Jak zaměstnat zvíře doma v klidovém režimu?

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

V životě pejska mohou nastat situace, kdy má od veterináře nařízený klidový režim. Může to být deset dní po kastraci, s naraženou packou či do vytažení stehů, ale může to být i šest nebo více týdnů po ortopedickém zákroku. Samozřejmě bude jinak zvládat striktní klid dvanáctiletá psí dáma, která už má ráda svoji pohodičku, a jinak osmiměsíční výrostek překypující energií. Určitě ale v obou případech velmi pomůže, když to nebude pro psa něco úplně nového a extrémně neobvyklého.

Co by měl považovat za normální každý pes aneb základní pilíře klidového režimu?

Každý pes by měl umět odpočívat a být v klidu sám. I když se půjdete podívat na závody agility a jako vnímavému pozorovateli vám neunikne, jak jsou psi při pohybu šťastní, že mnozí štěkají, vyskakují na psovody, divoce se přetahují o hračku a na parkuru běží kosmickou rychlostí, můžete si být jistí, že doma jsou to obvykle gaučoví povaleči. Tito pejsci totiž ví, že mají odpočívat a sbírat síly, protože až přijde jejich chvíle, můžou upustit páru a pořádně se vyblbnout. Z toho plyne, že základem, jak naučit psa odpočívat, je dopřát mu pravidelně aktivitu, která jej dostatečně zabaví a unaví. Pejsek si pak zcela přirozeně zvykne, že doma se spí a nezlobí, protože dřív nebo později se půjde ven.

Druhým důležitým prvkem ve výchově by mělo být naučení setrvání na místě, v pelíšku nebo v kleci. Poslání na místo by nemělo být pro psa trestem, ale zcela běžnou součástí života.

Jestliže zvládnete ve výchově tyto dva pilíře, bude pro vašeho psa případný nařízený klidový režim mnohem snesitelnější, než pro pejska, který je zvyklý být doma svému majiteli neustále za patami, doma má plno hraček a vždy, když má náladu, najde někoho, kdo mu bude balónek házet na druhou stranu místnosti, aby mohl aportovat, a když ho pošlete dolů z postele, začne vrčet. Byla bych nerada, aby zde došlo k nedorozumění. Také moji psi spí v posteli a doma si hrajeme nebo cvičíme, mazlíme se, ale čas a způsob domácí aktivity určuji já, a když je pošlu z jakéhokoli důvodu do pelíšků, prostě si tam lehnou a spí. Nijak je to nestresuje a nepovažují to za trest, jen se přemístí ze sedačky na své místo.

Takto nastavená pravidla vám nejen zpříjemní každodenní život, ale výrazně pejskovi ulehčí případnou dobu rekonvalescence po zákroku. Nebudete jej totiž stresovat a dělat mu v hlavě zmatek tím, že najednou si s ním nechcete hrát, kdykoli si vzpomene, nebo že najednou nesmí do postele, aby v nestřežené chvíli neseskočil dolů a tím si nenarušil hojení zlomené nohy.

Zdroj: elements.envato.com

Jak zaměstnat psa, který má od doktora povolené pouze krátké vycházky na vodítku?

Pokud má pes z nějakého důvodu zakázáno používat své tělo, zaměstnejte jeho hlavu! Psi se rádi učí nové věci a plní různé povely, pokud za ně dostávají pamlsky. Existuje velké množství cviků, které se dají učit, procvičovat nebo zdokonalovat doma a v klidu. Pro inspiraci můžeme čerpat z různých psích sportů. Například různé triky z dog dancingu nebo prvky z obedience lze bez problému provádět i na malém prostoru v interiéru. Můžete psa učit podávat všechny čtyři packy, chodit u pravé i levé nohy, couvat, proplétat se slalomem mezi nohama, zdokonalit základní polohy sedni-lehni-vstaň či odložení s rušivými vlivy nebo válet sudy, vždy s ohledem na to, proč má váš pes omezení pohybu. Velmi zábavné je naučit psy brát různé předměty do tlamy a někam je pokládat, což můžete klidně rozvíjet tak, že psovi pojmenujete různé hračky nebo předměty a on vám je bude podávat podle toho, kterou zrovna řeknete. Také je doporučitelný tzv. shaping, neboli tvarování, pomocí kterého se pejsek brzy naučí sundat vám ponožku, rozvázat tkaničky od bot nebo otvírat a zavírat skříňky a šuplíky u nábytku. Můžete si společně užít spoustu zábavy a přitom zaměstnat mysl a pošetřit tělo.

Psi milují čuchání

Další skvělou alternativou jsou čuchací hry. Psi zbožňují čuchání a hledání pamlsků. Mimochodem práce nosem jako taková psy velmi pozitivně ovlivňuje, uklidňuje a během ní se do těla uvolňují hormony štěstí. Ať už trénujete nosework nebo pejskovi chystáte různé hlavolamy, při kterých pomocí čichu získává pamlsky, zaměstnáváte psovi hlavu tím nejpřirozenějším způsobem a pravděpodobně ho i pořádně unavíte, aniž byste museli jít na hodinovou vycházku.

Využijte toto období k tréninku běžných činností

Všechno zlé je k něčemu dobré. Sice po operačním zákroku nesmí pejsek běhat po louce nebo aportovat, ale vy získáváte skvělou příležitost zapracovat doma na klidu při běžném ošetřování. Ideální je zapojit do činností, které pejsek nemá úplně v lásce, ať už jde o česání, stříhání drápků nebo čištění zubů, trénink pomocí pamlsků.

Zdroj: elements.envato.com

Můžete prostě začít úplně znovu a pozitivně. Jako příklad uvedu stříhání drápků. Nejprve pracujete na tom, aby pejsek v klidu seděl nebo třeba ležel na boku, přičemž se dotýkáte jeho packy. Pokud reaguje klidně, odměníte pamlskem. Postupně se kleštičkami drápků jen dotýkáte, za což pejska odměňujete, a nakonec můžete i stříhat. V některých případech bude nutné celý proces rozdělit do více mezikroků a dní, avšak celý proces stojí za to, že v budoucnu budete provádět pejskovi pedikůru bez stresu, bez náhubku a bez nutné návštěvy veterináře. A jako bonus pomůžete zkrátit psovi nekonečné odpočívání společnou aktivitou.

Rehabilitace po ortopedických zákrocích

Pokud máte pejska po ortopedickém zákroku, zeptejte se svého veterinárního lékaře na možnost rehabilitace. Nejprve zřejmě budete muset pravidelně docházet k psímu fyzioterapeutovi, ale určitě pár jednoduchých cviků odkoukáte a budete je moci procvičovat i doma. Nejen, že tím zabavíte pejska, ale také pravděpodobně urychlíte dobu rekonvalescence a zvýšíte šance na úspěšné zhojení.

Kdo je připraven, nebývá překvapen

Zmínila jsem učení klidu a odpočinku. Za stejně důležitý považuji trénink manipulace se psem, ať už jde o přenášení psa, běžné ošetřování či polohování. Pokud do běžné výchovy zařadíte všechny tyto prvky a pejsek si od vás nechá v klidu prohlédnout nebo omýt ránu a nebude mít smrt v očích, když ho chcete přenést přes schody, budou z toho všichni přítomní jen profitovat, až to bude naostro.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *