Neurologické vyšetření

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Neurologické vyšetření slouží k vyšetření nervového systému, ke kterému řadíme mozek, míchu a nervy. Indikací k tomuto vyšetření je nejčastěji právě nějaký projev onemocnění tohoto systému jako: epileptický záchvat, dezorientace, kmitání očima, ochabnutí části obličeje, výhřez třetího víčka, atrofie svalů, bolestivost páteře, slabost končetin, nekoordinovaná chůze, ochrnutí.

Jak neurologické vyšetření probíhá?

Samotné vyšetření se skládá ze několika předem definovaných částí.

První, čeho si lékař všimne, aniž by na zvíře musel sáhnout, je jeho vědomí a chování. Reaguje zvíře normálně na okolní prostředí, nebo je apatické, dezorientované, nebo dokonce agresivní?

Dalším parametrem je držení těla a postoj. Nese si zvíře nepřirozeně nízko krk, stojí nahrbeně, naklání hlavu do strany, nebo má končetiny široce od sebe? To vše jsou změny, které mohou pomoci s lokalizací problému.

Na chůzi v prostoru si všímáme jak se zvíře pohybuje, můžeme tak vidět slabost končetin, která se může projevit škrtáním drápky o podlahu, v případě ochrnutí může zvíře končetiny pasivně táhnout za tělem.

Testování hlavových nervů probíhá přibližováním ruky k oku a poklepáváním na kůži v oblasti hlavy. Takto zjišťujeme například, jestli zvíře vidí, má citlivou kůži, je schopno mrkat. Svícením do očí zjišťujeme funkci tzv. pupilárního reflexu (fyziologicky se zornička při osvitu zúží).

Vido neurologického vyšetření:

Testování postojových reakcí může připomínat gymnastiku. Zvíře dostáváme do složitých poloh a sledujeme, jak na ně reaguje. Jedná se například o tzv. trakař, kdy nadzvedneme zadní část těla a zvíře musí chodit po předních končetinách, tzv. hranová zkouška, při které přibližujeme zvíře k hraně stolu a sledujeme jestli na ni dokáže správně našlápnout. Ale je jich mnohem více.

Stisknutím polštářků nebo poklepáváním kladívkem zjišťujeme funkci flexorů.

U plegických zvířat (ochrnutých ) testujeme i tzv. hlubokou citlivost pomocí štípnutí do polštářku pacek pomocí peánu.

Poslední součastí neurologické vyšetření je zjištění bolestivosti – to děláme pomocí vyvolání tlaku na jednotlivé oblasti těla, zejména páteře, případně vytáčením krku do stran.

 

K čemu je neurologické vyšetření?

Cílem neurologického vyšetření je za 1. zjistit, jestli se jedná o neurologický problém (tzn.postižení nervového systému), a za 2. lokalizace místa problému (mozek/mícha/nervy).

 

Stačí neurologické vyšetření ke stanovení diagnózy?

Na základě tohoto vyšetření není téměř nikdy možné stanovit konkrétní diagnózu. Naopak, pouze určení místa problému, které se musí dále vyšetřit. Dle klinických příznaků a neurologického vyšetření doporučí lékař další vyšetření, kterým může být: vyšetření krve, ortopedické vyšetření, CT vyšetření, myelografie, magnetická rezonance, odběr mozkomíšního moku. Poté, co máme díky vyšetření lokalizaci problému, stačí udělat např. magnetickou rezonanci pouze krční oblasti, nikoliv celé páteře.

Zdroj: elements.envato.com

Je možné, aby bylo neurologické vyšetření normální a zvíře přesto nemocné?

Ano, typickým příkladem jsou zvířata s idiopatickou epilepsií, která mimo záchvaty mohou být i po neurologické stránce naprosto normální. Stejně tak mohou některá onemocnění probíhat ve vlnách.

 

Příklad využití neurologické vyšetření

Uveďme si příklad na zvířeti, které mělo záchvat. Těch je celá řada. Věk a plemeno zvířete nám může pomoci – u velmi mladých zvířat je častější například nějaké vrozené onemocnění (vývojová vada jako např. hydrocefalus, portosystémový shunt) nebo otrava, u dospělců potom například idiopatická epilepsie a u starých zvířat musíme pomýšlet i na nějaký nádorový proces.

Při neurologickém vyšetření nás může nasměrovat k možné diagnóze například nějaká nesouměrnost (např. zvíře reaguje na osvit oka na pravé straně a na levé straně ne). Toto je typické například pro cévní příhody nebo právě nádorové procesy. K určení definitivní diagnózy je pak samozřejmě doporučeno vyšetření krve a následně magnetická rezonance s vyšetřením mozkomíšního moku.

Nejčastější neurologická onemocnění

Mezi nejčastější nemoci nervového systému psů a koček patří: výhřez meziobratlové ploténky, fraktury a luxace obratlů, idiopatická epilepsie, infarkt, zánět mozku a mozkomíšních plen, nádorové procesy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *