých hormonů: insulinu a glukagon. Insulin je důležitý hormon pro správný metabolismus sacharidů (cukrů). Jeho nedostatek vede k cukrovce (diabetu).

Z textu je tedy jasné, že pod pojem ,, nemocná slinivka“ můžeme rozumět: nedostatečnost produkce trávících enzymů (EPI),  zánět slinivky (pankreatitis), nedostatečnou tvorbu inzulinu (diabetes mellitus) a nádorová onemocnění slinivky (inzulinom).

Zdroj: Tereza Opltová 

Exokrinní pankreaticka insuficience (EPI)

Je onemocnění charakterizované nedostatečnou produkcí trávících šťáv. To se projeví nedostatečným trávením potravy a současně i zhoršeným vstřebáváním živin. Zvířata s tímto onemocnění trpí extrémními průjmy, stolice může mít šedou barvu v důsledku nedostatečného trávení tuků, i přes extrémní hlad jsou velmi hubení, často mají zhoršenou kvalitu srsti. Toto onemocnění postihuje zejména německé ovčáky. Diagnostika spočívá ve stanovení parametru TLI z krve nalačno. Vyléčit se toto onemocnění nedá. Terapie bazíruje na doživotní suplementaci trávících enzymů a nízkotučné diety. Často jsou tito pacienti postiženi i nedostatkem vitaminu B12.

Zánět slinivky (pankreatitis)

Pankreatitida postihuje psy i kočky. Nicméně u obou druhů zvířat se průběh onemocnění i jejich léčba trochu liší. Může se jednat o akutní, ale i chronický (dlouhotrvající) proces. Nenechme se mýlit pojmem zánět. Většina pankreatitid jsou sterilní: dojde k nadměrné stimulaci a tvorbě trávících šťáv, které začnou vlastní orgán natravovat, což vede k zánětlivé reakci i bez účasti bakterií.

Zánět slinivky u psa

Vyvolávající příčina není ve většině případů známa. Co může k zánětu přispět je krmení velmi tučnou stravou (např. pes sežere zbytky smaženého jídla, popsány jsou i případy, kdy ke vzniku pankreatitidy došlo po olízání krému z majitelových rukou, či po pozření čokolády), vlivem nedostatečného prokrvení slinivky (anestezie, ztráta tekutin při průjmu či zvracení), nebo při léčbě určitými léčivy (azathioprin, furosemid).

Psi nejčastěji trpí na akutní formu pankreatitidy. K typickým projevům zánětu slinivky patří zvracení, nechutenství, bolestivé břicho, průjem. Bolestivost břicha dávají psi často najevo tzv. prosebným postojem, kdy jsou přední končetiny natažené a zádní část těla vyvýšena nad tou přední.

Zdroj: elements.envato.com

Diagnostika spočívá v sonografickým vyšetřením v kombinaci s krevním testem cPLI (specifická pankreatická lipáza).

Léčba je symptomatická: důležitá je hospitalizace pacienta s kontinuální infúzní terapií, analgetika (léky na bolest), léky proti zvracení a nevolnosti a krmení nízkotučnou dietou.

Vzhledem k tomu, že se v drtivé většině jedná o sterilní zánětlivý proces, jsou antibiotika zbytečná.

Zánět slinivky koček

Hlavním rozdílem od psů je, že se často jedná o chronický proces, který je vzhledem k rozdílné anatomii často spojen s ostatními orgány (zejm. játry a střevem). Z tohoto důvodu může být diagnostika i terapie trochu komplikovanější. K diagnostice slouží paramter fPLI. Dalším zásadním rozdílem od psů je není potřeba nízkotučná dieta. Kočka pak může mít v budoucnu fáze akutních zhoršení, projevujících se zejména nechutí k jídlu.

I přes to, že je jednodušší a levnější varianta podat antibiotika doma, je v léčbě pankreatitidy mnohem efektivnější infúzní terapie během hospitalizace!

Cukrovka (diabetes mellitus)

Onemocnění spojeno s nedostatečnou produkcí inzulinu ve slinivce, nebo s rezistencí tkání vůči tomuto hormonu (tzv.inzulinová rezistence). Toto onemocnění je spojeno zejména s nadměrným pitím a močením, hubnutím i přes normální chuť k jídlu, náhlou ztrátou zraku a u koček s prošlapem zadních končetin (tzv. plantigrádní postoj). Diagnostika je založena zejména na stanovení krevního cukru (glukózy v krvi a moči, ve které se za normálních podmínek nenachází). Dalším doplňujícím testem je fruktosamin z krve, který poukazuje na dlouhodobě přetrvávající hyperglykémii (zvýšenou hladinu cukru v krvi). Cukrovka se léčí podáváním inzulinu. V některých případech může stačit kastrace a u koček se setkáváme často s uzdravením.

Zdroj: elements.envato.com

Inzulinom (rakovina slinivky)

Jedná se o zhoubný nádor, který vede k nadměrné produkci inzulinu. Takové zvíře tedy trpí opakem cukrovky = má sníženou hladinu krevního cukru (hypoglykémie). Vzhledem k tomu, že glukóza je hlavním energetickým palivem pro všechny buňky v organismu, je takové zvíře extrémně slabé, unavené a mohou se u něj dokonce objevit i epileptické záchvaty. Diagnostika spočívá ve stanovení hladiny glukózy a inzulinu v krvi a následné zobrazení nádoru (CT vyšetření). Terapií volby je chirurgické odstranění tohoto nádoru ze slinivky, případně konzervativní terapie založená na častějším krmení a podávání léků zvyšujících hladinu cukru v krvi (glukokortikoidy).

 

 

 

*za iltustrace velký DÍK Tereze Opltové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *