Kolaps průdušnice= tracheální kolaps
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Průdušnice (latinsky trachea) je trubice vyztužený chrupavčitými prstenci, jejíž hlavní funkcí je přívod vzduchu z horních dýchacích cest do plic). Jejich kolaps je definován jako zúžení průměru – nejčastěji v důsledku ztráty pevnosti chrupavek. Tento proces má za následek zhoršenou dýchací funkci.
Koho může tracheální kolaps postihnout?
S tímto onemocněním se setkáváme zejména psů trpasličích plemen – jorkširský teriér, čivava, pomeranian. U koček je zúžená průdušnice vzácná. Nejčastěji jsou postižena zvířata ve středním věku, ale výjimkou nejsou ani velmi mladí, či staří jedinci. Častěji se vyskytuje u zvířat s nadváhou.
Jak onemocnění vzniká?
Přesný mechanismus vzniku degenerace a postižení chrupavky není znám, předpokládá se více faktorů, které mohou mít vliv. Základním z nich je genetika.
RTG snímek hrudní dutiny. Červené šipky označují zúženou průdušnici.
Jaké jsou projevy?
Většina pacientů má první příznaky ve velmi mladém věku, které časem progredují. Hlavním projevem je velmi hlasitý až záchvatovitý kašel, který může být suchý nebo s výhozem. Tyto stavy jsou často spojeny s vzrušením (např. při vítání návštěvy, hře) a fyzickou námahou. V průběhu dýchání můžeme občas slyšet chrčivý zvuk. Ve vážnějších situacích může dojít i k dušnosti. Ta může vést až k nedostatku kyslíku a tzv. cyanóze (namodralé sliznice, jazyk).
Diagnóza
Při základním vyšetření můžeme tlakem prsty na vnitřní část krku (tady se nachází průdušnice) vyvolat snadno hlasitý kašel a dokonce i dušnost. Na RTG je možné vidět zúžený průměr průdušnice. V některých případech se průdušnice jeví rentgenologicky normální i přes to, že je ve skutečnosti kolabovaná.
Zlatým diagnostickým standardem je endoskopické vyšetření dýchacích cest v celkové anestezii. Při tomto vyšetření jsme schopni posoudit stupeň zúžení (rozlišujeme 4), sliznici i stav průdušek. Toto vyšetření bývá většinou doplněno i o tzv. bronchoalveolární laváž (BAL), tedy výplašek plic pro zjištění možné sekundární infekce.
Léčba
Pokud náš pejsek trpí kolapsem průdušnice, existuje několik tipů, díky kterým mu můžeme ulevit sami doma.
1. Redukce hmotnosti – u pejsků s nadváhou i minimální hmotnost navíc může příznaky onemocnění zhoršovat
2. Vyměnit obojek, který tlačí na průdušnici, za postroj
3. Vyhnout se dráždivým látkám – zejména cigaretový kouř, různé aroma difuzéry, prašné prostředí
4. Zvlhčení vzduchu (inhalace, přístroje na zvlhčení)
5. Vyvarovat se stresovým situacím
Co se týče medikamentózní terapie využíváme různé léky dle nálezů a závažnosti (antibiotika, kortikoidy, přípravek na vykašlávání, lék proti kašli). Neexistuje však žádný lék, který by mechanicky průdušnici opět roztáhnul.
Ve velmi vážných stavech je terapií volby tzv. endotracheální stent. Tedy vložení kovové síťky dovnitř průdušnice, což vede k jejímu vyztužení. Tento zákrok je nevratný a často dochází k dráždění dýchacích cest, proto by k němu mělo být přistoupeno až v případě dušnosti pacienta, nikoliv pouze při kašli.
Od chirurgických zákroků na průdušnici se v dnešní době ustupuje.