Dehydratace psa a kočky

Dehydratace je stav, při kterém tělo ztrácí více tekutin, než je schopno nahradit. Tento stav může postihnout jak psy, tak kočky a je nutné mu věnovat zvýšenou pozornost, protože dehydratace může mít vážné zdravotní důsledky.

Příčiny dehydratace

Nejčastější příčinou dehydratace u psa a kočky je nedostatečný příjem tekutin nebo nadměrná ztráta tekutin z těla. To může být způsobeno mnoha faktory, jako je průjem, zvracení, nedostatečný příjem vody, přílišná teplota okolí (např. přehřátí psa v autě) , nadměrná fyzická aktivita, určitá onemocnění nebo léky na odvodnění (diuretika).

Nejvíce citliví na dehydrataci jsou zejména koťata a štěňata malých plemen.

Projevy dehydratace

Klinické projevy dehydratace u psa a kočky mohou zahrnovat ztrátu elasticity kůže, suché, lepivé dásně a sliznice, letargii, zapadlé oči, zvýšenou žízeň, sníženou chuť k jídlu, tmavší nebo koncentrovanou moč a sníženou produkci moči.

Zhodnocení hydratačního statu je vždy součástí základního klinického vyšetření u veterináře.

Rizika

Pokud dehydratace pokračuje, může dojít k vážným problémům, jako je selhání orgánů nebo šok.

Rizika spojená s dehydratací zahrnují poruchu rovnováhy elektrolytů, sníženou cirkulaci krve, selhání ledvin, neurologické příznaky a další komplikace. Je proto důležité dehydrataci léčit co nejdříve.

Léčba

Léčba dehydratace zahrnuje obnovení tekutinového stavu těla. Pokud si doma všimnete příznaků dehydratace u svého psa nebo kočky, můžete provést několik opatření pro zmírnění stavu. Nabídněte zvířeti čerstvou vodu a zajistěte mu klidný a stresu minimalizující prostředí. Pokud je dehydratace závažná, je nezbytné vyhledat veterinární pomoc co nejdříve.

V případě, že zvíře tekutiny odmítá, nebo je dehydratace závažné, je nutné podat tekutiny pomocí infuze. Ta je nejefektivnější přímo do žíly přes kanylu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *