Zánět spojivek, konjunktivitida u psa i kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Co je to konjunktivitida?

Spojivka neboli konjunktiva je sliznice pokrývající povrch oka a vnitřní stranu víček. Umožňuje pohyb oka a má ochrannou funkci, protože se v ní nachází část imunitního systému a zároveň se tvoří hlen, který je důležitou součástí slzného filmu, chránícího oko.

Zánět spojivek patří k nejčastějším onemocněním oka u psa i kočky. Může se jednat o samostatné onemocnění, nebo provázet jiná onemocnění jako jsou nemoci víček, infekční onemocnění (zejména u koček) i syndrom suchého oka.

Některá plemena s predispozicí k onemocnění víček trpí častěji i na konjunktivitidy, např. buldoček, mops, buldog, pekinéz, shar pei, bloodhound nebo kokršpaněl.

Zdroj: elements.envato.com

 

Jaké jsou příčiny zánětu spojivek?

Příčiny vyvolávající zánět spojivek můžeme rozdělit na infekční a neinfekční.

Neinfekční příčiny konjunktivitidy

  • podráždění prachem, větrem a kouřem
  • chemikálie, šampón, vítr
  • cizí těleso (například osina)
  • poranění oka
  • jiná oční onemocnění: ektropium, entropium, keratokonjunktivitis sicca, ucpané slzné kanálky, abnormální růst řas, onemocnění třetího víčka
  • juvenilní konjunktivitida postihující mladé jedince
Osina v oku psa jako příčina zánětu spojivek.   Zdroj: Anna Šrenková

 

 

Infekční příčiny konjunktivitidy

  • viry: u koček kočičí rýma (zejména herpesvirus), u psů psinka a psincový kašel
  • bakterie: bakteriální infekce stafylokoky a streptokoky je často sekundární
  • zřídka plísně a parazité

Projevy konjunktivitidy

Postiženo může být pouze jedno oko, častěji však obě. Oko je často červené, spojivka je oteklá, přítomna je svědivost, což vede k otírání si očí packami nebo o okolní předměty jako je gauč, nebo koberec, přítomno je často i nadměrné slzení. Výtok z očí může být čirý a vodový, ale i bělavý až nazelenalý. Zvíře může přecitlivěle reagovat na světlo.

Nazelenalý výtok z očí signalizuje přítomnost bakteriální infekce.

Zánět spojivek u kočky v důsledku herpes viru. Zdroj: Anna Šrenková

Mohu se nakazit i já nebo ostatní zvíře v domácnosti?

Ano, bakteriální zánět spojivek představuje potenciální riziko i pro člověka. Zásadní je tedy dodržovat základní hygienu. Kočičí rýma i psincový kašel jsou vysoce nakažlivá onemocnění.

U veterináře

Zásadní je si uvědomit, že příčin pro zánět spojivek je opravdu celá řada a neexistují univerzální „kapky na zánět spojivek“.  Pokud má váš pes projevy konjunktivitidy, rozhodně navštivte veterinárního lékaře. Ne každý veterinář má však možnosti oko adekvátně vyšetřit, proto je dobré se předem telefonicky informovat, případně navštívit rovnou specialisty na onemocnění očí = oftalmologa.

Kromě důkladného vyšetření oka včetně oblasti pod třetím víčkem se běžně provádí dva základní testy: fluoresceinový test a Schirmerův test. Tyto testy jsou poměrně jednoduché na provedení a jsou schopny nám odhalit sníženou produkci slz, neprůchodné slzné kanálky i poškození rohovky.

Stěr ze spojivkového vaku se může použít na detekci infekčních původců (virů a bakterií).

Zánět spojivek u psa v důsledku alergie. Zdroj: Anna Šrenková

Léčba zánětu spojivek

O léčbě rozhodne vždy lékař na základě provedených vyšetření. Ne vždy stačí oční kapky. V případě lokálního podráždění očí prachem nebo kouřem postačí výplach očí. Pokud se do oka dostane nějaké cizí těleso, například osina, bude potřeba ji šetrně odstranit. V případě alergií se snažíme pátrat po alergenu, případně projevy alergické reakce tlumíme. V některých případech se neobejdeme bez chirurgického zákroku (například korekce víček).

Zdroj: elements.envato.com

Kapky do očí pro psy a kočky

Z volně prodejných přípravků můžete použit téměř v každé situaci například kapky se světlíkem lékařským OCUflash.

Pokud dostanete speciální kapky od veterináře, po ukončení léčby je vyhoďte. Rozhodně neplatí „toto nám posledně pomohlo, použijeme to i nyní“. A to ze dvou důvodů: 1) to, že má pes zarudlé oko může mít úplně jinou příčinu, než posledně a přípravek obsahující např. kortikoidy může být v některých situacích kontraindikovaný, za 2) v otevřených kapkách se po nějaké době mohou usadit bakterie, které do oka svému miláčkovi určitě aplikovat nechcete.

Jak nakapat psovi a kočce do oka?

Žádná léčba nespočívá v jednorázovém nakapání do oka, naopak je pravděpodobné, že budete muset léčivo aplikovat několikrát denně, a to po dobu několika dní. Proto je důležité kočku nebo psa zbytečně nestresovat, aby při aplikaci i následující dny spolupracoval.

Ideální je pomoc ještě jedné osoby, která zvířeti bude fixovat hlavu a mírně ji zakloní. Opatrně polštářkem prstu mírně odtáhněte horní pohyblivé víčko směrem k čelu. Do vzniklé mezery mezi horním víčkem a očním bulbem aplikujte kapky. Aplikátorem se nikdy nedotýkejte samotného oka ani srsti v okolí. Tímto způsobem dojde při následném mrkání do rozprostření po celém oku.

 

 

 

2 komentáře: „Zánět spojivek, konjunktivitida u psa i kočky

  • 24 července, 2022 (6:05 pm)
    Trvalý odkaz

    bordodoga stáří 7 let, zahnisané oko na němž je zjevné zablanění, co použít k léčbě. Děkuji

    Reagovat
    • 9 září, 2022 (9:21 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, oko lze v domácích podmínkách vypláchnout v článku zmíněními přípravky. Pokud se stav nezlepší je na místě oftalmologické vyšetření.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *