Nemoci tlapek psů i koček

Vzhledem k tomu, že naši čtyřnozí chlupáči chodí ,,naboso“ , jsou jejich tlapky náchylnější k nejrůznějším neduhům. Někteří mazlíčci jsou na tlapky obzvlášť citliví a nenechají si na ně sáhnout. Toto je nutné trénovat už odmala, protože pokud se objeví nějaký zdravotní problém, bude nutné packy vyšetřit. Ošetření se pak často neobejde bez velké dávky stresu, nebo sedace.

Poranění

Mezi vůbec nejčastější poranění, které během života potrápí téměř každého pejska je zatržený drápek. Rozříznutí packy o ostrý předmět také bývá častým poraněním zejména psů. Packa především u venkovních koček se může někde zaseknout a poranit se. V létě snadno dojde díky rozpáleným chodníku k popálení polštářků. U velmi aktivních psů může během po nevhodném povrchu dojít k obroušení hrubé povrchové kůže.

Koncem léta, v období největšího výskytu osin, se můžeme setkat se zapíchnutou osinou v meziprstí. Z dalších cizích těles jmenujme trny, nebo třísky. V tomto místě se utvoří boulička, cizí těleso však může putovat od místa vpichu, které často brzy zaroste, dále.

Osina zapíchnutá v meziprstí psa

Poraněná packa může krvácet, chlupy v místě poranění mohou být slepené nebo pozorujeme bouličku. Nezřídka se objeví i kulhání na postiženou končetinu.

Otevřená rána je vstupní branou pro infekci, ale i tetanus.

Infekce

K parazitům, kteří mohou potrápit zvířecí packy patří především sametky demodex, přisát se v meziprstí může ale i klíště. Sametky jsou drobní oranžový roztoči, kteří jsou detekovatelní pouhým okem jako drobné oranžové tečky. Demodex se vykytuje i v kůži zdravých jedinců, pokud dělá potíže, jedná se většinou o oslabený imunitní systém daného jedince.  Pouhým okem jej nevidíme, protože se nevyskytuje na povrchu kůže.

Sametky v meziprstí kočky

Kvasinky stejně jako některé bakterie jsou součástí běžné kožní mikroflóry zdravých zvířat. Pouze v případě přemnožení se mohou objevit potíže, jako je svědivost, vykusování a vylizování pacek, zarudnutí kůže i srsti. Nejčastější příčinou je alergie, poranění například při stříhání nebo oslabený imunitní systém.

Z virových onemocnění projevujících se na psích packách jmenujme psinku. Postižená zvířata mají výrazně zhrubnutou kůži polštářků.

Interdigitální cysty

V meziprstí se tvoří červené cysty/bouličky, které mohou praskat a následně krvácet.  Kůže v meziprstí je velmi tenká a je přímo vystavena množství patogenů z okolního prostředí.  Nadměrné tření či poranění v důsledku anatomického uspořádání packy vede ke vzniku ztluštění kůže, otoku a tvorbě cyst. Roli hraje i nadváha. Postiženi jsou zejména mladí dospělí jedinci nad 30kg, zejména americký stafordšírský teriér, bulldog, boxer, retrívr a rottweiler. Léčba bývá zpravidla velmi náročná a zdlouhavá.

Nádorové procesy

Bohužel ani packy nejsou před nádorovými procesy chráněny. Obecně platí, že mohou být zhoubné nebo nezhoubné. Precesy mohou vycházet z kůže, ale i kostí. Na packách se setkáváme s histiocytem, plasmocytomem, melanomem i mastocytomem. Každý podezřelý útvar je tedy potřeba nechat cytologicky vyšetřit. Rentgen může odhalit stav kostí – ty však mohou být ovlivněny i rozsáhlým zánětlivým procesem.

U koček navíc může do prstů metastazovat karcinom plic.

Imunitně zprostředkovaná onemocnění

Jsou vzácná onemocnění, při kterých se imunitní systém otočí proti tělu vlastním buňkám. Může tak napadnout nervový systém, krvinky, klouby ale i kůži. Mezi nejčastější patří pemfigus a lupus.

První pomoc

Pro domácí ošetření sáhněme po domácí lékárničce. V případě zapíchnutého cizího tělesa, pokud vyčnívá, jej pomocí pinzety odstraníme a místo vydesinfikujeme. Pokud je tlapka poraněná a krvácí je potřeba zhodnotit, zdali postačí domácí ošetření, nebo je nezbytná návštěva lékaře. Packu omyjeme a prohlédneme. Pokud se jedná o drobnou ranku, vydesinfikujeme. Aby si zvíře packu nelízalo, nebo se do rány nezanesly nečistoty můžeme packu obvázat nebo použít botičku.

2 komentáře: „Nemoci tlapek psů i koček

  • 25 května, 2023 (5:56 pm)
    Trvalý odkaz

    Prosím o radu. Mému psovi se udělaly červené bulky v meziprstí, které trochu krvácejí. Už loni toto měl v období červen-září. Pak to vše zmizelo. Bylo nám vetem řečeno, že je to potravinová alergie, je alergický na hovězi maso. Nyní se opět toto objevilo v květnu na jedné noze. Existuje ještě nějaký desinfekční přípravek, aby se toto nerozneslo na ostatní tlapky ? Děkuji za radu.

    Reagovat
    • 28 května, 2023 (8:25 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, roznést na ostatní tlapky se může infekce (bakterie, parazité) ale ne potravní alergie – vyzkoušet můžete přípravky s chlorhexidinem – šampon, ubrousky. Pokud se však objevuje v takovéto periodě, je potravinová alergie méně pravděpodobná – naopak toto je typické pro alergii např. na pyl, který se objevuje sezónně. Kožní potíže ideálně řešte s dermatologem.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *