Může pes brambory, jablko, banán, papriku i ořechy?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Známe to každý – sotva si sedneme ke stolu se svým oblíbeným jídlem, koukají na nás dvě (popřípadě čtyři či možná i více) oči, toužící po kousku té dobroty. Od stolu dá svému mazlíčkovi občas každý z nás.

Toxické potraviny

Před tím, než zvířeti cokoli podáme, bychom si měli být jistí, že daná potravina pro něj není toxická. Zvlášť u malých plemen hrozí riziko otravy i při pozření opravdu malého množství. Mezi potraviny pro psy toxické patří například avokádo, čokoláda, potraviny slazené xylitolem, česnek a cibule nebo hroznové víno.

 

A co tedy pes může?

 

Existují potraviny, které můžeme každému zdravému psovi dopřát s klidným svědomím, samozřejmě v přiměřeném množství. Pojďme se podívat na některé z nich.

Banány jsou bohaté na draslík, dále obsahují biotin, spoustu dalších vitamínů a vlákninu. Mají nízký obsah soli, nicméně díky velkému obsahu cukru by měly být podávány pouze jako odměna, nikoli jako součást běžné stravy.

Paprika obsahuje vitaminy A, C, P a je jednou z další vhodné zeleniny.

Ořechy mohou psi v omezeném množství a pouze některé druhy. Vhodné jsou například kešu ořechy nebo arašídy. Naopak nevhodné jsou makadamové ořechy a mandle.

Brambory jsou zdrojem vlákniny a vitaminu C. Syrové brambory jsou jedovaté díky obsahu solaninu, vařené brambory však podat můžeme.

Jablka obsahují velké množství vlákniny a z vitaminů A a C.

Mrkev je výborným zdrojem vlákniny a beta karotenů. Uvařená a rozmačkaná mrkev je vhodná složka krátkodobé diety u psů s průjmem či zvracením.

Zdroj: elements.envato.com

Pečivo. Ani malé množství pečiva zdravému psovi neuškodí. Měli bychom mít však na paměti jeho vysokou energetickou hodnotu a velké množství kalorií a to obzvlášť v případě, že má pes problém s nadváhou.

Mléčné výrobky můžou být vhodným pamlskem, pokud pejsek nemá problém s laktózou, která pro něj může být špatně stravitelná a vyvolávat průjmy. Zakysané mléčné výrobky jsou obecně lépe snášeny, právě díky nižšímu obsahu laktózy. Jogurt obsahuje probiotika prospěšný pro trávící trakt. U sýrů dáváme pozor na množství soli a volíme spíše ty s nižším obsahem tuku.

Vejce jsou výborným zdrojem bílkovin, avšak měla by se podávat vařená. Syrový vaječný bílek může přispět k nedostatku biotinu díky svému obsahu avidinu, který s biotinem tvoří neúčinný komplex vylučovaný z těla.

Meloun obsahuje až 92% vody a vitaminy  A, C a B6. Před podáním je potřeba odstranit veškerá semínka, která by mohla způsobit zažívací potíže.

Okurka je díky své nízké energetické hodnotě vhodná i pro obézní jedince. Je nabitá vitaminy, především vitamínem K, C a B1 a B7, stejně tak obsahuje draslík a hořčík.

Rýže je další potravina, kterou můžeme podat bez obav. Díky dobré stravitelnosti je výbornou součástí doma připravovaných diet při zažívacích potížích.

Maso a vnitřnosti jsou jedou z nejvhodnějších potravin, co můžete pejskovi dopřát. Nikdy však nekrmíme maso či masné výrobky s vysokým obsahem soli, hodně kořeněné nebo s vysokým obsahem tuku. Nevhodné jsou i uzeniny. Také nikdy nepodáváme psovi vařené kosti!

 

3 komentáře: „Může pes brambory, jablko, banán, papriku i ořechy?

  • 18 července, 2021 (7:36 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, mám dotaz, na který stále hledám odpověď: mám více než 30 let jorkširy. Snažím se dělat vždy to nejlepší pro ně. Výzkum a zjištění ale pokračují. První jsem krmila zejména rýží, vařenou rybou, kuřecím, zřídka i hovězím. Trpěl na zažívací potíže, průjem, později jsem se dočetla, že tato strava neobsahuje dostatek minerálů. Zemřel po 9 letech na leukémii, druhý na nádor u konečníku, který nešel operovat. Dalšího jsem krmila zejména granulemi vhodnými pro jeho rasu, množství jsem pečlivě vážila. Přidávala jsem jen vhodné pamlsky, např pro výcvik a také např. lžičku kapsičky nebo lžičku z konzervy Shiny dog, tj. čisté kuřecí, kuřecí s tuňákem či hovězím, aby neměl stereotyp v jídle jen granule. Neměl nikdy nadváhu, ale trpěl také na průjmy, ve 13 letech se přidal problém se slinivkou, pak nález na prostatě a letos v květnu jsem se s ním rozloučila. Mám, vzhledem k věku, svoje poslední štěně, opět Jorka. Krmím poctivě odváženými granulemi a přidávám odměny v rámci výcviku. Také občas kousek mrkve, jablíčka, tvarohu, vařeného žloutku. Zajímá mně, co je správné. Četla jsem, že když ke granulkám přidám např. kousek vařeného kuřecího nebo lžičku z kapsiček, že to způsobuje problémy s trávením, trávicími enzymy? Co je správné? Mám otazník, nepřejí se tzv. jednotvárná strava? Chci se vyvarovat chybám, prosím o radu. Moc děkuji.

    Reagovat
    • 26 července, 2021 (3:44 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den paní Růžičková, bohužel neexistuje jedno univerzální vhodné a správné krmení, které by vyhovovalo všem. Jsou pejsci, kteří se dožívají vysokého věku a bez zdravotních potíží i přes to, že jsou krmeni velmi nekvalitní stravou (např. granule ze supermarketu). Naopak i supeprémiové krmivo může nesednout a zvíře mít zažívací obtíže. Takže cílem je najít takové krmivo, které pejskovi vyhovuje a dle složení je z kvalitních surovin. Jsou pejsci s citlivým zažíváním, nebo dokonce i alergiemi, kteří vyžadují speciální stravu – a její hledání může být zdlouhavé a obtížné. Takové zvíře potom krmíme celý život tímto krmivem a snažíme se neexperimentovat. A i takový pes může vést dlouhý a spokojený život. Často je to spíše problém náš- majitelů, kdy se obáváme monotónní stravy, ale zvíře je tím naprosto ok. Pokud dáváte kvalitní grnaulky a k tomu občas něco na přilepšenou, nevidím v tom žádný problém, pokud to pejskovi bude vyhovovat. Pokud by však měl trávící obtíže, bude potřeba tomu stravu přizpůsobit.

      Reagovat
      • 27 července, 2021 (3:41 pm)
        Trvalý odkaz

        Moc děkuji paní doktorko za vysvětlení.

        Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *