Portosystémový zkrat = jaterní shunt

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

 

Toto onemocnění je charakterizované sníženou funkcí jater i přes to, že se jedná o primární onemocnění jater, ale o cévní anomálii. Shuntem, neboli zkratem, označujeme patologickou cévu, která se u zdravého zvířete nenachází. U většiny pacientů se setkáváme s vrozenou variantou, zřídka může být onemocnění získané.

 

Predisponovaným plemenem k tomuto onemocnění je jorkšírský teriér.

Jak to funguje ve zdravém těle?

Játra jsou orgánem, ve kterém se odehrává celá řada životně důležitých procesů. Jedním z hlavních úkolů je také detoxikace krve, která je do jater přiváděna vrátnicovou žílou. Tato krev obsahuje odpadní produkty vzniklé ve střevě během trávení bílkovin (především amoniak). Amoniak ve větší koncentraci v krvi působí jako jed.

Za normálních podmínek je v játrech přeměněn na neškodnou močovinu (ureu), která odchází močí z těla ven. Takto „očištěná“ krev je z jater transportována zadní dutou žílou do srdce a odtud následně pumpována do celého těla.

Zdroj: Anna Šrenková

Co je to portosystémový shunt?

Portosystémový zkrat je označení pro cévu, která spojuje vrátnicovou žílu a zadní dutou žílou, a tak dojde k obejití jater.  Tato krev potom nemůže být v játrech zbavena amoniaku a ten se hromadí v těle. Játra jsou v důsledku sníženého přísunu krve menší a mají sníženou funkci.

Abnormální céva může ležet mimo játra – tzv. extrahepatální shunt,  případně uvnitř jaterního parenchymu- tzv. intrahepatální shunt. Extrahepatální častěji vídáme u menších psů a koček, s druhou variantou se setkáváme u větších plemen psů.

Zdroj: Anna Šrenková

Klinické projevy

Při vrozené formě jsou často postižena zvířata nejmenší z vrhu, která i velikostně zaostávají za svými sourozenci. Mezi klinické příznaky patří trávící obtíže  – zvracení, nevolnost, průjem, problémy s nárůstem váhy, častější pití, močení, záněty močových cest, mohou se tvořit i močové kameny způsobující krev v moči, případně problém se vymočit. Vysoký amoniak vede k neurologickým projevům – změna chování, zhoršená koordinace, upadávání, narážení do překážek, točení se v kruhu až epilepitké záchvaty.

 

Ke zhoršení stavu často dochází po pozření vysokoproteinové stravy (maso).

 

Diagnostika

Pokud je podezření na portosystémový zkrat, začíná se klasickým vyšetřením krve, kde můžeme vidět snížený albumin a močovinu – produkty tvořené v játrech. Jaterní enzymy mohou, ale nemusí být zvýšené. Vyšetření moči může odhalit krystaly – amonium uráty. Pro ověření funkce jater je využíván tzv. test žlučových kyselin, případně měření samotného amoniaku. Na závěr je potřeba samotný zkrat vizualizovat – pomocí ultrazvuku, CT vyšetření, případně kontrastní studií (kontrastní látka aplikována do cév střeva nebo sleziny).

 

Jak probíhá test žlučových kyselin?

Pro tento test je důležité, aby byl pacient nalačno. Nejprve. Se odebere krev na stanovení bazální hodnoty žlučových kyselin. Poté se stimuluje jejich produkce podáním malého množství krmiva. Za 2 hodiny se opět odebere krev na stanovení tzv.postprandiální hodnoty. Zdravé zvíře s normální jaterní funkcí má obě hodnoty nízké.

 

Léčba

Terapií volby u vrozených zkratů (ať už extra- či intrahepatálních) je jejich uzávěr. Takto se pacient může úplně vyléčit, protože játra mají vysokou regenerační funkci. Samotný zákrok může probíhat chirurgicky (u extrahepatálních) – kdy se patologická céva uzavře pomocí šicího materiálu, ameroidního konstriktoru, či celofánu, nebo miniinvazivně (terapie volby u intrahepatálních shuntů), kdy se přes periférní cévu vloží do cévy implantát, který ji zevnitř uzavře. Tento miniinvazivní zákrok není v České republice dostupný.

Před samotným zákrokem, a nebo v případě, že si jej majitelé nepřejí je doporučena konzervativní léčba: jaterní dieta, gastroprotektiva (léky na ochranu sliznic trávícího traktu) a laktulóza.

Laktulóza je volně prodejné cukerné projímadlo, které snižuje vstřebávání amomniaku ve střevě.

 

I přes to, že klinické příznaky na konzervativní léčbě vymizí, neznamená to, že je zvíře zdravé.

 

Prognóza

Pacienti, kteří podstoupí úspěšné zákrok mají plně kvalitní život bez omezení. U pacinetů, kteří jsou držení pouze na konzervativní léčbě hrozí riziko navýšení amoniaku a neurologických příznaků, zejména při pozření vysokoproteinové stravy, stejně tak močové potíže v důsledku tvorby krystalků či kamínků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *