Rakovina plic

Plíce jsou velmi prokrveným orgánem, odehrává se tu okysličení krve, a to je důvodem, proč jsou často postiženy metastázemi jiného nádorového procesu. Pro lepší představu můžeme plíce přirovnat k sítu, kterým protéká velké množství krve, která může obsahovat nádorové buňky, které se tu zachytí. Schopnost metastazovat mají zhoubné (maligní) nádorové procesy, které vysílají nádorové buňky krví do zbytku těla. Jejích cílovou destinací se potom stávají právě plíce.

Rakovinná onemocnění plic tedy dělíme na primární (vycházející přímo z plic) a sekundární (metastáze jiného nádorového procesu).

Primární nádorová onemocnění plic

Na rozdíl od lidí, kde je velká část onkologických onemocnění plic v souvislosti s kouřením, hraje kouření v etiologii rakoviny plic psů jen vedlejší roli. Ve většině případů není příčina vzniku přesně známa.

V souvislosti s kouřením jsou popisovány vyšší rizika vzniku rakovinných onemocnění (rakovina plic,  lymfom, karcinom dutiny nosní i ústní) i chronická zánětlivá onemocnění plic.  Zvláště vnímaví jsou především psi malých plemen, kteří častěji trpí na onemocnění srdce a dýchacích cest.

Zatímco plemena s dlouhým čumákem (např. chrt, nebo německý ovčák) jsou častěji predisponována pro rakovinu dutiny nosní, u brachycefalických plemen (např. buldoček, nebo mops) se častěji objevuje rakovinné onemocnění plic.

Většina nádorových onemocnění plic jsou tzv. adenokarcinomy, karcinomy, méně často sarkomy (např. u bernských salašnických psů tzv. histiocytární sarkom). Všechny tyto nádory jsou zhoubné (maligní) a mají vysoké tendence metastazovat. Nejčastěji do blízkých mízních uzlin v dutině hrudní, ale výjimkou nejsou i vzdálené metastáze do břišních orgánů (ledviny, játra), kůže i kostí. U koček metastazují karcinomy plic do prstů.

Klinické příznaky

Tumory plic rostou často velmi pomalu a dlouho se nemusí vůbec nijak projevit. Jejich odhalení tedy může být i náhodné např.v rámci preventivního RTG vyšetření před plánovaným zákrokem v anestezii.

Mezi typické příznaky patří chronický kašel, později i dušnost a apatie. U některých psů může dojít k tzv. pulmonární (hypertrofické) osteopatii – zbytnění a zduření kostí tkáně končetin, která může způsobit otok končetiny, bolestivost a kulhání. U koček jsou projevy stejné, v případě, že dojde k metastázám do prstů, může být prst oteklý, zarudlý a bolestivý – často se tak tento stav mylně léčí jako poranění.

Diagnóza

Ve většině případů jsou nádory plic diagnostikovány pomocí rentgenu. Standardně se fotí více projekcí – např. v leže a obou bočních polohách. Podrobnější obraz dá CT vyšetření.

Primární nádory plic jsou často tvořeny jednou masou/útvarem, naopak sekundární (metastáze) četnými drobnými uzlíky (tzv. nodulární plicní vzor).

RTG dutiny hrudní: metastáze karcinomu mléčné žlázy 

Pro stanovení definitivní diagnózy je potřebný průkaz nádorových buněk mikroskopicky – cytologie/histologie. Odběr těchto vzorků však může být díky umístěny uprostřed dutiny hrudní komplikovaný.

Endoskopické vyšetření nebývá ve většině případů přínosné.

Pokud je současně přítomen i otok končetiny, je vhodné ji také zrentgenovat. Ultrazvuk dutiny břišní může odhalit případné metastáze v dalších orgánech.

Tato vyšetření jsou doplněna i vyšetřením krve.

Terapie

Terapií volby u solitárních primárních plicních tumorech je jejich chirurgické odstranění. U lymfomu je indikovaná chemoterapie.

Pokud se jedná o metastáze jiného nádorového procesu, využívá se pro zpomalení onkologického procesu chemoterapie.

Prognóza

Vyhlídky pacienta s rakovinou plic se vždy odvíjí od stádia, přesného druhu tumoru a zvolené terapie. V nejlepších případech (jedno ložisko, nízké agresivity) se však pes může dožít průměrně 2 let. V těch horších (vysoce agresivní tumor rozšířen do dalších orgánů) se postižení psi dožívají jen pár dní.

V případě plicních metastáz jiného tumoru (často např.nádorů mléčné žlázy) jsou vyhlídky velmi nepříznivé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *