Antibiotika: proč ne aneb méně je někdy více

Už jste někdy přišli k veterináři s tím, že váš pejsek má průjem, a odešli jste domů „jen“ s hladovkou či dietou? Nebo pravidelně navštěvujete veterinární ordinaci s kočičkou, která má problémy s močením, ale její stav se příliš nemění a váš veterinář jí ani nedá žádné tabletky? Možná si někdy říkáte, za co vlastně toho veterináře platíte, když vašemu miláčkovi ani nepíchne žádnou injekci.

Kvalitu veterinární péče bychom však rozhodně neměli posuzovat podle množství podávaných léčiv. Když se na to podíváme z druhé strany, ani my nechceme brát léky, pokud to není nezbytně nutné, a netváříme se nadšeně, když nám doktor předepíše další antibiotika. Tušíme, že taková chemie pro náš organismus není to nejlepší. Každé léčivo musí organismus zpracovat, což zatěžuje játra, ledviny a další orgány, navíc může dojít k projevům vedlejších účinků a v případě antibiotik podporujeme vznik antibiotické rezistence. Je tedy potřeba vždy zvážit výhody a nevýhody podávání daného léčiva a také zvířátko řádně vyšetřit, abychom si byli jistí, že léky podáváme pouze v opodstatněných případech. Pojďme se nyní podívat na několik případů, kdy léky nejsou nutné nebo jejich použití může být dokonce kontraproduktivní.

Co to jsou vlastně antibiotika, jaké jsou důvody k jejich předepsání, se dočtete v článku: antibiotika.

Dalším problémem podávání antibiotik je narušení mikrobiomu. Bakterie, které se běžně v trávicím traktu nachází, jsou pro organismus a proces trávení velmi důležité. Antibiotika však nedokáží rozeznat, které bakterie jsou pro tělo prospěšné a které ne. Jednou narušená mikrobiální rovnováha se jen velmi těžko obnovuje. Samozřejmě se snažíme trávicímu traktu pomoci podáváním probiotik, avšak jejich účinek není dokonalý, proto se snažíme narušení mikrobiomu raději předcházet něž jej řešit.

Krátkodobé zvracení/průjem

Průjem či zvracení se čas od času objeví u většiny zvířat. Obvykle stačí, pokud dojde k nějaké změně v jídelníčku (změna diety, nový pamlsek), pejsek něco olízne na procházce nebo si pochutná na nějakých odpadcích. Dojde k podráždění trávicího traktu, který se snaží nevhodného krmení co nejrychleji zbavit, a tak reaguje průjmem či zvracením. Jestliže je tento stav krátkodobý a nepozorujete změny celkového zdravotního stavu, je většinou dostačující krátkodobá hladovka a později podávání dobře stravitelného krmiva. Trávicí trakt se pročistí a brzy se navrátí k normální funkci. Podrobnější popis, jak zhodnotit závažnost průjmu a kdy již navštívit veterinárního lékaře, najdete zde.

Syndrom akutního krvavého průjmu

Příčin přítomnosti krve ve stolici může být celá řada. Jednou z nich je také syndrom akutního krvavého průjmu, který se projevuje přítomností značného množství krve ve stolici a zvratcích. Mnoho lidí se domnívá, že v tomto případě bychom měli pejskovi podat antibiotika. Ve skutečnosti však dosud nebyla prokázána bakteriální příčina, a tak k použití antibiotik není důvod. Navíc jejich zbytečným podáváním přispíváme k rozvoji antibiotické rezistence, čímž můžeme zapříčinit, že příště již antibiotika nezafungují ani na bakterie, které k nim dříve citlivé byly.

Antibiotika při krvavém průjmu podáváme až v případě, kdy máme podezření na přestup bakterií do krevního řečiště.

Onemocnění dolních močových cest u koček

Onemocnění označované také jako FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disease) je onemocnění, které se projevuje problémy s močením, krví v moči, bolestivostí při močení nebo močením mimo záchodky. Jedná se o polyfaktoriální onemocnění, což znamená, že se na jeho vzniku podílí značné množství příčin v různých kombinacích. Pro co nejúspěšnější léčbu je nutná důkladná anamnéza (zjištění informací od majitele), klinické vyšetření, vyšetření moči a případná další vyšetření jako USG. Těmito vyšetřeními se snažíme odhalit faktory, které vedli ke vzniku onemocnění, abychom proti nim mohli zavést účinná opatření.

Jelikož má toto onemocnění mnoho podob, nelze stanovit jednotný léčebný postup. Z již výše zmíněných důvodů nepoužíváme plošně antibiotika. Ta by měla být podána až v případě potvrzené bakteriální infekce močových cest. Rovněž kortikosteroidy neřeší vyvolávající příčiny, ale pouze potlačují projevy onemocnění, a proto ve většině případů jejich podávání není vhodné. Naopak můžeme jejich podáváním vyvolat řadu nežádoucích účinků, jelikož ovlivňují značné množství procesů v těle.

Shrnutí

  • Neposuzujte kvalitu veterinární péče podle množství podávaných léčiv. Veterinář, který nepíchne vašemu mazlíčkovi okamžitě několik injekcí bez řádného vyšetření, se snaží ušetřit organismus zvířete a nepodávat léky zbytečně.
  • Nevyžadujte podání antibiotik, pokud to není nezbytně nutné. Snažíme se použití antibiotik omezit, aby zůstala i nadále účinná.
  • Pokud se vám postup vašeho veterináře nezdá, požádejte ho o vysvětlení, proč zvolil zrovna tuto léčbu, než zkusíte štěstí jinde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *