Smrtelné nemoci psů: vzteklina, psinka, Aujezskyho choroba

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

O kočičích zabijácích najdete článek zde. Dnes si povíme něco o chorobách, které jsou nebezpečné pro psy. Mezi nejvíc nebezpečné choroby bezesporu patří psinka, vzteklina a Aujezskyho choroba (pseudovzteklina).

Psinka

Psinka je virové onemocnění masožravců, které postihuje kůži, dýchací, trávící a imunitní systém. Kromě psů jsou vnímavé i fretky a i primáti, proto se uvažuje i o možném přenosu na člověka.

Virus psinky se přenáší přímým kontaktem mezi zvířaty, přenosu velmi napomáhá kašlání a kýchání. Nejvíc postiženi bývají štěňata a dorůstající psi (mezi 3-6 měsíci věku).

  • Klinické příznaky

Klinické příznaky se mohou lišit v závislosti od úrovni imunitní odpovědi infikovaného pejska. U zdravého dospělého psa s dobrou imunitou se může rozvinout lehká forma psinky. Jedná se o respirační onemocnění, které je velmi podobná psincovému kašli. Hlavními příznaky jsou ztráta apetitu, horečka, výtok z nosu a očí, kašel a dušnost, kožní změny.

U jedinců, kteří trpí nějakým jiným onemocněním se rozvíjí těžká forma psinky. Rozvíjí se zánět horních cest dýchacích a zvířátko výrazně kašle. Zároveň dochází k poškození trávícího traktu, co se projevuje zvracením a vodnatými průjmy, které mohou být i krvavé. Za 1- 3 týdny se rozvíjí postižení centrálního nervového systému. Příznaky poruchy nervového systému mohou být různé- křeče, parézy končetin, mimovolné pohyby čelistí  (cvakání čelistí a slinotok). Zároveň se může rozvinout slepota nebo ztráta čichu.

Typickým příznakem pro psinku je tzv. hyperkeratóza-  zrohovatělá kůže pokrývající čenich a polštářky na tlapkách zhrubne a chůze připomíná klapot dámských opatků.

Zdroj: elements.envato.com
  • Terapie

Protože se jedná o virové onemocnění, specifická terapie neexistuje.  Je možné podávat protilátky proti psince od zvířat, která onemocnění prodělala. Antibiotika jsou proti virům neúčinná, ale pomáhají v prevenci druhotných bakteriálních infekcí, které mohou celou situaci výrazně zkomplikovat. Zároveň se podává podpůrná terapie jako jsou infuze. Po rozvinutí nervové formy je však prognóza špatná.

  • Prevence

Účinnou prevencí je vakcinace, která je dnes běžně dostupná. Nevakcinovaná štěňata je dobré držet v izolaci a dodržovat zásady hygieny.

Vzteklina

Velmi nebezpečné onemocnění všech teplokrevných savců včetně člověka. Původcem je lyssavirus, k nakažení dochází nejčastěji pokousáním ale také například kočičím škrábnutím. Po poranění virus zůstává dlouhou dobu (týdny až měsíce) v místě poranění. Poté putuje podél nervů do mozku a míchy. Jakmile dosáhne virus mozkové tkáně, začne se intenzivně množit, co má za následek propuknutí klinických příznaků.

  • Klinické příznaky

Netypičtější je zuřivá forma, která má 3 stádia:

  • Zvíře je neklidné, může být apatické, neposlouchá, žere nejedlé předměty, výrazné slinění.
  • Ve druhé fázi se projevuje u zvířete agrese, pokusy o útěk, nastane paralýza hlasivek, co má za následek neobvyklé zvuky.
  • V posledním stádiu dochází k ochrnutí končetin, dýchacích svalů, močového měchýře a konečníku (zvíře se pomočuje a pokálí). Končí smrtí.

Méně často se vyskytuje tichá forma onemocnění, kdy chybí druhá výrazná fáze.

  • Terapie a prevence

Terapie neexistuje. Máme však velmi účinnou prevenci, a to vakcinaci, která je pro psy povinná. I když je ČR oficiálně od r. 2004 vztekliny prostá, vakcinace je stále potřebná. V Polsku se vzteklina stále vyskytuje a při polských hranicích mohou být nalezeny nemocné lišky nebo jezevci. Otázka se vyskytuje i v souvislosti se stále populárnějším dovozem psů ze zemí, jako například Rumunsko.

Zdroj: elements.envato.com

Protože se jedná o virová onemocnění, specifická terapie neexistuje.

Aujeszkyho choroba (Pseudovzteklina)

Aujeszkyho chorobu způsobuje prasečí herpesvirus 1. Toto onemocnění je přenosné na široký okruh zvířat, ne však na člověka. Jedná se především o nemoc prasat, která se v ČR v chovech prasat nevyskytuje, je však rozšířena mezi divokými prasaty. Vylučují virus slinami, nosními sekrety, močí. Pro psy je významným zdrojem infekce pozření syrového masa z divokého prasete.

  • Klinické příznaky

Průběh nemoci je u psa velmi rychlý, klinické příznaky podobné vzteklině se projeví behěm 3-6 dní, často je provedena eutanázie. Mezi nejčastější příznaky patří slinění, anorexie, neklid, apatie, ztížené dýchání a maniakalní škrábání po celém těle.

  • Terapie a prevence

Terapie se neprovádí. V EU není dostupná vakcína pro psy, očkují se však prasata v chovech. Mezi preventivní opatření patří zabránění kontaktu psa a divočáků a zkrmování syrového vepřového masa z divokých prasat. Zkrmování syrového vepřového masa se nedoporučuje ani v případě masa ze supermarketu- původ masa je někdy nejasný.

Zdroj: elements.envato.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *