Cerenia, Prevomax

Jedná se o injekční preparáty obsahující stejnou účinnou látku – Maropitant. Dají se aplikovat do podkoží i do žíly, a to u psů i koček.

Tyto přípravky jsou jedny z nejčastěji používaných ve veterinární medicíně.

Jaké jsou důvody k použití Cerenie nebo Prevomaxu

Nevolnost

Zvracení

Nechutenství

Tyto projevy mohou mít celou řadu příčin včetně metabolických onemocnění (nemoci jater, ledvin) nebo po podání léčiv. Vůbec nejčastějším důvodem je nějaká alimentární chyba – zvíře sežere něco, co mu nesedne a je mu špatně.

Dalším důvodem může být i postižení centra pro rovnováhu například v důsledku mrtvice.

Přípravek je často kombinován s dalšími preparáty na podrážděný žaludek.

Jak se aplikují?

Přípravky se mohou aplikovat subkutánně – tedy injekčně pod kůži, nebo přímo do žíly, většinou přes kanylu. Jedná se o poměrně dráždivé látky, které mohou při aplikaci štípat.

Jak dlouho Cerenia nebo Prevomax působí

Oba přípravky působí 24h – pokud dojde i přes aplikaci těchto léčiv ke zvracení, doporučuji zvýšenou obezřetnost a intenzivnější pátrání po příčině zvracení.

Cena

Jedná se o poměrně drahé přípravky, u většího pejska se můžete dostat na cenu přes 500Kč.

Alternativy

Samozřejmě existují i jiné přípravky proti nevolnosti, jako je například Degan (Metoclopramid) nebo Ondansetron. Co je však nenahradí jsou gastroprotektiva jako je famosan, helicid, omeprazol…

Cerenia tablety

K dispozici jsou i tablety Cerenia, které jsou v hodné k domácímu použití, či k využití při nevolnosti během cestování. Tyto bohužel nejsou v České republice dostupné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *