Psí sporty

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Psí sporty jsou jedna z nejpříjemnějších aktivit, kterou si společně se svým parťákem můžete dopřát. Můžete si vybrat z velkého množství kynologických disciplín. Vždy je ale vhodné přihlédnout k plemeni, fyzickým schopnostem, zdravotnímu stavu a věku konkrétního pejska. Pro nás lidi téměř žádná omezení neplatí, protože když se chce, všechno jde.

Akční sporty

Nejznámější je zřejmě agility, což je disciplína, při které psovod vede psa po parkuru, zatímco pejsek překonává různé překážky. Oba členové týmu si tedy dají pořádně do těla. Podobně tomu je také v dogfrisbee, kdy základem je, aby pes chytil letící disk. Avšak aby bylo celé vystoupení zábavnější pro všechny zúčastněné, využívá se nepřeberného množství hodů a triků, kdy pes při chytání disku přeskakuje psovoda v nejrůznějších pozicích, odráží se od něj nebo mu třeba balancuje na zádech. Podobně akčním sportem je také flyball, při němž se závodí v družstvech složených ze čtyř psů a psovodů a cílem je, aby každý pes co nejrychleji přeběhl řadu překážek, vzal z boxu tenisák a rychle se zase vrátil zpět. Pro fyzicky opravdu zdatné páníčky a aktivní psy je vhodná některá forma mushingu, ať již běží psovod po svých (canicross) nebo pes táhne sáně, koloběžku, kolo či běžky. A pokud se psovod z nějakého důvodu nemůže nebo nechce hýbat se psem, existuje coursing, kdy psi honí igelitový střapec a celá akce tedy simuluje lov.

Zdroj: elements.envato.com

Příznivci bull plemen by pak mohli využít nabídky bull sportů, kde jsou jednotlivé disciplíny šité na míru těmto silovým akčním psům. Samostatnou kapitolou by mohla být sportovní kynologie, kde se cvičí hned tři disciplíny – poslušnost, obrana a stopa.

Klidnější sporty

Existují i psí sporty, kde není účelem být co nejrychleji v cíli. Například v dogdancingu jde především o umělecký dojem, kdy psovod společně se psem předvádějí za doprovodu hudby taneční představení a důležitá je společná souhra a radost. Podobnou disciplínou je také obedience, někdy označovaná za vysokou školu poslušnosti. Zakládá se na prvcích z běžné ovladatelnosti psa, jako je přivolání, odložení, chůze u nohy, změna polohy nebo aport, avšak v několika variantách a obtížnostech. Poměrně novou aktivitou je v našich končinách nosework. Již z překladu je jasné, že hlavní náplní je práce nosem, pejsci tedy v různých prostředích a podmínkách vyhledávají skořici, pomerančovou kůru nebo silice.

Výběr vhodné aktivity

V každém případě je ideální vybrat si sport, který bude vás i vašeho psa bavit. Pokud si nějaký zvolíte a váš parťák se na něj zpočátku netváří, pořád není nic ztraceno. S trochou motivace a s dobrým trenérem každého pejska dřív nebo později přesvědčíte, že běhat přes překážky nebo válet sudy je skvělá zábava. Téměr každý psí sport může dělat téměr každý pes!

Poněkud rozhodující je v tomto případě výběr plemene. Je velice důležité si stanovit reálné cíle a hranice. Jestliže máte jorkšíra, nikde není napsané, že nemůžete chodit na cvičák společně s ovčáky a že nebude tříkilový pejsek vyštěkávat figuranta v maketě, bojovat s ním o peška a vrcholně se u toho nezabaví, ale nemůžete počítat, že fyzicky zvládne všechny cviky a bude někdy skládat zkoušky. Stejně jako bernardýn i jezevčík mohou pro radost trénovat agility, ale výška a postavení překážek by se vždy měly přizpůsobit jejich stavbě těla a nelze pomýšlet na velkou závodní kariéru. Máte-li ještě před pořízením pejska nějakou představu, čemu byste se společně chtěli věnovat, vybírejte podle toho také plemeno a poraďte se s chovateli.

Štěňata, čtyřnozí senioři a psi s omezením

Jestliže už vysněné štěňátko doma máte a nemůžete se dočkat, až začnete společně trénovat, mějte na paměti, že není kam spěchat a nic vám neuteče. Téměr ve všech kynologických disciplínách jsou prvky, které můžete cvičit v podstatě od prvního dne, kdy si roztomilou chlupatou kuličku přivezete domů. Stejně tak jsou ale cviky, kterým bychom se měli do doby dokončení vývoje pohybového aparátu vyhýbat. Jedná se především o skoky, prudké starty, otočky, změny směru a brždění, různé nárazy, tah v postroji a časté opakovaní určitých pohybů. Stejně důležitá je také doba, po kterou je štěně v pohybu. Pokud necháte štěně hrát si s jiným psem, než se unaví a padne, na procházce se začne zastavovat, samo ukončí hru nebo odmítá opakovat cvik, je to jasná známka, že jste neodhadli maximální dobu pro danou aktivitu a příště ji musíte ukončit o pár minut dřív. Štěňata se unaví opravdu velice rychle a je třeba dbát na jejich vývoj a nic zbytečně neuspěchat. Je nutné zátěž přidávat postupně vzhledem k věku, velikosti pejska a jeho stavbě těla, některá plemena ukončují svůj růst až po druhém roce života. Obecně však platí, že menší pejsci bývají hotoví ve dvanácti a střední v osmnácti měsících.

Zdroj: elements.envato.com

Udržovat v mentální i fyzické kondici staré a jinak relativně zdravé psy je naopak důležitější, než byste si mohli myslet. Také u této kategorie pejsků je tedy třeba dbát na různá omezení a přirozeně postupem času snižovat obtížnost aktivity, ale dokud pejsci sami chtějí, není důvod jim jejich oblíbený sport upírat. Stačí s rozumem přizpůsobit.

Speciální kategorií jsou psi po úrazech a operacích. Někdy i přes veškerou snahu všech nelze navrátit se naplno na parkur agility nebo pustit psa přes celé fotbalové hřiště, aby na konci zadržel figuranta. V těchto případech je vhodné se poohlédnout po jiné aktivitě, která není natolik fyzicky náročná. Naopak pro některé psy s určitými vývojovými onemocněními, jako je například dysplazie kyčelního kloubu, se může na první pohled zdát, že je s běháním navždy konec, avšak naopak budování svalové hmoty a udržení psa v kondici je to nejlepší, co pro něj můžete udělat.

Pro radost i na stupně vítězů

Účelem všech psích sportů by mělo být trávit čas společně se svým psem a užít si spoustu zábavy. Pomáhají také udržet psa v dobré fyzické kondici a upevňují vztah s majitelem. Ať už se chcete jen pobavit ve společnosti stejně nadšených lidí nebo máte závodní ambice, nebojte se jakoukoli kynologickou aktivitu vyzkoušet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *