Nádory konečníku

Zdroj úvodního obrázku: elements.envato.com

Neoplastické procesy v oblasti konečníku nelze házet do jednoho pytle. V této oblasti se nejčastěji setkáváme s procesy postihující anální váčky a tzv. perineální žlázky. Anální váčky jsou párovou kožní výchlipkou, ve které se shromažďuje sekret análních žlázek. Na pomyslném ciferníku by se anální žlázky nacházely v oblasti 4. a 8. hodiny. Naopak perinální, nebo také cirkumanální či hepatoidní žlázky jsou četné drobné žlázky lemující celý obvod konečníku.

Schématické znázornění uložení análních váčků. (Zdroj: Tereza Opltová)

Z těchto struktur mohou vycházet benigní (nezhoubné adenomy), ale také maligní (zhoubné adenokarcinomy). Kromě toho se může i v oblasti konečníku objevit kožní nádor – např. mastocytom, lipom  a nebo nádory vycházející z konečníku – z rekta/tlustého střeva.

Mastocytom pod konečníkem- potvrzeno cytologickým vyšetřením. (Zdroj: Anna Šrenková)

Diferenciální diagnózou boule u konečníku je i perineální kýla a zánět/ucpání análních váčků.

Jak vypadají?

Nádory v této oblasti se často delší dobu přehlédnou. Mohou tvořit jen vyboulení srsti a nebo neosrstěné výrůstky. Mohou se vyskytovat jednotlivě ale i ve větším počtu a dosahovat různých rozměrů-od několika mm až po pár cm.

Nezhoubný adenom vycházející z perineálních žlázek. (Zdroj: Anna Šrenková)

Jaké jsou projevy?

Postižené zvíře často menší výrůstky nijak zásadně neobtěžují. V některých případech si pes nadměrně vykusuje a olizuje konečník, nebo i sáňkuje. Při iritaci může dojít ke krvácení. Pokud útvar zasahuje do rekta, dochází ke ztíženému kálení, zácpě. U zhoubných procesech análních váčků můžeme pozorovat u zvířat častější pití a močení.

Zhoubné, nebo nezhoubné?

Drtivá většina nádorových procesů vycházejících ze žlázek kolem konečníku jsou nezhoubné adenomy, naopak většina tumorů análních váčků jsou zhoubné, tedy maligní se schopností metastazovat.

Nekastrovaní samci mají vyšší riziko pro rozvoj adenomů perineálních žlázek.

Jak postupovat dále?

Pokud zpozorujete nějaký podezřelý útvar v této oblasti, rozhodně navštivte veterinárního lékaře. Zásadní je důkladné klinické vyšetření, které pomůže zjistit, ze které struktury nádor vychází – jedná se o anální váček, nebo žlázky kolem konečníku? To je zásadní otázka. Před další intervencí je vždy vhodné odebrat vzorek tenkou jehličkou a ten následně vyšetřit pod mikroskopem- tzv.cytologické vyšetření. Pokud je podezření na zhoubný nádorový proces, je doporučen i další vyšetření pro zjištění rozsahu procesu a případných metastáz- ultrazvuk břišní dutiny, rentgen plic.

Léčba

U nezhoubných adenomů perineálních žlázek je pozorována závislost na pohlavních hormonech. Kastrace může tedy vyřešit přes 90% těchto případů – po odeznění pohlavních hormonů po odstranění varlat, dojde k samovolnému vymizení útvaru u konečníku. Pokud kastrace nevede k regresi, je doporučeno chirurgické odstranění.

V případě zhoubných nádorů análních váčku je terapií volby chirurgické odstranění, které se případně kombinuje s chemoterapií nebo ozařováním.

Prognóza

U nezhoubných procesů dobrá, u zhoubných záleží na rozsahu procesu a zvolené chemoterapii.

11 komentářů: „Nádory konečníku

  • 25 listopadu, 2022 (7:48 pm)
    Trvalý odkaz

    12.letý pes basenji má bolestivý konečník boule až mírně vylezlé střevo,je neklidný a hodně pije a močí.Má velké boule na boku.Prosím o radu.Děkuji.

    Reagovat
  • 5 ledna, 2023 (4:59 pm)
    Trvalý odkaz

    Skoro 13. lety (labrador + špic) má karcinom análních žlázek a špatně kadí. Jí 2x denně, vařím mu tučné vývary s těstovinami a přidávám něco málo oves. vloček. Večer k tomu nastrouhané jablko + červenou řepu a lososový olej, ráno strouhanou mrkev a hrušku a přidávám nerozehřáté máslo.
    Co ještě mám dělat, aby se bez problémů vyprázdnil?
    Děkuji za odpoveď
    I. J.

    Reagovat
    • 5 ledna, 2023 (5:22 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, pokud pro vás chirurgické řešení nepřipadá v úvahu, můžete zkusit přidávat na změkčení stolice laktulózu – jedná se projímadlo, volně prodejné v lékárně.

      Reagovat
      • 5 ledna, 2023 (11:22 pm)
        Trvalý odkaz

        Děkuji za odpověď.
        Paní doktorko dávám mu ještě 2x denně lžičku vlákniny PSYLIUM – on kadí, ale vždy je to tužší a těžko a dlouho to z něj jde ven.
        Ještě se chci zeptat na podávané strouhané jablko, zda neškodí, „nefunguje“ mu svěrač a má úzkou průchodnost, byla jsem s ním na vyšetření, jinak se v tom plácáme už 1a1/2 roku. Občas mu dávám
        prášky na bolest – Canidryl 100 mg od veterináře – jen když má bolesti.
        Děkuji moc za další radu.

        Reagovat
    • 20 října, 2023 (3:36 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, nas pes má zhoubný nádor na konečníku, problém s kadenim, pořád se to nějak dalo koordinovat, ale udělal se mu i ze vnitřní strany, vše řešeno s veterinářem, jen jestli existuje nějaká mastička, která by mu dírku aspoň zvláčňila, pomohlo k pružnosti? Děkuji

      Reagovat
      • 1 listopadu, 2023 (8:43 am)
        Trvalý odkaz

        Dobrý den, lze použít mastičku Faktu, zároveň přidávat do stravy laktulozu (projimadlo) nebo psylium pro změkčení stolice.

        Reagovat
  • 31 března, 2024 (5:42 am)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, kastrovaný pejsek před půl rokem začal sáňkovat, anální žlázky jsme na veterine vyřešili. Od té doby problém s kaděním. Jdou z něj hleny a kapky, usilovně tlačí a nic. Z námahy tlačení se někdy pozvrací. Pije, ale ji asi obden, někdy dva dny nejí. Pak se nají. Stolice stále žádná. Prý uvnitř je pevná ( né tvrdá ) Dostal Easypill, doslova to z něj teklo, ale pevný bobek stále není. Začíná se v něm hromadit stolice?

    Reagovat
    • 2 dubna, 2024 (2:04 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, to nejsem schopna na dálku posoudit. V prvé řadě je potřeba vyloučit nějaký mechanický útlak střeva (prostata, zvětšená mízní uzlina, jiná masa) – tedy podrobná zobrazovací diagnostika, případně kolonoskopie.

      Reagovat
  • 31 března, 2024 (5:46 am)
    Trvalý odkaz

    K předchozímu komentáři pokračování ( omylem odeslány brzy )
    Je možné podat lék na spaní – jaký? a udělat doma klystýr? Při vědomí se zavedení klystýru brání.
    Děkuji

    Reagovat
    • 2 dubna, 2024 (2:05 pm)
      Trvalý odkaz

      Nějaké přispání doma rozhodně nedoporučuji. Nejprve zjistěte, jestli má pes opravdu zácpu (rentgen), poté případně provede klyzma veterinář, nebo nasadí přípravek na změkčení stolice.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *