Pes si líže a kouše tlapky
Lízání pacek je do určité míry v rámci hygienických návyků psa normální. Pokud si však pes urputně líže a vykusuje packy denně několik minut až hodin v kuse, je na místě packy prohlédnout. Časté olizování pacek bývá spojeno s načervenalým zbarvením srsti, které je dobře viditelné na psech s bílou srstí.
Proč si pes líže packy?
Příčin je celá řada, obecně se může jednat o proces čištění, vyšší četnost však bývá spojována se zdravotními obtížemi – zejm. bolestivostí a svědivostí. Někdy se takto může projevovat i problémové chování a stres, nejprve je však vždy potřeba vyloučit závažnější problém.
Podráždění
Posypová sůl patří mezi časté dráždivé látky. Po procházce na solených chodnících je vhodné packy vždy opláchnout vlažnou vodou a vysušit.
Problémy s drápky
Pokud drápy přerostou opravdu výrazně, mohou se (hlavně u palců) stáčet a poraňovat kůži. Drápky se mohou zalomit nebo rozštěpit, což působí bolest a pes má tendenci si postižené místo olizovat.
Poranění
Spálený polštářek od rozpáleného asfaltu, nebo řezná rána o kámen či sklo bývají nejčastějšími zraněními pacek. Vždy je důležité packu důkladně prohlédnout, a to i v meziprstí. Pokud si nějakou strukturou nejste jistí, porovnejte ji s druhou packou. Při poranění je typické, že si pes olizuje pouze jednu tlapku.
Cizí těleso
V delší srsti v meziprstí se snadno může zachytit část pichlavého bodláku, nebo žvýkačka. V horším případě se zapíchne ostrý předmět do packy – ne vždy jej můžeme na první pohled vidět. Dobré je tedy packu v podezřelém místě vyholit a pořádně prohlédnout – někdy si lze všimnout malé dírky po vpichu. Obzvlášť zákeřné jsou osiny, které po několika dnech mohou způsobit výrazný otok. Postižené místo je bolavé a pes má tendenci si jej olizovat.
Parazité
V meziprstí můžeme najít sametky a výjimečně i klíště.
Alergie na složku potravy, rostlinné pyly nebo roztoče se ve většině případů projevuje svědivostí kůže. Nejvíce bývají kromě pacek a uší postižené i oblasti hlavy, krku, břicha, třísel a podpaží. Časté jsou tedy změny i na dalších částech těla.
Načervenalá kůže i srst u alergika
Nádorové procesy se mohou vyskytovat i v oblasti pacek – mohou vycházet z kostí, svaloviny i kůže. Jejich vzhled je velmi variabilní – červená boulička, ale i mírný bolestivý otok.
Interdigitální cysty
V meziprstí se tvoří červené cysty/bouličky, které mohou praskat a následně krvácet. Nadměrné tření či poranění v důsledku anatomického uspořádání packy vede ke vzniku ztluštění kůže, otoku a tvorbě cyst. Roli hraje i alergie a nadváha.
Lízání pacek první pomoc
Pokud si pejsek z ničeho nic urputně olizuje jednu nebo více tlapek, nejprve je důkladně prohlédněte.
Nic nezkazíte umytím pacek v desinfekčním šamponu (doporučuji Clorexyderm), který by měl být součástí domácí lékárničky.
Cílem domácího vyšetření je odstranit cizí tělesa a detekovat případná poranění či podezřelé oblasti.
Zmezit lízání pomůže límec.
Dalším krokem je návštěva veterinárního lékaře, který packu důkladně vyšetří.