Parvoviróza

Parvoviróza je strašákem všech pejskařů. Jedná se o vysoce infekční (nakažlivé) onemocnění psů virového původu, které často končí smrtí.

Obdobou parvovirózy je u koček panleukopenie=kočičí mor.

Jak se pes nakazí?

K nákaze nejčastěji dochází přes výkaly nemocného jedince, kterými je parvovirus vylučován do prostředí. Zvláště nebezpečný je tedy kontakt s nemocným zvířetem, ale i návštěva vysoce exponovaných míst jako jsou psí louky. Parvovirus totiž může vylučovat i zvíře, které nejeví žádné příznaky nemoci. To je hlavní důvod, proč byste se se štěňaty, která nemají dokončené očkování, těmto místům měli vyhýbat.  K přenosu viru však může dojít i na oděvu či obuvi. Parvovirus je v prostředí velmi odolný a dlouho přežívá až 6 měsíců.

V čem je parvovirus nebezpečný?

Tento virus napadá rychle se množící buňky – ty se nachází zejména ve střevě, kostní dřeni a lymfatických orgánech (slezina, uzliny). Poškozením střevních buněk dochází k úniku tekutiny a vzniku průjmu, krvácení a neschopnosti vstřebávat živiny.

Narušení imunitního systému způsobí sníženou obranyschopnost organismu proti dalším patogenům. V postiženém střevě se přemnoží škodlivé bakterie, které snadno překonají narušenou střevní bariéru. Díky snížené imunitě se tělo nemůže bránit a dochází k sepsi= otravě krvi a smrti.

Parvoviróza je hlavní diferenciální diagnózou u štěňat se závažnými trávícími obtížemi.

Příznaky

K projevům parvovirózy příznaků onemocnění dochází během 2-14 dní po kontaktu s virem. Často se tedy stává, že si chovatelé vezmou již nakažené štěně, které je v době převzetí naprosto v pořádku.

Ve většině případů dochází k velmi akutnímu (rychlému) nástupu příznaků, ke kterým patří zvracení, průjem, krev ve stolici, nechutenství, apatie, bolestivost břicha, horečka, celková slabost. Díky velkým ztrátám tekutin dojde k dehydrataci psa, což může způsobit i celkový šokový stav.

Vzhledem rychlému nástupu závažných příznaků jde často o čas. U štěňat se rozhodně nevyplácí čekat do dalšího dne.

Diagnostika

Podezření na parvovirózu máme zejména u neočkovaných štěňat z pochybných podmínek, u kterých se vyskytnou trávící obtíže. Základem je vyšetření krve – často v důsledku poškození kostní dřeně a výrazného zánětu ve střevě je přítomna leukopenie – pokles bílých krvinek.

Z trusu lze provést rychlý test na přítomnost antigenu. Tento test však poměrně často dává falešně negativní výsledek. To znamená, pokud vyjde pozitivní = zvíře má parvovirózu. Pokud vyjde negativní, nelze ji vyloučit. V takovém případě je možné zaslat trus na přesnější vyšetření v laboratoři (PCR).

Pozitivní rychlotest z trusu stojí do 1000Kč.

Léčba

Základem terapie je vážnějších případech (malé štěně, špatný celkový stav) je hospitalizace a intenzivní péče včetně monitoringu. Kanylace žil, infuzní terapie, léky proti nevolnosti, případně bolesti a antibiotika. Proti samotnému viru efektivní léčba neexistuje. Antibiotika používáme jako snížení rizika vzniku sepse (přestup bakterií přes poškozené střevo do krve).

Přípravek Canglob je často považován za efektivní lék, ovšem je prokázáno, že jeho použití má smyl v momentě, kdy ještě nedošlo k projevům onemocnění. Toho můžeme využít například u dalších psů z okolí, kde hrozí přenos.

U oslabeného organismu je důležité zajistit příjem energie – na to pouhá infuze nestačí. V některých případech zajistíme u pacientů s anorexií příjem potravy pomocí sondy zavedené nosem do jícnu.

Prognóza

Dle statistik až 90% nakažených štěňat bez veterinární péče umírá. I pokud se jim dostane potřebné léčby, nemalá část pacientů bohužel parvovirózu nepřežije. Mezi časté komplikace patří současná infekce střevními parazity a invaginace – jedná se o vsunutí jednoho úseku střeva do druhého.

Hospitalizace trvá v průměru jeden týden. Péče o takové infekční zvíře na veterinární klinice je velmi náročné – je nutné zajistit, aby nedošlo k přenosu infekce v rámci pracoviště na ostatní pacienty. Zvíře je nutné hospitalizovat mimo standardní boxy, při ošetřování užívat ochranný plášť a rukavice, opatrně nakládat s odpadem. Péče se tedy snadno vyšplhá přes 20 tisíc korun.

Péče o pacienta je organizačně, časově i finančně velmi náročná.

Prevence

Hlavní je prevencí je očkování proti parvoviróze, které je součástí běžných vakcín. Nepořizujte si štěně bez očkovacího průkazu z pochybných podmínek. Se štěňaty, která nejsou plně očkovaná se vyhýbejte rizikovým místům.

Zajímavosti

Pokud byla očkovaná matka, štěně se v prvních týdnech života parvovirózou nenakazí,  protože má ještě protilátky od matky.

I po překonání parvovirózy dochází ještě několik týdnů k vylučování viru stolicí – takový trus může být zdrojem nákazy pro ostatní psy.

Často trpí parvovirózou štěňata z pochybných chovů.

Po překonání nemoci má pes doživotní imunitu – očkování se však nevyhne, protože parvoviróza je součástí kombinace proti dalším nemocem.

Člověk se parvovirózou od psa nenakazí, kočka však může.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *