Mrtvice u psa i kočky

Co je to mrtvice?

Mozek, stejně jako každý jiný orgán je zásoben kyslíkem krví, která následně odvádí i různé metabolity z mozku pryč. Mozková mrtvice neboli mozkový infarkt je onemocnění způsobené ucpáním nebo prasknutím cévy. To vede k nedostatečnému okysličení a odumírání určité oblasti, případně i ke krvácení do mozku.

Příznaky

Příznaky mohou být různorodé, záleží na přesném místě i rozsahu poškození mozkové tkáně. Mezi ty nejčastější patří:

Nekoordinovaná, vrávoravá chůze, dezorientace

Porucha rovnováhy – upadávání na stranu, náklon hlavy, problém se vstáváním

Inkontinence

Narušené vědomí

Zhoršené vidění až slepota

Kmitání očí (nystagmus)

Křeče

Neklid

Nevolnost, zvracení

Mrtvice u psa video

První pomoc

V prvé řadě zachovejte klid. Pokud má pes pohybové obtíže, zabraňte tomu, aby se poranil upadnutím, nebo narážením do překážek. Psa nekrmte, ale nabídněte vodu. Mrtvice může často mimikovat i ochrnutí – majitel má pocit, že zvíře nemůže a není schopno vstát. Pokud si nejste jisti, zkuste pejska opatrně postavit na všechny čtyři končetiny. Vyhledejte co nejdříve veterináře.

Predispozice

Zvýšené riziko mrtvice je pozorováno u starých a obézních psů.

Spouštěčem může být také jiné onemocnění, zejména snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza), onemocnění ledvin, srdce, nádory mozku nebo vysoký krevní tlak.

U veterináře, diagnostika

Prvním krokem je neurologické vyšetření, kterým lékař může odhadnout postiženou oblast mozku. Následuje vyšetření krve. Protože příznaky mrtvice jsou shodné s příznaky zánětu či nádorových procesů, je nezbytná další diagnostika. Tou je magnetická rezonance, odběr a vyšetření mozkomíšního moku v celkové anestezii.

Bez zobrazovací diagnostiky není možné s jistotou diagnózu ,, mrtvice“ stanovit, jedná se pouze o podezření.

Léčba

Pokud se mrtvice potvrdí, žádná cílená léčba ve smyslu rozpouštění trombů, podobně jako v lidské medicíně, není. Podávají se pouze podpůrné přípravky, kterým může být infuzní terapie, léky proti nevolnosti, vitaminy skupiny B nebo přípravek zlepšující prokrvení – Karsivan. Celkovému stavu a zlepšení pohyblivosti může přispět vhodně zvolená fyzioterapie. Efekt kortikoidů nebyl nikdy prokázán při léčbě této nemoci, naopak mají celou řadu nežádoucích účinů.

Prognóza

Průběh můžeme přirovnat k lidem, kteří prodělali mrtvici – ve většině případů dochází postupem času k umírnění příznaků až k jejich částečnému nebo úplnému vymizení. V některých případech se však může objevit znovu, i opakovaně.

2 komentáře: „Mrtvice u psa i kočky

 • 11 prosince, 2022 (9:32 am)
  Trvalý odkaz

  Zcela zdravý pejsek z ničeho nic ochrnul na přední i zadní packy a po chvíli umřel tak bych jse chtěla zeptat co jse pejskovi stalo děkuji za odpověď

  Reagovat
  • 11 prosince, 2022 (9:36 am)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, bez důkladného vyšetření se to nedozvíte, protože možností je spousta.. Od nádorových procesů, vykrvácení, otravu až po obrnu nervů – pokud to postihne i svaly, které jsou zodpovědné za dýchání, zvíře se udusí…
   Vaší ztráty je mi moc líto.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *