Nesestouplé varle: kryptorchid

Kryptorschismus je pojem, označující stav, kdy u psa (samce) nebo kocoura nedojde k sestoupení jednoho nebo obou varlat do šourku.

Sestup varlat

Během vývoje plodu, se varlata utvářejí v břišní dutině v oblasti za ledvinami. Odtud jsou spojeny provazcem s šourkem. Provazec se postupně zkracuje, a tak dojde ke vtažení varlat z břišní dutiny tříselným kanálem do šourku. Tento proces označujeme jako sestoupení varlat.

V některých případech však k sestoupení nedojde a jedno nebo obě varlata zůstanou v původním místě v břiše, nebo někde ,,na půli cesty“ . Dle uložení nesestouplého varlete pak můžeme v některých případech varle i vidět či nahmatat- viz obrázek. Varlata, která zůstanou v břišní dutině nahmatat nelze.

 

Černá šipka ukazuje šourek, červené šipky varlata v tříselném kanále.

Kdy už má mít pes varlata v šourku?

Dle zákona může chovatel prodávat štěňata od 50.dne věku – v tuto dobu by měla být varlata u psů již v šourku. U některých malých plemen může být složité je s jistotou palpovat. Častou praktikou nezodpovědných chovatelů je ujišťování majitelů, že k sestupu ještě jistě dojde následující období. Šance, že se tak stane, sice není nikdy nulová, ale upřímně je velmi malá a rozhodně nedoporučuji brát si od chovatele takové štěně. Už jen z toho důvodu, že následnou kastraci budete muset hradit vy (cca 6000Kč).

Je kryptorchid plodný?

Pokud má pes obě kryptorchidní varlata, bývá zpravidla sterilní – neplodný, protože zvýšená teplota v břišní dutině zamezí produkci spermií. Ale jinak tento jedinec obvykle mívá běžné samčí chování. Plodnost u jednostranně postiženého psa může být částečně snížená, ale reprodukce schopen bývá.

Kryptorchismus může postihnout všechna plemena a je nutné zdůraznit jeho genetický základ – psi s touto vadou by se v žádném případě neměli používat do chovu. Což je jeden z hlavních argumentů pro kastraci.

Proč kastrovat kryptorchida?

Dalším důvodem ke kastraci jsou možné zdravotní komplikace, které mohou být s abnormálně uloženým varletem spojeny. Vzhledem k vyšší teplotě v břišní dutiny, bývají varlata náchylnější k rakovinnému bujení. Tyto tumory mohou následně produkovat nadměrné množství hormonů a způsobovat další zdravotní neduhy jako je poškozená krvetvorba v kostní dřeni.

Z dalších komplikací intraabdomninálně uloženého varlete může být jeho torze – tedy přetočení s narušením krevního zásobení, což je akutní, velmi bolestivý stav.

Jak poznat, že varle nesestouplo?

Začněme prohmatáním šourku – v něm bychom měli cítit obě varlata. U velmi malých plemen a současně houževnatých jedinců, to může být opravdu komplikované. Další možností je sonografické vyšetření (ultrazvuk) – díky němu jme schopni i určit, kde přesně se varle nachází. Poslední možností je stanovení hormonů z krve.

Prosahání varlat by mělo být součástí každého klinického vyšetření psa – zejména u štěňat při vakcinaci a psích seniorů.

Řešení

Jediným spolehlivým řešením kryptorchismu psů je kastrace. Často však bývá diskutováno, jestli odstranit pouze nesestouplé varle, nebo v případě jednostranného kryptorchida obě. Vzhledem k tomu, že tato vada má genetický potenciál, je vhodné zamezit množení takového jedince – proto je rozumná kompletní kastrace a odstranění i varlete v šourku. Kastrace zároveň slouží jako prevence obtíží s prostatou (benigní hyperplazie prostaty) v pozdějším věku.

Rakovina prostaty však postihuje i kastráty.

2 komentáře: „Nesestouplé varle: kryptorchid

  • 11 června, 2024 (3:26 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den. Měla bych dotaz. V sobotu jsme koupili stěně švýcarského ovčáka.Jsou mu 2 měsíce. Za stěně s PP jsem dala 28000 Kč. Dnes mi vetetinar řekl,že má sestouple jen jedno varle a druhé už nesestoupne.Chtela bych se zeptat,jestli mu ještě může sestoupit.Jsou mu 2 měsíce. Moc děkuji za Vaši odpověď.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *