Nádory konečníku

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Neoplastické procesy v oblasti konečníku nelze házet do jednoho pytle. V této oblasti se nejčastěji setkáváme s procesy postihující anální váčky a tzv. perineální žlázky. Anální váčky jsou párovou kožní výchlipkou, ve které se shromažďuje sekret análních žlázek. Na pomyslném ciferníku by se anální žlázky nacházely v oblasti 4. a 8. hodiny. Naopak perinální, nebo také cirkumanální či hepatoidní žlázky jsou četné drobné žlázky lemující celý obvod konečníku.

Schématické znázornění uložení análních váčků. (Zdroj: Tereza Opltová)

Z těchto struktur mohou vycházet benigní (nezhoubné adenomy), ale také maligní (zhoubné adenokarcinomy). Kromě toho se může i v oblasti konečníku objevit kožní nádor – např. mastocytom, lipom  a nebo nádory vycházející z konečníku – z rekta/tlustého střeva.

Mastocytom pod konečníkem- potvrzeno cytologickým vyšetřením. (Zdroj: Anna Šrenková)

Diferenciální diagnózou boule u konečníku je i perineální kýla a zánět/ucpání análních váčků.

Jak vypadají?

Nádory v této oblasti se často delší dobu přehlédnou. Mohou tvořit jen vyboulení srsti a nebo neosrstěné výrůstky. Mohou se vyskytovat jednotlivě ale i ve větším počtu a dosahovat různých rozměrů-od několika mm až po pár cm.

Nezhoubný adenom vycházející z perineálních žlázek. (Zdroj: Anna Šrenková)

Jaké jsou projevy?

Postižené zvíře často menší výrůstky nijak zásadně neobtěžují. V některých případech si pes nadměrně vykusuje a olizuje konečník, nebo i sáňkuje. Při iritaci může dojít ke krvácení. Pokud útvar zasahuje do rekta, dochází ke ztíženému kálení, zácpě. U zhoubných procesech análních váčků můžeme pozorovat u zvířat častější pití a močení.

Zhoubné, nebo nezhoubné?

Drtivá většina nádorových procesů vycházejících ze žlázek kolem konečníku jsou nezhoubné adenomy, naopak většina tumorů análních váčků jsou zhoubné, tedy maligní se schopností metastazovat.

Nekastrovaní samci mají vyšší riziko pro rozvoj adenomů perineálních žlázek.

Jak postupovat dále?

Pokud zpozorujete nějaký podezřelý útvar v této oblasti, rozhodně navštivte veterinárního lékaře. Zásadní je důkladné klinické vyšetření, které pomůže zjistit, ze které struktury nádor vychází – jedná se o anální váček, nebo žlázky kolem konečníku? To je zásadní otázka. Před další intervencí je vždy vhodné odebrat vzorek tenkou jehličkou a ten následně vyšetřit pod mikroskopem- tzv.cytologické vyšetření. Pokud je podezření na zhoubný nádorový proces, je doporučen i další vyšetření pro zjištění rozsahu procesu a případných metastáz- ultrazvuk břišní dutiny, rentgen plic.

Léčba

U nezhoubných adenomů perineálních žlázek je pozorována závislost na pohlavních hormonech. Kastrace může tedy vyřešit přes 90% těchto případů – po odeznění pohlavních hormonů po odstranění varlat, dojde k samovolnému vymizení útvaru u konečníku. Pokud kastrace nevede k regresi, je doporučeno chirurgické odstranění.

V případě zhoubných nádorů análních váčku je terapií volby chirurgické odstranění, které se případně kombinuje s chemoterapií nebo ozařováním.

Prognóza

U nezhoubných procesů dobrá, u zhoubných záleží na rozsahu procesu a zvolené chemoterapii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *