Agresivita: proč mě kočka kouše?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Proč je kočka agresivní?

Pod pojmem agresivita rozumíme násilné nepřátelské chování kočky vůči jiným zvířatům, nebo nám lidem. Některé zahraniční studie uvádějí, že téměř 1/3 koček se ocitla v útulcích právě kvůli jejich agresivnímu chování v domácnosti.

U koček je popsáno vícero druhů agrese, mezi ty nejběžnější patří:

1. Agrese v zápalu hry se vyskytuje zejména u koček, kterým chyběla socializace v mládí. Při hře s vrstevníky se kočky učí odhadnout tolerovanou míru kousání a škrábání. Jakmile kotě vyrůstá samo, tyto základy postrádá.

2. Agrese ze strachu je pozorována v souvislosti s novými, pro kočku neznámými situacemi. Tou může být nové zvíře v domácnosti, návštěva nebo očkování u veterináře.

3.  Agrese při mazlení je popisovaná jako náhlá změna k agresivnímu chování při běžném mazlení.

4.  Teritoriální agrese se projevují u koček, bránících si svoje území. Mohou si tak bránit kus nábytku, místnost, nebo celý byt.

5. U přenesené agrese není kočka agresivní vůči vyvolávajícímu podnětu, ale dojde k přenosu na 3.stranu. Například: kočka se zalekne vysavače a agresivně napadne druhou kočku v domácnosti

5.  Agrese jako projev dominance slouží k utvoření hierarchie uvnitř rodiny.

7. Mateřskou agresi vykazují kočky bránící si svá koťata.

8. Agrese vyvolaná bolestí či nemocí 

Zdroj: elements.envato.com

Jak odnaučit kočku kousat a škrábat?

Pokud pozorujete u vaší kočky nežádoucí agresivní chování, postupujte následovně:

1.Prvním krokem při výskytu agrese u kočky je vyloučení nějakého zdravotního problému. Je totiž celá řada onemocnění, která ji mohou způsobovat.

2.Druhým krokem je konzultace stavu se specialistou na chování koček. Kočka není pes a zažité výchovné metody u psů mohou stav ještě prohloubit.

Odborník na chování koček Bc. Kateřina Štiblická, MSc radí: Řešení všech behaviorálních potíží pak silně závisí na příčině – zda kočka útočí např. ze strachu, či z důvodu bolesti. Zvláště náhlý rozvoj agrese vyžaduje kontrolu u veterinárního lékaře, který se ve spolupráci s odborníkem na chování postará o řešení i hlídání rizik. Při absenci fyzické příčiny je pak nutné řešit chování samotné. Nedoporučuji zkoušet rady naslepo, jde doslova o zdraví! 

3.Až v poslední řadě bychom měli sáhnout po antidepresivech, či jiných léčivech.

Zdroj: elements.envato.com

Onemocnění vedoucí k agresivitě

Agresivitu můžeme v medicíně vnímat i jako symptom, tedy projev, nějakého onemocnění. Proto bychom měli stav vždy nejprve konzultovat s veterinárním lékařem a kočku nechat vyšetřit.

Zejména u koček, které kromě agrese vykazují jakýkoliv jiný symptom, musíme myslet na nějaký zdravotní problém.

  1. Hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy) je možnou příčinou změnou chování zejména u starších koček. Onemocnění je způsobeno ve většině případech nezhoubným nádorovým procesem vycházejícím ze štítné žlázy nacházející se na krku. Mezi další typické projevy tohoto onemocnění patří: častější pití a močení, zvracení, průjem, ztráta váhy i přes zachovalý, nebo dokonce i zvýšený apetit, změna kvality srsti. V některých případech můžeme na krku nahmatat zvětšenou štítnou žlázu. Toto onemocnění se diagnostikuje na základě měření hormonu tvořeného ve štítné žláze (T4) z krve. Léčba spočívá v doživotním podávání léků, nebo jednorázovém podáním radioaktivního jódu.
  1. Nádorové procesy na nadledvině. Nadledvinky jsou orgánem, ve kterém se produkuje celá řada hormonů. Zejména nás zajímají ty stresové (adrenalin, noradrenalin, kortisol) a pohlavní (testosteron). V případě nadměrného bujení v nadledvině může dojít k nadměrné produkci těchto hormonů, což se u zvířat může projevit agresivním chováním.
  1. Jakékoliv onemocnění způsobující bolest. Mezi nejčastější onemocnění patří onemocnění zubů, které se kromě popisované agrese může projevovat změnou žvýkání potravy (atypický náklon hlavy, snaha kousat jen na jedné straně), sníženým apetitem, zápachem z tlamy, nadměrným sliněním a hubnutím.

Bolest způsobená onemocněním pohybového aparátu jako artróza, či úraz pozorujeme zejména při pohybu a dotyku na končetinách/kloubech. Extrémně bolestivý stav pak bývá tzv. aortální trombóza, kdy je přerušen tok krve do končetin. Taková kočka je většinou ochrnutá na pánevní končetiny, které jsou studené a ztuhlé. Příčinou tohoto onemocnění je téměř vždy onemocnění srdce.

U starších koček musíme také myslet na nádorová onemocnění, která se mohou projevovat nespecifickou bolestí a následnou agresí.

  1. Onemocnění způsobující nevolnost: chronické onemocnění ledvin, poruchy funkce jater, slinivky nebo trávícího traktu mohou způsobovat nevolnost, kterou zvíře nechápe a může ji vyjádřit právě zmíněnou agresí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *