Černé uhlí pro psa

Tento přípravek bývá často označován různými pojmy, zejména jako černé uhlí, aktivní uhlí, živočišné uhlí nebo odborně carbo activatus.

Jedná se o volně prodejný produkt, který můžete sehnat v každé lékárně, veterině nebo objednat online, výhodou je i dobrá finanční dostupnost, jedno balení (většinou 20 tablet) stojí do stokoruny.

Jak funguje?

Ve veterinární medicíně našlo uhlí podobně jako v té humánní uplatnění při různých trávících obtížích. Jeho účinek spočívá v ochraně sliznic trávícího traktu před dráždivými látkami z potravy,  velký aktivní povrch je schopen vyvazovat toxiny, plyny, různé škodlivé metabolity i léčiva či jedy. Působí proti průjmu.

Kdy použít?

Aktivní uhlí najde své uplatnění zejména pokud řešíme:

Průjem

Nadměrnou plynatost

Podrážděný žaludek

Dietní chybu

Podezření na otravu

Předávkování léky

Dávkování

Odlišné množství používáme při běžných trávících obtížích nebo otravě, kde je dávka výrazně vyšší. Přípravek podáváme 2-3x denně.

Trávící obtíže:

1 tabletka na 5kg psa

Podezření na otravu:

25 tablet na 5kg psa

Na co si dát pozor?

Aktivní uhlí nemá žádné nežádoucí vedlejší účinky. Jediné, s čím musíme počítat je, že zbarví stolici dočerna. Takto může dojít k zamaskování případného krvácení do střeva – krev v černém trusu nerozlišíme.

Ne všechny potíže však zvládne uhlí vyřešit, v některých situacích bude nezbytné obrátit se na veterináře – jak situaci při trávících obtížích vyhodnotit poradíme v článku: Zvracení, průjem – kdy už jít k veterináři? 

Čím nahradit?

Pokud nemáme k dispozici uhlí, můžeme použít například Smectu, nebo Entero Zoo gel.

Současně můžeme vždy použít i probiotika.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *