Pes sežral antikoncepci, co teď?

V České republice má psa každý třetí a kolem 40% žen užívá hormonální antikoncepci.  Není tedy úplně vzácné, že se jejich cesty občas zkříží. Jak velké je to riziko a jak postupovat?

Vlastní zkušenost

Kdysi dávno jsem se v takové situaci ocitla i já a veterinář mě po telefonu vyděsil, že antikoncepce způsobí rozpad kostní dřeně. Asi hodinu jsem do svého 25kg drobka lila peroxid vodíku s ne úplně uspokojivým efektem, a následující měsíc se bála nejhoršího.

Co je nebezpečné?

Hormonální antikoncepce obsahuje různé množství hormonů ze skupiny estrogenů a gestagenů. Některé přípravky obsahují i tzv. placebo tabletky, které neobsahují žádnou účinnou látku.

Větší množství hormonů může negativně působit na kostní dřeň – snížit její hlavní funkci   tedy produkci červených, bílých krvinek a krevních destiček. Červené krvinky přenášejí v těle kyslík a jejich nedostatek se projeví bledými sliznicemi a slabostí, pokles bílých krvinek, které jsou součástí imunitního systému může způsobí vyšší riziko k infekci a úbytek destiček vede k nadměrnému krvácení.

U každé otravy nás zajímají 3 informace: druh látky, sežrané množství a velikost zvířete.

Kolik už je moc?

Nebezpečná dávka je 1mg estrogenu na 1kg psa a více. Běžně pilulky obsahují 0,02-0,05mg estrogenu v jedné tabletce. Co nám to říká? Že nebezpečí nastane, pokud váš tříkilový pes sežere tři platíčka tedy 63 tablet.

První pomoc

Pokud opravdu hrozí riziko otravy, má smysl vyvolat do 2h po sežrání zvracení. Pokud však váš desetikilový pejsek sežral pár tabletek, nemá smysl situaci více řešit.

Ovlivní pohlavní cyklus feny?

Ne, pokud máte chovnou fenu, která pár tabletek sežere, není potřeba se bát ani potíží se zabřeznutím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *