Odběr krve u psa i kočky

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Vyšetření krve patří ve veterinární medicíně dnes už ke standardní péči.

Krev vyšetřujeme preventivě – např. před zákrokem v anestezii, v rámci geriatrické prohlídky, nebo v rámci diagnostiky nějakého problému. Z krve jsme schopni vyčíst celou řadu informací. Více o krevním vyšetření naleznete v článku: vyšetření, rozbor krve.

K tomu, abychom krev mohli vyšetřit, ji nejprve musíme získat. Jak takový odběr u zvířat vlastně probíhá?

 

Odběr krve u psa

U psa můžeme krev odebírat z žíly na přední končetině (vena cephalica antebrachii), zadní končetina (vena saphena), nebo z velké žíly na krku (vena jugularis). Při odběru z přední packy je optimální poloha, když pejsek stojí nebo sedí.  Ze zadní packy je nejlepší, když pejsek stojí, nebo leží na boku. Při odběru krve z krku je potřeba mírně zaklonit a natočit hlavu, opět v sedě nebo vestoje. Důležité je, aby pacient spolupracoval.

 

Odběr krve u kočky

Je stejný jako u psa- tedy z přední packy, nebo z krku. Ze zadní packy často odebíráme krev z žíly, která je umístěna na vnitřní straně stehna. Při tomto odběru leží pacient na boku.

 

Video: odběr krve z packy psa

Časté dotazy

Je potřeba zvíře k odběru krve sedovat/ uvést do anestezie?

Ve většině případů není sedace potřeba. Bezpečnost majitele i veterinárního lékaře je samozřejmě na prvním místě a u agresivních zvířat může být sedace nezbytná. Pokud zvíře nespolupracuje, hrozí riziko poranění během odběru i jemu.

 

Je nutné srst v místě odběru holit?

Principiálně ne. Jiná situace je při kanylaci, kdy ponecháme v žíle plastovou kanylu- v takovém případě je potřeba mít místo oholené a čisté. Důvodem k holení srsti při běžném jednorázovém odběru může být příliš hustá nebo znečištěná srst nebo pro lepší vizualizaci cévy.

 

Musíme místo vydesinfikovat?

Ano, vždy.

 

Odběr jehlou nebo kanylou?

Jehlou odebíráme krev jednorázově. Přes kanylu můžeme nejen krev odebrat, ale poté do žíly aplikovat i léčiva, případně lze krev odebrat opakovaně.

 

Proč se packa po odběru krve zavazuje?

Stejně jako u lidí, po odběru je potřeba vyvinout tlak na místo vpichu, aby nedošlo po vytažení jehly ke krvácení. Tento obvaz stačí ponechat cca 20 minut. V případě zvýšeného krvácení déle. Pokud ponecháte zavázání příliš dlouho, hrozit zaškrcení končetiny.

 

Je potřeba nějakých zvláštních opatření po odběru? Nebude krev zvířeti chybět?

Ne. Na běžné krevní vyšetření se odebírá pár mililitrů. Taková ztráta se na funkci organismu vůbec neprojeví.

 

Jaké jsou komplikace?

Nejčastější je tvorba hematomu – tedy krevního výronu: Místo po odběru může být oteklé, na kůži modřina. Jeho utvoření nesouvisí se zkušeností odběratele. Při odběru za nehygienických podmínek hrozí infekce. Při holení může dojít k podráždění, poškrábání kůže. Některá zvířata mají tendenci si oholené místo nadměrně lízat a vykusovat, což vede k další iritaci.

2 komentáře: „Odběr krve u psa i kočky

  • 4 března, 2024 (9:01 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den. Chci se zeptat zda je zapotřebí před odběrem krve,nechat psa na lačno. Děkuji

    Reagovat
    • 4 března, 2024 (9:03 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, záleží jaké vyšetření je v plánu dělat – pokud je to plánovaný odběr, je lepší přijít nalačno. Pokud se jedná o akutní stav, nebo chceme kontrolovat např.jen červené krvinky, není hladovka nutná.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *