Žíznivka, diabetes insipidus

Diabetes insipidus (DI) je vzácné endokrinní onemocnění, které ovlivňuje koncentraci moči u psů. Toto onemocnění je způsobeno nedostatečnou produkcí antidiuretickýého hormonu, známého také jako vasopresin nebo ADH.

Hlavním projevem je velmi časté močení a nadměrné pití – odtud také název žíznivka.

DM= diabetes mellitus= cukrovka

DI= diabetes insipidus= žíznivka

Jak vzniká?

Antidiuretický hormon (ADH) se produkuje v hypothalamu a uvolňuje se z hypofýzy, konkrétně z její zadní části, do krevního oběhu. Jeho hlavní funkcí je regulace množství vody v těle tím, že způsobuje resorpci vody v ledvinách.

Když je ADH dostatečně produkován a účinný, ledviny zadržují vodu, což vede ke tvorbě koncentrované moči. U psů s žíznivkou je tento proces narušen, což má za následek časté močení velmi zředěné (světlé až vodové) moči, což je kompenzováno velmi častým pitím.

Příčiny

Existuje několik různých příčin diabetes insipidus u psů. Ty zahrnují:

 1. Trauma: Poranění hlavy.
 2. Neoplazie: Nádory v oblasti hypotalamu nebo hypofýzy mohou ovlivnit produkci nebo uvolňování ADH.
 3. Idiopatický: Tento termín se používá, když není známá žádná konkrétní příčina DI. Tato příčina je vůbec nejčastější.
 4. Nefrogenní DI: extrémně vzácná je forma žíznivky, při které je dostatečná tvorba antiduretického hormonu v mozku, ale v ledvinách jsou chybné receptory.

Projevy

Hlavním projevem diabetes insipidus u psa je nadměrná žízeň (polydipsie) a nadměrné močení (polyurie). Psi s DI budou pít neustále a budou často chodit na venčení, což vede k tvorbě velkého množství zředěné moči. Taková moč je na pohled jako voda – téměř bezbarvá. Mohou mít také potíže s udržováním tekutin v těle, což může vést k dehydrataci.

Diagnostika

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně vzácné onemocnění, v případě že má zvíře polyurii/polydipsii (často pije a často močí), pátráme obvykle po běžnějších příčinách, jako jsou: cukrovka, nemocné ledviny, zvýšená funkce štítné žlázy nebo nadledvinek. Základem je tedy u takového pacienta vyšetření moči a krve.

Teprve pokud jsou všechny další příčiny vyloučeny, přemýšlíme nad možností žíznivky. Její diagnostika není jednoduchá – přímé měření antiduretického hormonu bohužel není možné.

Pro diagnózu DI se často provádí tzv. Water Deprivation Test. Během tohoto testu je pes zdržován od pití vody po určitou dobu, zatímco se monitoruje jeho váha, koncentrace moči a krevní hladiny elektrolytů. Pokud pes má DI, jeho moč zůstane zředěná i při nedostatku pití vody, což je charakteristický znak tohoto onemocnění.

U pacientů se současnými neurologickými obtížemi je doporučeno podrobnější vyšetření mozku – magnetická rezonance.

Léčba

Léčba diabetes insipidus u psa spočívá v substituci chybějícího ADH. To se obvykle provádí podáváním syntetického analogu ADH, který se nazývá desmopresin, a je komerčně dostupný pod obchodním názvem Minirin. Tento lék pomáhá zvýšit retenci vody v ledvinách a snižuje nadměrnou tvorbu moči. Existuje ve formě tabletek nebo očních kapek.

2 komentáře: „Žíznivka, diabetes insipidus

 • 14 ledna, 2024 (5:46 pm)
  Trvalý odkaz

  mam 4mesicni kotě,1,70,které má tyto potize uz od 4-6tydnu,co jsem jej našla.
  2.den bylo v hypoglykémii a od začátku nadměrně pije vodu ne mléko,špatně jedlo,pila i svou mocč,proto jsem si myslela jako sestra,že má DI.
  Veterinář se mnou toto neprobral.Provedena krev,moc není koncentrovaná,je to voda,přesto dostalo jen ATB a léčena není.
  Ale nemám žádné vysvětlení,zda jeozno léčit.Stali to vyšetření spoustu peněz,ale odpověď,nevím,co jí může být Dluhošová

  Reagovat
  • 26 ledna, 2024 (2:50 pm)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, tato diagnóza je vysoce nepravděpodobná – naopak exituje spousta pravděpodobnějších vysvětlení- podívejte se na článek časté pití a močení.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *