Péče o štěně
Obsah článku
Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com
Určitě už víte, že je více než důležité vybrat si správného poctivého chovatele a nepodporovat množírny. A i přestože jste se na příjezd psího miminka vybavili, nakoupili jste pelíšek, hračky, misky, obojek, vodítko a další potřeby k péči o psa, můžete mít plnou hlavu otázek, na které si v tomto článku odpovíme.
Musím navštívit veterináře, když si štěně přivezu domů?
Pokud si kupujete štěně od kvalitního chovatele, ještě před podpisem smlouvy vám pejska ukáže a upozorní na určité parametry, jaké by mělo zdravé štěně splňovat. Štěně bude aktivní, veselé, se zájmem o okolí, prohlédnete si společně zuby a skus, kvalitu srsti, čistotu uší, nepřítomnost břišní kýly, u pejsků vyhmatáte varlata, nenajdete znečištění v okolí zadečku, žádné výtoky z očí nebo nosu. Chovatel vám předá očkovací průkaz/pas štěněte a sdělí, kdy je potřeba zajít k veterináři na očkování a pro odčervovací tablety. Také by vás měl informovat, zda a čím je štěně ošetřeno proti blechám a klíšťatům. Když bude vše tak, jak má být, není nutné podstoupit žádnou vstupní prohlídku a bohatě postačí, když si pohlídáte datum přeočkování/odčervení.
Pokud však máte štěně z pochybných podmínek a bez kupní smlouvy, ve které svým podpisem souhlasíte s tím, že si odvážíte zdravé zvíře, je vhodné navštívit veterináře co nejdříve. Jednak může odhalit některá onemocnění, a jednak provede preventivní úkony a poučí vás o nutnosti dalších návštěv. Na každém rohu číhají na štěňata vnitřní i vnější parazité a původci infekčních onemocnění, proti kterým lze očkovat, proto nic z těchto základních ošetření není dobré podceňovat.
Jak často a čím štěně krmit?
Pokud je to jen trochu možné, je dobré krmit alespoň v prvních dnech štěně tak, jak bylo zvyklé od chovatele. Není vhodné ze dne na den změnit značku krmiva nebo dát štěněti, které bylo zvyklé jíst granule, syrové maso. Případný přechod by měl být postupný a proběhnout až po zabydlení. Neméně důležité je myslet na potřeby štěněte v růstu, vybírat kvalitní krmivo pro konkrétní věkovou kategorii a hlavně nepřidávat nic navíc, čímž byste mohli uškodit. Přečtěte si článek: Rizika nevyvážené stravy u štěňat.
Snažte se od začátku naučit správné stravovací návyky, v žádném případě nenechávejte štěněti misku s krmivem k dispozici nonstop. Alespoň do tří měsíců je nutné krmit čtyřikrát denně, do půl roku věku pak třikrát denně a do dvanácti měsíců dvakrát denně. Denní dávku rozpočítejte z množství, které uvádí výrobce na obalu krmiva pro váhovou kategorii štěněte a nezapomínejte, že štěně roste a přibírá každým dnem a zhruba jednou týdně je dobré ho zvážit a dávku upravit. Především je však nezbytné sledovat kondici štěňátka. Ne všechna zapadají do tabulek a předepsané množství krmiva nemusí být vyhovující pro konkrétního jedince. Tlustá kulička je sice roztomilá, ale obezita psům v růstu škodí. Vždy byste měli štěněti nahmatat žebra, když se dotknete hrudníku.
Jak naučit štěně čůrat venku?
Hygiena ne základ. Štěňata neovládají své svěrače stoprocentně a nehody se jim stávají. Na místě je soucit a hlavně trénink a pravidelné venčení a velké chválení za každou vykonanou potřebu venku. Toto prostě “neočůráte” Je třeba jít ven vždy po probuzení, po jídle, po divoké hře a to zpočátku v intervalech alespoň dvě hodiny. Brzy se naučíte vypozorovat, že je štěně nervózní, začne čichat nebo se točit a popocházet a v tu chvíli je nejlepší popadnout psa a utíkat ven, postupně si štěně začne říkat samo a také vydrží bez venčení déle. Počítejte však s tím, že zhruba do půl roku věku budete chodit klidně desetkrát denně a je to zcela normální. V žádném případě štěně za případné nehody netrestejte, nekřičte, nemáchejte mu čumák v moči. Ničemu tím nepomůžete a proces učení nezrychlíte. Nabízí se varianta naučit štěně čůrat na savou podložku, čehož využívají hlavně majitelé malých plemen. Někdy bývají dokonce štěňátka takto naučená od chovatelů. Může se to zdát jako dobrá alternativa, jednodušší je vyměnit podložku než šlapat do loužiček, ale skvělý nápad se někdy rychle zvrhne a pejsci pak vyhledávají k vykonání potřeby veškeré podložky nebo koberečky v domě, což je nežádoucí. Proto doporučuji, pokud je to alespoň trochu možné, běhat častěji ven, než si zjednodušit život a řešit později zlozvyk.
Kdy může štěně ven?
Smím chodit se štěnětem ven, než bude doočkované? Ano. S rozumem. Obecně zažitá fráze, že po posledním očkování (dokončení očkovacího schéma infekčních nemocí s přeočkováním za rok) můžete se štěnětem jako po zázračné injekci najednou mezi psy a bude chráněné, má jeden velký nedostatek. Protilátky se totiž nevytvoří ze dne na den. Štěně je plně chráněno až za zhruba tři týdny po poslední vakcinaci, což je ve věku asi čtyř měsíců. A co za tu dobu nestihne v rámci socializace, to už bude jen těžko dohánět. Obvykle se doporučuje nechodit se štěnětem mezi psy. Realita je však taková, že parvoviry můžete domů přinést na botě a leptospirózu štěně chytne, když se napije z kaluže, do které se před tím vymočil infikovaný hlodavec. Z toho plyne, že nebezpečí může číhat kdekoli, a naším úkolem je riziko minimalizovat. Nejlépe tak, že v prvních měsících nebudete chodit na místa se zvýšeným výskytem cizích psů, jako jsou například psí hřiště a výběhy, ale raději se domluvíte na procházku v přírodě se psy, kteří jsou prokazatelně očkovaní a zdraví. A mimo jiné dodržíte očkování a ošetření proti vnitřním parazitům, jak vám doporučí váš veterinář.
Výchova štěněte a jeho socializace
Socializace je nezbytná od útlého věku. Socializovaný není pes, který lítá po parku a chce se se všemi kamarádit. Socializovaný je naopak pes, který se chová sociálně, má zájem o své okolí a nebojí se, avšak zároveň svou přítomností nikoho neobtěžuje a je plně ovladatelný svým majitelem. Je v pořádku, když se štěně seznamuje s cizími psy a hraje si s nimi, ale ještě důležitější je schopnost nevšímat si psích kamarádů a poslouchat majitele. To vyžaduje trpělivý dlouhodobý trénink a je třeba naučit se získat pozornost štěněte i v přítomnosti dalších psů, ale výsledek stojí za to.
Trénink základní ovladatelnosti a poslušnosti je neodmyslitelnou součástí socializace. U štěňátek je výhoda, že jsou snadno motivovatelná na pamlsky a hračky, avšak na druhou stranu neudrží dlouho pozornost. Proto je vhodné trénink rozdělit do několika kratších cvičení během dne, klidně jen dvě až tři minuty. Nové cviky vysvětlete psímu miminku vždy v klidném prostředí, doma nebo na zahradě, aby nebylo rušeno a mohlo se plně koncentrovat. Jakmile určitý prvek začne chápat, můžete jej začít zkoušet na vycházkách, kde nejsou rušivé elementy, později klidně na místech, kde se pohybují lidé nebo dokonce psi. Pamatujte, že trénink by měl být vždy ukončen vámi a vaším úspěchem, musí se postupovat po malých krůčcích od nejjednoduššího ke složitějšímu a je třeba štěně chválit a motivovat a zároveň používat odměny různé hodnoty.
Abyste si uměli lépe představit, co se skrývá za výše psanými větami, jako příklad uvedu trénink přivolání, což je základ. Přivolání můžeme rozdělit do dvou fází, a to učení podmíněného reflexu okamžité reakce na jméno a snaha naučit přiběhnutí v co nejkratším čase nejbližší cestou k majiteli. Na podmíněném reflexu můžete pracovat kdykoli a kdekoli od prvních společných chvil tak, že řeknete jméno štěněte a dáte mu pamlsek, aby si toto slovo spojilo s příjemným zážitkem a pevně v sobě ukotvilo reakci na vás. Toto opakujte několikrát za den, doma i venku, nejdříve ve chvílích, kdy nemá štěně nic lepšího na práci, postupně klidně v okamžiku, kdy něco čichá nebo pozoruje zajímavé objekty. Dále využijte toho, že štěňata přirozeně ráda následují něco, co se pohybuje.
V první fázi cvičení v rámci hry jen couvejte pár kroků před štěnětem a chvalte ho, když se pohybuje směrem k vám, můžete použít slovní pochvalu, pomazlení, pamlsek nebo hračku. Následně zkuste pár kroků utíkat a můžete i měnit směr, když vás štěně dohání, čímž se pro něj cvičení stane náročnější, protože musí déle udržet pozornost, než dostane odměnu. Opět platí, že nejprve cvičíte v klidném prostředí a postupně třeba na louce, kde jsou na dohled další psi. Nenásilně a pozitivní metodou tedy naučíte štěně, že když uslyší své jméno, má se rychle otočit a vyhledat vás a zároveň je přivolání zábava, protože vás může honit a když vás dohoní, máte radost a ještě dostane odměnu.
Když nastane situace, kdy tušíte, že bude extrémně náročné získat pozornost štěněte, například pokud si hraje s jiným psem, snažte se být ještě zajímavější. Můžete fyzickým kontaktem a oslovením štěně ze hry vyrušit a v tu chvíli mu ukázat skvělou chlupatou pískací hračku, kterou potáhnete po zemi a budete utíkat směrem od štěněte. Musíte být jednoduše neodolatelní. Když ani to nezabere, poproste majitele druhého štěněte, aby to své třeba vzal do náruče, přivolejte svého psa úspěšně, pochvalte a součást odměny může klidně být, že může pokračovat ve hře s psím kamarádem.
Výcvik psů je trochu věda a pokud jste nováčci, vyhledejte zkušeného trenéra ve svém okolí. Takového, který používá pozitivní výcvikové metody, protože nemůžete přece štěně trestat za něco, co jste ho nenaučili nebo mu neuměli vysvětlit. Výcvikář vám pomůže s chůzí na vodítku i bez vodítka, s přivoláním, odložením, základními polohami nebo s dalšími cviky, protože čím víc toho pes umí, tím lépe se učí nové věci a zároveň lépe chápe ty už naučené. A čím častěji budete naučené prvky opakovat, tím budete mít ovladatelnějšího a poslušnějšího parťáka.
Stejně důležité je využít první společné týdny k seznamování s různými prostředími, povrchy, dopravními prostředky, domácími spotřebiči,… Také je třeba od počátku trénovat manipulaci se psem, stříhání drápků, česání srsti, prohlížení zubů a uší,… A hodně si spolu hrát.
Nakonec zjistíte, že stále je co objevovat a trénovat, a že socializace neznamená jen vypustit štěně na psím hřišti, aby se vylítalo, ale naopak výchova sebevědomého poslušného parťáka.
Co dělat v případě, že štěně zvrací, má průjem, kašle nebo se drbe?
I když děláte všechno správně, mohou nastat úrazy a nemoci. A mladá štěňata, zvlášť malých plemen, jsou křehká stvoření. Když dospělý pes něco špatného sní, vyzvrací se a má řídkou stolici, jednoduše mu naordinujete den hladovku, potom dietu a všechno může být v pořádku. Pokud se však něco podobného stane štěněti, zbystřete. Vyzvracení kousku hračky, kterou během hry spolklo, můžete zvládnout doma bez následků, ale opakované zvracení nebo průjem mohou štěně snadno dehydratovat a ohrozit na životě a je třeba neprodleně vyhledat veterináře. To platí také, když ze štěněte některým koncem vyjdou parazité, když bude opakovaně kašlat, drbat se, začne být smutné a neobvykle spavé nebo přestane jíst. Štěňata nemohou hladovět!
Do kdy je pes štěně?
Fyzicky dospělí bývají psi od věku 10 měsíců do 3 let, dle plemene. Čím větší, tím pozdější dokončení vývoje můžete očekávat. S tím souvisí dvě základní věci, které můžou vývoj psa ovlivnit. Jedna z nich je výživa, tedy kdy přejít ze štěněcích granulí na dospělácké. Druhá je fyzická aktivita, její délka a druh. Štěňata před dokončením tělesného vývoje by neměla být přetěžována, nesmí chodit na příliš dlouhé vycházky, vytrvale běhat, opakovaně aportovat, skákat, hodiny si hrát s jinými psy a pohybovat se často na kluzkých površích. Jiná věc je, kdy pejsek dospěje psychicky. U fen to často může být po prvním hárání, u pejsků v podobném věku, tedy zhruba mezi šestým a dvanáctým měsícem. Netřeba se ale znepokojovat, když se váš dvouletý parťák chová pořád jako štěně, některým to prostě trvá mnohonásobně déle.
Jak často odčervovat štěně?
U štěňat se začíná v 2 týdnech a každé další odčervení je v rozmezí 14 dní až do 3 měsíců.
1. odčervení | 2 týdny |
2. odčervení | 4 týdny (1. měsíc) |
3. odčervení | 6 týdnů |
4. odčervení | 8 týdnu (2. měsíc) |
5. odčervení | 10 týdnů |
6. odčervení | 12 týdnu (3. měsíc) |
Od 3. měsíce odčervujeme každý měsíc až do věku 6 měsíců, poté každé 3 měsíce až do věku 1 roku psa.
Kdy koupat štěně?
Koupání štěňat se nedoporučuje, protože ochranná složka kůže ještě není úplně vyvinuta.
Pokud je srst zvířete znečištěna, vhodnou alternativou ke koupání je vyčesání nečistot hřebenem, nebo otření navlhčeným ručníkem. Pokud je pes po vycházce pouze od bláta, stačí opláchnout packy jen vodou.