Cizí těleso, pes něco sežral
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Cizí těleso v tomto článku označuje materiál, který byl zvířetem pozřen, aniž by byl k tomu určen, ale nemá toxický účinek (nejedná se o jed).
Někteří psi jsou ,,popelnice“ a sežerou na co přijdou, včetně výkalů ostatních zvířat, mulčovací kůru, hlínu i kamení. Jiní mají vkus vytříbenější, ale nepohrdnou plyšovou hračkou, gumovým míčkem, nebo aportovaným klacíkem. Málokterý fajnšmekr odolá sýru s obalem, čokoládě, nebo klobáskám včetně igelitového pytlíku. I přesto, že se snažíme mít našeho čtyřnohého kámoše pod dohledem, některým věcem zabránit prostě nelze. A proto je dobré vědět, jak v takové situaci reagovat.
Za mou praxi už jsem viděla různá ,,cizí tělesa“ v trávícím traktu : háček na ryby včetně vlasce, pecku z broskve, vepřovou nožku, kachničku do vany, ale bohužel i ta méně vtipná, jako dobře uleženou mršinu, nebo použitý kondom.
Jaké hrozí nebezpečí, když zvíře sežere, co nemá?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože záleží na celé řadě faktorů, jako je velikost a materiál cizího tělesa, velikost zvířete, a co si budeme povídat i tak trochu na štěstí.
Cesta celým trávícím traktem od tlamičky až po konečník je dlouhá a téměř v každém úseku nám může cizí těleso nadělat neplechu.
Dutina ústní
V tlamě se nám mohou zapíchnout ostré části nějakého předmětu (plast, dřevo, sklo). To se může projevovat nadměrným sliněním, krvácením z tlamy, problémy s polykáním.
Jícen
Pokud se nám cizí těleso zasekne v jícnu, máme vážný problém. Nejčastěji se setkáváme s tělesy v jícnu u menších plemen, kdy rychle spolknou kus pamlsku, aniž by jej předtím rozkousala. Ale uvíznout může i jakýkoliv jiný materiál. Takové zvíře nadavuje, má natažený krk, může regurgitovat, odmítá jídlo, anebo ho chvíli po pozření zvrátí, přidat se může i dušnost a kašel. V takovém případě se jedná o vážný stav, který je potřeba ihned řešit.
Žaludek
Osud cizích těles v žaludku může mít různý scénář. V nejlepším případě jej pes po nějaké době vyzvrací a problém je vyřešen. Rozměrnější objekt se ale zpět do jícnu už nedostane a zůstane nadále v žaludku. Takto tam může zůstat opravdu velmi dlouho a vést k občasnému zvracení a nevolnosti. V opačném případě se dostane do střeva.
Střevo
Střevo je nejdelší a zároveň i nejtenčí úsek trávícího traktu. To je důvod, proč část cizích těles skončí právě zde. Samozřejmě vždy je šance, že materiál vyjde bez problémů opačným koncem, než k němu zvíře přišlo. Pokud je ale příliš velké, může nám střevo ucpat. V takovém případě se jedná o akutní a vážný problém. Typické projevy jsou: zvracení, bolestivost břicha, odmítání potravy, nevolnost, neklid. V nejhorších případech může bez rychlé pomoci dojít i k prasknutí střeva, což má za následek náhle zhoršení celkového stavu (zvíře je náhle velmi apatické, neudrží se na nohou, nereaguje na okolí).
Jaké jsou možnosti, jak postupovat?
Univerzální správný návod, jak postupovat, není, ale pokusím se tu uvést alespoň pár konkrétních případů.
Pokud zvíře sežere něco, co nemá, musíme si nejprve vyhodnotit jak velké riziko mu hrozí: jedná se o jed? Jedná se o nějaký ostrý předmět, který by mohl trávící trakt poranit? Jaká je šance, že takto velký předmět projde bez problémů? Jak už bylo výše zmíněno, jde tak trochu i o štěstí, jsou případy, kdy pes vykálí cizí předmět takového rozměru, že se tomu nechce věřit. Jindy se může i poměrně malé cizího těleso někde zaseknout a zvíře tak skončí akutně na operační sále. To je i důvod, proč vám veterinární lékař jen málokdy řekne ,,to bude dobrý, to projde“ , protože nějaké, byť malé riziko, hrozí vždy.
- Nedělat nic. Cizí těleso je malé a je velká pravděpodobnost, že projde trávícím traktem bez potíží.
- Vyvolat zvracení. Pokud k pozření došlo do cca 2h je velká pravděpodobnost, že se cizí těleso nachází ještě v žaludku. Ze žaludku jej dostaneme ven vyzvracením.
- Podání kysaného zelí či vařených brambor má za následek velké množství špatně stravitelného materiálu, kterým se případné cizí těleso obalí a tím se minimalizuje poranění trávícího traktu při jeho pasáži. Kdy má smysl takové opatření? U ostrých předmětů (plast, dřevo, kov, náušnice, sklo).
Za jak dlouho vyloučí pes cizí těleso?
Pokud se rozhodnete vyčkat, až psem cizí těleso projde, je dobré vědět, jak dlouho takový průchod může trvat. Od jeho pozření, přes jícen, žaludek, tenké a tlusté střevo až k samotnému východu (konečníku) zabere cesta 10-24 hodin. Po tuto dobu je tedy nutné dbát zvýšené opatrnosti a psa i jeho stolici sledovat, a to nejen v případě, že sežral diamantové náušnice.
Při průchodu tenkým střevem může dojít k zaseknutí se a rozvoji neprůchodnosti, protože se jedná o nejužší úsek trávícího traktu.
Pokud nedojde k vyloučení cizího tělesa do druhého dne, je rozumné nechat psa zkontrolovat na veterině. Výjimečně se setkáme se situací, kdy kousek gumového míčku přetrvává v žaludku měsíce.
Kdy není vhodné nechat zvíře zvracet?
Když se jedná o velmi ostrý materiál (ostré kousky plastu, sklo, jehlu) a jeho průchod jícnem by jej mohl poranit. Když už uplynula od pozření dlouhá doba. Nicméně některé předměty v žaludku přetrvávají i měsíce- pak je dobré potvrdit (RTG, ultrazvuk), že tam stále jsou. Zvracení by se v žádném případě nemělo vyvolávat u zvířat při zhoršeném stavu vědomí.
Jak vyvolat zvracení? Ideálně u veterináře. Pokud ta možnost není, v domácích podmínkách dle instrukcí v článku jak vyvoalat zvracení.
Návštěva veterináře
Nejprve je potřeba zjistit co zvíře sežralo a kde se toto těleso v danou chvíli nachází. K tomu se běžně využívá rentgen. Bohužel některé materiály, jsou pro rentgen neviditelné: dřevo, některé druhy plastu, různé potraviny, látka. Jiné se na rentgenu zobrazí jasně: kov, sklo, kámen, písek, některé druhy plastu. Doplňujícím vyšetřením může být ultrazvuk.
Pokud jsme cizí těleso objevili, jak jej ze zvířete dostaneme?
- Endoskopie: je vhodné pro odstranění cizích těles z jícnu, či žaludku. Probíhá sice v celkové anestezii, ale hlavní výhodou je nízká invazivita.
- Chirurgii volíme v případech, kdy: těleso nelze vytáhnout endoskopicky, nebo se nachází v úsecích, kam endoskop nedosáhne, tzn. ve střevě.
Vždy kontaktujte vašeho ošetřujícího lékaře a nechte si v konkrétní situaci poradit.
Časté dotazy a omyly
Pes sežral ponožku/igelitový sáček/kousek hračky, projde to? Na to vám bohužel nikdo s jistotou neodpoví. Samozřejmě záleží na velikosti zvířete a předmětu, ale v tomto případě neexistuje 100% pravidlo. Možnosti jsou vždy 3. Pokud k pozření došlo během posledních 2 hodin, nebo máme rtg potvrzenou přítomnost v žaludku, můžeme zkusit nechat zvíře vyzvracet (výhody: problém vyřešen, nevýhody: může být už pozdě, vyvolání zvracení se nemusí podařit). Druhá možnost je, za předpokladu, že se cizí těleso nachází v žaludku, jej endoskopicky vytáhnout (výhody: máme jistotu, že je venku, nevýhody: anestezie, finance). A do třetice to zkrátka necháme být a budeme doufat, že cizí těleso trávícím traktem projde. Stejně tak, pokud už se cizí těleso nachází ve střevě, nám jiná možnost nezbyde. Potom je potřeba ale myslet i na nejhorší, tedy možnou obstrukci trávícího traktu. Takové zvíře je tedy nezbytně nutné sledovat a v případě jakýchkoliv abnormalit okamžitě navštívit veterinárního lékaře.
Pes sežral kaštan/ořech, co dál? Opět záleží na velikosti zvířete, ale i 20kg psovi může velikost kaštanu, ořechu či pecky od broskve ucpat střeva. U těchto cizích těles nemusíme mít strach nechat zvíře ihned po pozření vyzvracet a nic neriskovat.
Kočka sežrala provázek, projde? Ačkoli se na první pohled může zdát, že velikost provázku je neškodná, opak je pravdou. O těchto cizích těles mluvíme jako o ,,lineárních“ a zpravidla jsou více nebezpečná než všechna ostatní. Spočívá to v tom, že normální peristaltika (pohyblivost) trávícího traktu zapříčiní nařasení střeva podél provázku, což může vést k jeho proříznutí. Pokud jsme si vědomi, že zvíře sežralo provázek/nit, či vlasec, je rozhodně doporučeno nechat zvíře vyzvracet, nebo provázek vytáhnout endoskopicky. Pokud už je pozdě, zvíře se musí bedlivě sledovat, pravidelně kontrolovat rentgenologicky, či sonograficky pasáž trávícím traktem.
Dobrý den,
prosím Vás, můj pes (staford) sežral z koše 3 kousky toaletního papíru od slunečního oleje. Zkoušela jsem vyvolat zvracení jedlou sodou, ale nezadařilo se 😔 Co mám prosím Vás dělat?
Dobrý den, na takto velkého psa se jedná o poměrně malé množství – neřešila bych.
Dobrý večer moje stafordi fenka 22 kg sežrala 3 hodiny zpátky papírový obal co je ve spodu na mase v krabičce . Projde to nebo mám jet k veterináři ?
Dobrý den, odpověď najdete v textu – těžko říct, šance na projití je velká, ale garanci Vám nikdo nedá.
dobrý den,prosim o radu🙏🙏.Náš pes anglicky buldog,vaha 25 kg,věk 8 měsíců sežral plyšákovi oko.🙈🙈😲😲(jde o ovalny tvar do 5cm,ale ze zadní strany ma asi 1cm plastovy výstupek)Co máme dělat?projde travicim traktem?Nebo raději hned jet na veterinu?Je to asi 3h.Děkuji moc.M.Berkova
Dobrý den, pokud se jedná o látku (+1cm plastu), mělo by cizí těleso takto velkým psem bez problému projít. Pokud by to bylo 5cm v průměru plastu, byl by důvod k obavám..
Dobrý den, naše fenka anglického buldoka (19kg) doslova spolkla v sobotu v 17:00 dřívko od nanuku, celé aniž by ho překousla ho polkala. Nezačlala zvracet a do půl hodiny po tom co dřívko spolkla jsem do ní nacpala kousek chleba a kysané zelí.
Pak bez problému jedla, pila, nezvrací, nevypadá nějak jinak.
Volala jsem na 3 veteriny, 2 mi řekli, ať počkám 2-3 dny a jedna ať okamžitě přijedu, že ihned na operaci.
Chovatelka nám řekla ať počkáme.
Zajímá mě za jak dlouho se dostane dřívko do střev, předpokládám, že nyní se nachází v žaludku? Za jak dlouho cca by jej měla vykadit a zda je možné, že bude kadit předtím a dřívko nevyjde a až třeba s další stolicí. Moc děkuji. 🙏🏽
Dobrý den, během 12-36 by mělo dřívko trávícím traktem projít.
Dobrý den mám jorkšírku cca 7kg ,9 let.
Jsme 3 týdny po zákroku odstr.cizího tělesa z jícnu,(kus chrupavky z prasete)doufáme,že už se vše vrací pomalu k normálu,jenom stále jsme na kapsičkách a paštikách,pít nechce,pouze jen ,když přidám do vody trochu mléka,rekonvalescence je pomalá,ale věříme,že bude lépe.Granulky ani ty nejmenší stále vyzvrátí,nutí ji to k dávení,jinak vše rozmělněné sní,jak to ještě bude pokračovat??
Děkuji za odpověď Tichá
Dobrý den, 3 týdny už je velmi dlouhá doba, za kterou už musí být jícen zhojený a pes by měl být schopen se plnohodnotně stravovat. Pokud by při jídle docházelo k regurgitaci (zvracení z jícnu), je možné zjizvení tkáně v důsledku poškození – to je asi hlavní komplikace takových situací- potvrdí kontrolní endoskopie.
Dobrý den,
náš pes (krizenec vlčáka) sezral v pondeli kov na spekacku (co je na jeho konci)…v sobotu a v nedeli zvracel. Ale mel i kosti mezitim v tydnu a granule a jine jídlo. Je možné, ze by měl nějaký problém skrz ten kovovy kousek od špekáčku? Nemáme ho doma, mame ho u babičky.
Dobrý den, tento cizí předmět má do 1 cm a zároveň není ostrý, takže pejskovi určitě problém neudělá.