Babské rady na průjem u psa

Průjem je nepříjemným zdravotním problémem, se kterým se za život setká každý pes. Je to stav, při kterém dochází k častému a řídkému stolici. Průjem může být způsoben různými faktory, jako jsou změny stravy, infekce, stres nebo alergie.

Nejčastější příčinou průjmu je tzv. alimentární chyba – pes sežere něco, co mu podráždí trávící trakt.

Většina případů průjmu u psa je mírné povahy a majitelé mohou často sami podniknout kroky k jeho úlevě. V tomto článku se zaměříme na babské rady a přírodní metody, které mohou pomoci při průjmu u psa.

O příčinách průjmu u psa 

Pokud řešíte průjem u štěněte 

O příčinách průjmu u kočky 

Příčiny průjmu a kdy navštívit veterináře

Před tím, než začnete podnikat domácí opatření, je důležité si uvědomit, že průjem může mít různé příčiny a někdy se stav bez intenzivní veterinární péče neobejde. Pokud se průjem u psa projevuje dlouhodobě, je spojen s krví nebo hlenem, nebo je spojený s dalšími příznaky, jako je zvracení nebo dehydratace, je vždy nejlepší konzultovat situaci s veterinářem. Veterinář může provést potřebné testy a doporučit vhodnou léčbu.

Pokud si nejste jistí, jestli jste schopni stav vyřešit svépomocí, doporučuji si přečíst článek: Průjem, zvracení- kdy už jít k veterináři? 

Babské rady a přírodní metody na průjem u psa

  1. Bylinky: Některé bylinky mají uklidňující účinky na trávicí systém psa a mohou pomoci zmírnit průjem. Mezi ně patří například heřmánek, máta peprná, nebo jitrocel. Můžete je podávat ve formě čaje – zalijte byliny vroucí vodou, nechte louhovat a poté počkejte, až čaj vychladne. Dejte psu malé množství několikrát denně.
  2. Rýžová voda: Vařte rýži ve větším množství vody než obvykle. Voda z rýže obsahuje škrobnaté látky, které mohou pomoci ztuhnout průjmovou stolici.
  3. Tvaroh: Malé množství nízkotučného tvarohu může pomoci upravit stolici a dodat probiotika pro zdravou střevní flóru.
  4. Bílý toast: Kousek bílého tostu bez másla může pomoci upravit stolici a poskytnout lehkou a snadno stravitelnou potravu.
  5. Dýně: Vařená nebo dušená dýně obsahuje vlákninu a může pomoci upravit stolici.
  6. Banán: Zralý banán může poskytnout lehkou stravu a uklidnit trávicí systém.
  7. Dieta na bázi kuřecího masa a rýže: V případě průjmu je často vhodné krátce přejít na dietu z vařeného kuřecího masa a rýže, která je lehká a snadno stravitelná. Někteří psi však mohou mít na kuřecí maso alergii, v takovém případě může tato dieta stavu naopak přitížit.
  8. Hladovka: Krátkodobá hladovka (12-24 hodin) může pomoci trávicímu systému zotavit se. Během hladovky by měl mít pes stále přístup k pití. Delší hladovka není vhodná u štěňat a malých plemen.
  9. Probiotika: Speciální probiotické přípravky pro psy mohou pomoci obnovit zdravou střevní mikroflóru.
  10. Dostatek vody: Nezapomínejte na dostatečný přísun pitné vody, aby pes nebyl dehydratován.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *