Nežádoucí reakce na očkování

Očkování psů představuje klíčový krok k ochraně jejich zdraví před vážnými infekčními chorobami. Zavedení očkovacího programu je důležité pro kontrolu a prevenci šíření těchto onemocnění, avšak není úplně bez rizika.

Více informací o očkování psů a štěňat se dozvíte v článku: Očkování.

Nežádoucí reakce na očkování jsou vzácné a většina psů snáší očkování bez problémů. Mezi obvyklé a méně závažné vedlejší účinky patří mírná únava, dočasná bolest na místě vpichu, mírně zvýšená teplota nebo snížený apetit. Anafylaktické reakce jsou velmi vzácné, ale mohou nastat. Je důležité si být vědomi možných rizik a vždy sledovat svého psa po očkování, abyste mohli rychle zareagovat, pokud by se objevily nežádoucí příznaky.

Přehled běžných nežádoucích reakcí

Nežádoucí reakce po očkování u psa mohou zahrnovat širokou škálu symptomů, od mírných až po vážné. Mezi běžné nežádoucí reakce patří:

 1. Bolest nebo otok na místě vpichu: Po očkování se může na místě vpichu objevit mírný otok až boulička, která může přetrvávat až několik týdnů.
 2. Zvýšená teplota těla: Krátkodobý mírný nárůst tělesné teploty je běžný.
 3. Snížená chuť k jídlu a únava: Někteří psi mohou po očkování projevit dočasnou ztrátu chuti k jídlu a únavu.
 4. Zvýšená citlivost nebo bolestivost v místě vpichu: Psi mohou projevit citlivost nebo bolest na dotyk v místě vpichu.
 5. Mírné zažívací potíže: Někteří psi mohou po očkování zažít mírné zažívací potíže, jako je zvracení nebo průjem.

Možné příčiny nežádoucích reakcí:

Přesná příčina nežádoucích reakcí po očkování není vždy jasná a může záviset na několika faktorech:

 1. Individuální citlivost: Stejně jako u lidí, i psi mohou mít různou citlivost na očkování. Někteří psi mohou reagovat silněji než jiní.
 2. Nepříznivé interakce: Existuje možnost, že některá očkování mohou vyvolat nežádoucí interakce s již existujícími zdravotními problémy psa.
 3. Reakce na nosiče nebo adjuvans: Některá očkování obsahují nosiče nebo látky zvané adjuvans, které zvyšují imunitní odpověď. Někteří psi mohou na tyto složky reagovat citlivě.
 4. Stav imunitního systému: Stav imunitního systému může ovlivnit reakci na očkování. Psi s oslabeným imunitním systémem mohou být náchylnější k nežádoucím reakcím.

Prevence 

Pro minimalizaci rizika nežádoucích reakcí po očkování u psa je klíčové každé zvíře před očkováním důkladně vyšetřit a znát jeho zdravotní stav. V některých situacích (např. pacient s autoimunitním onemocněním léčený kortikoidy) může veterinář očkování nedoporučit. Pokud není zvíře v dobré kondici (např. fena hárá, či se léčí antibiotiky), je rozumné očkování odložit.

Pokud se u vašeho psa projeví nějaké nežádoucí reakce po očkování, vždy je nahlaste ošetřujícímu lékaři.

Po očkování dodržujte klidový režim a pejska mějte na očích.

 

Anafylaktická reakce

Anafylaktická reakce u psa může začít během několika minut až hodin po očkování. Mezi hlavní příznaky patří:

 1. Náhlá dušnost nebo těžké dýchání: Pes může začít rychle dýchat a dávat známky, že má potíže s dýcháním.
 2. Zvracení a průjem: Psí organismus může reagovat na alergen z očkování také trávicími obtížemi.
 3. Otoky obličeje a tlamy: Pes může vykazovat otoky kolem očí, tlamy nebo jiných částí těla.
 4. Slabost a kolaps: Postižený pes může ztrácet energii, stává se apatickým nebo dokonce kolabuje.

Postup při podezření na anafylaktickou reakci:

 1. Zajištění bezpečnosti: Pokud pes vykazuje známky anafylaktické reakce, dbejte na jeho bezpečnost. Umístěte ho na klidné místo, kde nebude vystaven dalším podnětům.
 2. Kontaktování veterináře: Okamžitě kontaktujte svého veterináře nebo místní veterinární kliniku. Vyžádejte si rady, jak postupovat dál a zda byste měli vyhledat neodkladnou veterinární péči.
 3. Podávání léků: V některých případech vám veterinář může doporučit podání antihistaminik či kortikosteroidů, pokud je to vhodné a dle jeho doporučení.
 4. Zabezpečení cesty k veterináři: Pokud je stav psa vážný, zvažte přepravu k veterináři. Ujistěte se, že máte připravené všechny potřebné informace o očkování a zdravotní historii psa.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *