Zánět močového měchýře psa a kočky
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Jak zánět vzniká?
Nejčastější vyvolávající příčinou zánětu močových cest u psů jsou bakterie. Extrémně vzácně se jedná o plísňové, virové, či parazitární původce. K zánětu může ale dojít i bez přítomnosti patogenů. Například při výskytu krystalů/písku/kamínků dochází k dráždění stěny močových cest, stejně tak nádorová onemocnění i některá léčiva (cyklofosfamid) mohou vyvolat zánětlivou reakci.
Na rozdíl od psů je u koček drtivá většina zánětů močových cest sterilní, to znamená bez infekčního původce, tedy bez přítomných bakterií. Toto onemocnění nazýváme FIC: felinní idiopatická cystitis a velkou roli u jeho vzniku hraje stres.
Nejčastěji je postižen močový měchýř (cystitis), současně může být zasažena i močová trubice, v horších případech se zánět šíří přes močovody až na ledviny (pyelonefritis).
Stejně jako u lidí, mnohem častěji se se zánětem močových cest potýkají samice, než samci. Vysvětlení je jednoduché- k infekci dochází ve většině případů právě prostupem bakterií z vnějšího prostředí pochvou, močovou trubicí až do močového měchýře. A tato cesta je u samic podstatně kratší.
U nekastrovaných samců jsou močové cesty v úzkém kontaktu s prostatou. V té mohou bakterie dlouho přežívat, a ne všechna antibiotika do ní dobře prochází. Proto je v těchto případech často doporučena kastrace.
Dále existuje celá řada onemocnění, která predisponují zvíře k bakteriální infekci močových cest. Mezi ty nejčastější řadíme: cukrovku, Cushingův syndrom, pacienty léčené kortikosteroidy (snižují imunitu), u koček FIV, FeLV, onemocnění nervového systémů vedoucí k nesprávnému vylučování, onemocnění ledvin, špatně vyvinuté močové cesty (např. ektopický ureter, či divertikly), či neoplazie močového měchýře.
Zánět močových cest příznaky
Časté močení, ukapávání moči, bolest při močení, neschopnost se normálně vymočit, inkontinence (samovolný únik moči), krev v moči, zápach moči, častější pití. U koček se můžeme setkat s močením mimo záchod. Celkový stav zvířete většinou není narušen.
Diagnostika cystitidy
Základem je vyšetření moči. Jak moč získat, kdy ji odchytit a jak uchovávat a co vše se z ní da vyčíst naleznete v článku: Vyšetření moči. Doplněním může být vyšetření krve, kde můžeme odhalit systémová onemocnění jako je např. cukrovka. Na ultrazvuku zhodnotíme stěnu močového měchýře, na rentgenu případné kamínky.
Močový sediment vyšetřovaný pod mikroskopem. Vidíme červené krvinky a krystaly.
Léčba zánětu močových cest
Bakteriální zánět močových cest se léčí vhodnými antibiotiky. Sterilní záněty koček se léči protizánětlivými léky, které působí i proti bolesti (analgezie), vhodnou stravou a další řadou opatření.
Opakovaný zánět močových cest, proč léčba není úspěšná?
Pokud se záněty vrací, buď naše léčba není dostatečná, nebo má zvíře zřejmě nějakou predispozici k návratu (recidivy).
1. volba nevhodného antibiotika: každá bakterie je citlivá na určitá antibiotika. K tomu, abychom zjistili, jaká bakterie se v moči nachází a k jakému antibiotiku je citlivá slouží bakteriální kultivace.
2. krátká doba léčby: u komplikovaných cystititídách trvá léčba týdny
3. bakterie přežívají uvnitř nádorového procesu, kamínku, nebo někde ve sliznici, kam antibiotikum neprostoupí
4. zvíře má nějaké predisponující onemocnění (viz.výše)
U pacientů s opakovanými záněty je nezbytnost vyšetřit kompletní krve, poslat moč na bakteriální kultivaci včetně stanovení vhodných antibiotik a sonografické vyšetření močových cest.
S adekvátní diagnostikou bychom neměli otálet.
Opakované používání antibiotik může vést k bakteriální rezistenci.
Jak podpořit léčbu zánětu močových cest, prevence
Pokud už vaše zvíře viděl lékař a zahájil adekvátní terapii, případně chcete zánětům močových cest předcházet, můžete vyzkoušet následující tipy:
Zvíře držet v teple, zabránit jeho prochladnutí, zamezit koupání ve vodě (i voda je zdroj bakterií)
Přípravky zabraňující přilnutí bakterií ke stěně močového měchýře (D-manosa)
Zajistit dostatečný pitný režim: granule můžete zalít vývarem
Bylinné čaje na močové cesty můžete osladit i medem
Vitamin C okyseluje moč a může tak potlačit růst některých bakterií
Brusinky
Časté dotazy
Je možný přenos zánětu z močových cest na mě/jiného psa? Teoreticky ano, pokud dojde k přímému kontaktu s močí. Toto může představovat extrémní problém u inkontinentních zvířat s multirezistentními bakteriemi v moči v domácnosti s malými dětmi.
Můžeme zánět močových cest diagnostikovat pouze močovým papírkem? NE. K diagnostice je potřeba prokázat bakterie, či zánětlivé buňky v moči. A to je možné pouze pod mikroskopem.
Má smysl léčit bakteriální zánět močových cest homeopatiky a případně když nezaberou, pak teprve antibiotika? S adekvátní léčbou bychom rozhodně neměli otálet. Nekontrolovaný zánět se může rozšířit např. na ledviny, a nakonec zvíře ohrozit na životě. Homeopatii můžeme využít jako doplněk léčby, případně jako prevenci.