Xylitol: nebezpečné sladidlo pro psa

Slyšeli jste už někdy o tom, že umělá sladidla jsou pro psy nebezpečná? Ano i ne. Drtivá většina z nich při konzumaci normálního množství neublíží, výjimkou je však xylitol.

Xylitol, známý také jako březový cukr, je sladidlo, které se v malém množství nachází v různých druzích ovoce a zeleniny. Uplatnění však nachází jako alternativa ke klasickému cukru. K jeho benefitům patří jeho velmi nízká energetický hodnota. Z tohoto důvodu jej můžete potkat v produktech určených pro diabetiky (cukrovkáře), low carb fanoušky, ale i ve spoustě běžných produktů, jako jsou žvýkačky různé sladkosti i doplňky stravy.

Ve složení bývá označován jako xylitol, xylit nebo E 967.

Pozor si dávejte zejména při podávání volně prodejných sirupů na kašel, některé z nich xylitol obsahují.

Většina z nich však obsahují jiná, neškodná sladidla – ta jsou uvedena níže. Často jsou informace matoucí, a celá řada pejskařů hlásá, že jitrocelový sirup musí být bez cukru, nebo obecně bez umělých sladidel, což není pravda.

Nebezpečí pro psa

Přísun xylitolu způsobí sekreci insulinu ze slinivky, který způsobí pokles krevního cukru (glukózy) a následnou hypoglykémii. Glukóza je energetické palivo, které využívají buňky těla pro svůj chod. V případě jejího poklesu dochází k celkové slabosti až křečím.

Kromě toho může xylitol poškodit játra, což může vyústit ve žloutenku, poruchu krevní srážlivosti a celkově špatnému stavu (zvracení, průjem, nechutenství, apatie).

Xylitol je nebezpečný pro psy, ale ne pro kočky.

Kolik xylitolu je příliš?

Nebezpečná dávka je 100mg xylitolu/ 1kg hmotnosti psa. V praxi to znamená, že pokud 10kg pes sežere 2-3 žvýkačky, mohou být následky fatální. Už i při pozření polovičního množství je pro jistotou doporučeno situaci neignorovat (viz níže).

Jeden kousek žvýkačky může obsahovat 0.22-1.0 gramů xylitolu.

Klinické příznaky

Příznaky se zpravidla dostavují během 30-60 minut. Časté je zvracení a další příznaky hypoglykémie – slabost, třes, křeče. Příznaky selhání jater se mohou dostavit s několika denním zpožděním.

První pomoc při pozření xylitolu

Pokud dojde k pozření podezřelé potraviny, zjistěte nejprve složení – sladidel je celá řada a škodlivý je pro psa jen xylitol. Pokud se podezření potvrdí, ideální je dekontaminace – tedy vyvolání zvracení – to můžete udělat doma, nebo bezpečněji u veterináře. Vyvolat zvracení je vhodné co nejdříve- po uplynutí delší doby (hodiny) je již zbytečné.

Pokud už uplynula delší doba, nebo zvíře má dokonce již klinické příznaky, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. První pomocí je v domácím prostředí podání sladidla – např. hroznový cukr (nebojte, hroznové víno je sice toxické, ale hroznový cukr nikoliv), med nebo cukrovou vodu.

Samotné podaní aktivního uhlí není přínosné.

U veterináře je poté stanovena hladina krevního cukru a případně zahájena jeho suplementace. Současně se prověří jaterní parametry.

Další sladidla

Aspartam (E 951), Cyclamat (Natriumcyclohexylsulfamat, E 952), Erythritol (Erythrit, Sukrin, E 968), Saccharin (E 954), Sorbitol (Sorbit, Glucitol, Hexanhexol, E 420), Stevie (Steviolglycoside, E 960), Thaumatin (Talin, E 957) Maltitol (E 965, Maltit) jsou pro psy neškodné, resp. některé z nich mohou při konzumaci většího množství způsobit zažívací obtíže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *