Torze žaludku u psa: GDV
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Co je syndrom dilatace a torze žaludku?
Syndrom dilatace a torze žaludku (GDV – gastric dilatation volvulus) je stav, při kterém dojde k naplnení a k zvětšení žaludku plynem a jeho následnému otočení, což znemožní odchod plynu. Zvetšený a otočený žaludek utlačuje velké cévy v břiše, to vede k narušení krevního oběhu a jedinec jde do šoku= životohrožujícího stavu. Narušený krevní oběh nedodáva do tkání potřebné živiny a kyslík, žaludek je nedokrven a dochází k jeho ischémii a postupné nekróze (odumíraní tkáni). V některých případech torzi žaludku doprovází i torze sleziny.
U koček a malých plemen psů je torze žaludku velmi vzácná.
Proč to vzniká?
Příčiny nejsou přesně známé a na vzniku se podílí několik faktorů. Mezi diskutované příčiny patří genetická predispozice (pokud se u rodičů objeví GDV, hrozí vyšší riziko rozvoje GDV i u jejich potomků), plemenná predispozice, kdy torze je očekávanější u psů větších plemen s hlubokým a úzkým hrudníkem, jako je Irsky setr, Německý ohař, Německý ovčák, Německá doga, Bernardýn a dalších. Vyšší riziko je popisováno u starších psů, u psů krmených 1x denně větším objemem krmiva i u psů vykonávajících nadměrný pohyb po krmení.
Krátké video k pochopení mechanismu vzniku dilatace a torze žaludku:
Jak poznat torzi žaludku?
Je několik příznaků, které nás mohou navést na to, že náš pes má torzi a v takovou chvíli je nutné co nejrychleji vyhledat pomoc veterinárního lékaře. Mezi příznaky patří neproduktivní nápinky na zvracení, pes je neklidný, zvětšuje se mu břicho, může vykazovat bolest břicha, sliní, zrychleně dýchá, později ulehá na bok. Jakmile toto chování zpozorujete u vašeho psa a máte právě plemeno k tomuto onemocnění predisponované, zbystřete pozornost a nebojte se vyhledat pomoc veterinárního lékaře.
Takto vypadá torze žaludku na RTG:
Jak se to řeší?
Jakmile veterinární lékař potvrdí GDV pomocí vyšetření a RTG diagnostiky, je nutné psa co nejrychleji intenzivně ošetřit a jeho stav stabilizovat a následně vykonat chirurgicky zákrok. Lékař provede masívní infuzni terapii, aby zabránil oběhovému kolapsu a vykoná dekompresi žaludku (odchod plynu ze žaludku, aby se snížil tlak žaludku na okolní cévy).
Torze žaludku je akutní stav, vyžadující okamžité ošetření a návštěvu pohotovosti.
Následně je nutná chirurgická repozice, při keteré se žaludek vrátí do jeho fyziologické polohy a vykoná se gastropexe – zákrok, kdy se žaludek přišije ke brišní stěně, aby se další torzi v budoucnosti zabránilo. Pokud došlo současně i k poškození sleziny, provede se splenektomie – chirurgické odstranění sleziny.
Syndrom dilatace a torze žaludku (GDV) je akutní stav, který vyžaduje veterinární péčí a chirurgické řešení, jinak může skončit i smrtí psa. Včasná diagnostika a ošetření výrazně zvyšují šanci na přežití a následný plnohodnotný život.