7 důvodů, proč se psovi nebo kočce nedaří zhubnout
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Dle aktuálně dostupných informací se s nadváhou nebo obezitou potýká přes 55 % psů a téměř 60 % koček. (USA). Jak rozlišit nadváhu od obezity, jak poznat, že má zvíře nadváhu a jaká jsou její rizika pro tělo se dočtete v článku: nadváha, obezita.
-
Očekáváte moc rychlé výsledky
Stejně jako u lidí, by mělo i hubnutí mazlíčků být pozvolný, dobře promyšlený proces. Očekáváné výsledky musíme přepočítat na váhu našeho mazlíčka. Příliš rychlé hubnutí není pro organismus dobré, u lidí je navíc často spojováno s tzv. jo-jo efektem. Za optimální úbytek váhy považujeme 1-3% celkové tělesné hmotnosti za 1 týden. Což je u 20 kg psa asi 200-600 g týdně. Ztráta cílových 5 kg pak u takového zvířete může klidně 5 měsíců trvat.
-
Vážíte příliš často a na různých vahách
Tělesná hmotnost může během dne kolísat. Postrachem humánních dietologů jsou lidé vážící se 5x denně, frustrovaní výkyvy číslic. U zvířat je to stejné, nemá smysl kontrolovat hmotnost častěji než 1x týdně. Zvířata s velmi nízkou tělesnou hmotností je vhodné vážit na přesnější váze- např. kuchyňské digitální. Každá váha váží trošku jinak, u lidí +/- 0,5kg většinou nehraje zásadní rozdíl, ale u menších psů a koček do 5kg se hraje o každé deko. Zároveň je dobré vážit stále na stejné váze.
-
Vysoký energetický příjem
Asi vůbec nejčastějším důvodem, proč pes nebo kočka nehubnou, je příliš velká krmná dávka vedoucí k nadbytku přijaté energie. V momentě, kdy energetický příjem převýší výdej, dochází k ukládání zásob v podobě tukové tkáně. Tabulkové hodnoty na granulích jsou často pouze orientační a rozhodně ne optimální pro každé zvíře. Zohlednit musíme věk, fyzickou aktivitu a i to, jestli je zvíře kastrováno. Další často opakovanou chybou je krmit zvíře na jeho aktuální váhu. Pokud máme 40 kg psa a cílová váha je 35 kg, podáváme dávku pro hmotnost 35 kg, nikoliv 40 kg. V neposlední řadě dochází k chybě v odhadovaném množství granulí – pro přesnou dávku použijte váhu.
-
Příliš mnoho pamlsků
Bylo prokázáno, že majitelé psů a koček často podávají pamlsky nejen jako odměnu, ale i jako projev náklonosti. Nezapomínejte, že i pamlsky mají určitý obsah kalorií a některé jsou doslova kalorické bomby (např. vepřové ucho). Řešením je snížení krmné dávky, zvolením nízkokalorických odměn (např. okurka), nebo náhrada pamlsku běžnými granulemi.
-
Existuje další zdroj příjmů
Zejména u venkovních koček se setkáváme s tím, že kočku krmí více lidí v sousedství. Takové zvíře uhlídat od třetí večeře je potom složité. Vůbec mezi nejčastější takový „další zdroj“ patří v domácnosti děti a prarodičové.
-
Nízký energetický výdej
Chcete zhubnout? Pak musíte méně jíst, nebo se více hýbat! A u zvířat to funguje stejně. Především u starších zvířat, která už nemají takovou fyzickou aktivitu, případně mají jiná onemocnění, omezující je na pohybu (např. artróza kloubů), se setkáváme s nárůstem hmotnosti. Pokuste se zvolit vhodný pohyb – například plavání, pravidelné procházky, případně uberte na krmení.
-
Zdravotní problém
Pokud si jsme jisti, že vše děláme, jak máme a kočka nebo pes přesto nehubne, je na místě konzultace a vyšetření u veterinárního lékaře. Existuje totiž celá řada onemocnění (např. Cushingův syndrom, snížená funkce štítné žlázy), které mohou predisponovat zvíře ke zpomalenému metabolismu a vyššímu ukládání tuku.