Nejčastější chyby při výběru psa

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Plánujete si pořídit psa? Na co si dát pozor a jak nejlépe předejít zklamání z našeho rozhodnutí?

Výběr plemene podle vzhledu

Vzhled při výběru mazlíčka samozřejmě hraje roli, ta by ale měla být vedlejší. Mnohem důležitějšími aspekty, které bychom při pořizování parťáka měli zohlednit jsou: naše chovatelské zkušenosti, čas, který můžeme psovi věnovat a podmínky, ve kterých jej budeme chovat.

Hledáte rodinného psa, co bude milovat děti, nebo sportovního parťáka? Při výběru vám poradíme v článku: Jak vybrat toho správného psa. 

Příklady:

Nezkušený člověk, který nikdy psa neměl si pořídí velmi náročné plemeno na výchovu (např. československého vlčáka).

Pořízení krátkosrstého psa, který bude žít v boudě u domu.

Brachycefalická plemena

V dnešní době velmi moderní a žádaná plemena, jako je francouzský buldoček nebo mops, jsou bohužel velmi zatížena po zdravotní stránce. Majitelé si často neuvědomují jejich hendicap a případné vysoké finanční výdaje za veterinární péči. Nezřídka se tak stane, že se jinak zdravý mladý pes v letním počasí při svižnější procházce udusí. Na co všechna tato plemena trpí se dočtete v článku: brachycefalie,  aneb s buldočkem v ordinaci.

Zdroj: elements.envato.com

Podpora množíren

I přes velkou osvětu se stále setkáváme s názorem: se psem nehodlám chodit na výstavy ani mít štěňata, tak na co mi budou papíry. Už však nevidí, že ony papíry jsou nějakou zárukou, že štěňátko nevzniklo příbuzenským křížením, nebo rodiče jsou testováni na některá genetická onemocnění. Co je to vlastně množírna a jakým zákonem je chov psů upravován se dočtete v článku: Množírny z pohledu zákona.

Jaký je rozdíl mezi „s PP“ a „bez PP“ a jak nenaletět množiteli se dočtete v článku: Jak se nenapálit při koupi psa.

Malý pes= nenáročný gaučák + nižší výdaje

Velikost psa rozhodně není indikátorem nižší časové náročnosti ani finančních výdajů. Zejména teriéři (jack russel teriér, jorkšírský teriér, border teriér) jsou plemena psů, která vyžadují pohybovou aktivitu a mají často silné lovecké pudy. I přes to, že náklady na krmivo, léky a antiparazitika jsou nižší, cena za očkování a běžná vyšetření zůstává stejná. I náklady na případné operační zákroky se od větších psů budou lišit minimálně.

Příklad:

Často se v ordinaci setkáváme s trpasličími plemeny, u kterých majitelé naprosto vypustili jakoukoliv výchovu a socializaci. Takový pes je agresivní vůči ostatním psům a nenechá si ani vytáhnout klíště.

Pořizovací cena = finální cena

Pokud se rozhodnete pořídit si čistokrevné plemeno a koupit jej od kvalitního chovatele, cena psa se může vyšplhat na desítky tisíc korun. Jestliže je tato částka pro vás už tak dost vysoká, měli byste pořízení psa zvážit. Jedná se totiž o první a rozhodně ne poslední finanční výdaj, který je s chovem psa spojen.

Adopce dospělých psů

Adopce psa z útulku nebo záchrany psa ze zrušené množírny je rozhodně dobrým skutkem. Část chovatelů si ale neuvědomuje, čím si takové zvíře prošlo a že ne každý takový zachráněnec bude nekomplikovaným mazlíčkem. Někteří psi jsou často nesocializovaní, mají problémy s ostatními psy, dětmi, nemají hygienické návyky, nebo nejsou schopni zůstat sami doma (více v článku: separační úzkost).

Výchova dospělého psa se špatnými návyky může být velmi komplikovaná a časově náročná. Toto zjištění je potom jedním z častých důvodů, proč se adoptovaný pes do útulku vrací.

Zachráněné zvíře z množírny navíc často bývá zatíženo celou řadou zdravotních problémů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *