Průjem u štěněte

Mechanismus i příčiny vzniku průjmu u štěňat se nijak neliší od těch u dospělých psů, nicméně četnost jednotlivých příčin i přístup k mláďatům jsou jiné.

Příčiny průjmu štěňat

U štěňat převažují příčiny vycházející z trávícího traktu, zejména ty infekční. Asi největším strašákem je parvoviróza – virové, vysoce nakažlivé onemocnění, které bohužel často končí i smrtí. Obvykle dochází k nákaze už v chovu – objevuje se zejména v pofiderních chovech se špatnými hygienickými podmínkami, ale štěně se může nakazit i kdekoliv venku, především na místech s vysokou koncentrací psů (park, cvičák). K nákaze dochází u neočkovaného jedince, ale i takového, který už očkování podstoupil.

Na obrázku vidíme rychlotest na parvovirózu z trusu

Střevní parazité nezpůsobují dospělým jedincům téměř žádné obtíže, ale mláďata s nevyvinutým imunitním systémem mohou pěkně potrápit. Odčervení štěňat už běžně zahajuje chovatel a měl by nového majitele vždy informovat o odčervovacím schématu, kterým bude nadále odčervovat. K nejčastějším střevním parazitům patří škrkavky, tasemnice, giardie a kokcidie.

Vajíčka kokcidií v trusu štěněte

Vůbec nejhorší, ale bohužel častou variantou, je kombinace parvovirózy a střevních parazitů.

Méně závažnější příčinou průjmu je přechod na nové krmivo. Správně by měl chovatel dát novému majiteli krmivo, na které je štěně zvyklé a ten potom postupně a pozvolně přecházet na nové. Náhlá změna v jídelníčku, může trávící trakt podráždit. Navíc štěňátka si rády často přilepší venku nějakou tou dobrotou, jako je hlína nebo kus mršiny – i to může vést k průjmu.

Mláďata mají tendenci okusovat kde co a se vším si hrát. Nikoho asi nepřekvapí, že právě u této věkové kategorie se také setkáváme s pozřením cizího tělesa.

Odrostlejší štěňata a mladé dospělé psi potrápí i potravní alergie/přecitlivělost na složku potravy.

Z onemocnění vycházejících mimo trávící trakt u štěňat moc není, snad jen vrozená dysplazie ledvin, portosystémový zkrat (jaterní shunt), či exokrinní pankreatická insuficience.

S diagnózami jako je rakovina, zánět slinivky, endokrinopathie nebo IBD (obdoba Crohnovy nemoci) se u této věkové kategorie téměř nesetkáváme.

Následky průjmu

S průjmem odchází z těla nejen velké množství vody, čímž dochází k dehydrataci, ale i minerálních látek, živin a bílkovin. Většina zvířat s průjmy trpí současně na zvracení a nevolnost. Ztráta tekutin i živin se zvracením ještě prohlubuje. Nechutenství zabrání přísun potřebné energie a může dojít k poklesu hladiny krevního cukru (hypoglykémie). Postižené štěně tak může být velmi rychle apatické a vyčerpané, nezřídka dojde k oběhovému selhání (šok), přestupu bakterií přes poškozenou střevní stěnu, sepsi (otravě krve) a úhynu. Z tohoto důvodu je vždy potřeba pohlížet na průjem u štěňat zodpovědněji, než u dospělého psa. Nejvíce rizikovou skupinou jsou potom štěňata malých plemen.

První pomoc

Pokud dojde k jednorázovému průjmu a štěně se jinak jeví aktivně, se zájmem o potravu i okolí, není důvod k panice. Pokud se však průjem opakuje, přidá se zvracení, nechutenství nebo krev ve stolici, je na místě navštívit veterináře. To stejné platí, pokud je štěňátko apatické, smutné a spavé.

Můžeme změřit tělesnou teplotu – nižší nebo vyšší hodnoty jsou důvodem k návštěvě veterináře (normální teplota v konečníku psa je 37,5-39). Vždy je nutné při trávících potížích zajistit přísun tekutin.

Pokud je celkový stav nenarušen, můžeme v domácích podmínkách použít černé uhlí nebo smectu. Na rozdíl od dospělých psů se u štěňat nedoporučuje delší hladovka. Jako rychlý zdroj energie můžeme použít lžičku medu nebo hroznový cukr (glukopur).

U veterináře

Pokud je podezření na parvovirózu, je potřeba udělat rychlý test z trusu a vyšetřit krev. V krvi můžeme navíc zkontrolovat hladinu krevního cukru. Vyšetření trusu na parazity je také na místě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *