Průjem u štěněte

Mechanismus i příčiny vzniku průjmu u štěňat se nijak neliší od těch u dospělých psů, nicméně četnost jednotlivých příčin i přístup k mláďatům jsou jiné.

Příčiny průjmu štěňat

U štěňat převažují příčiny vycházející z trávícího traktu, zejména ty infekční. Asi největším strašákem je parvoviróza – virové, vysoce nakažlivé onemocnění, které bohužel často končí i smrtí. Obvykle dochází k nákaze už v chovu – objevuje se zejména v pofiderních chovech se špatnými hygienickými podmínkami, ale štěně se může nakazit i kdekoliv venku, především na místech s vysokou koncentrací psů (park, cvičák). K nákaze dochází u neočkovaného jedince, ale i takového, který už očkování podstoupil.

Na obrázku vidíme rychlotest na parvovirózu z trusu

Střevní parazité nezpůsobují dospělým jedincům téměř žádné obtíže, ale mláďata s nevyvinutým imunitním systémem mohou pěkně potrápit. Odčervení štěňat už běžně zahajuje chovatel a měl by nového majitele vždy informovat o odčervovacím schématu, kterým bude nadále odčervovat. K nejčastějším střevním parazitům patří škrkavky, tasemnice, giardie a kokcidie.

Vajíčka kokcidií v trusu štěněte

Vůbec nejhorší, ale bohužel častou variantou, je kombinace parvovirózy a střevních parazitů.

Méně závažnější příčinou průjmu je přechod na nové krmivo. Správně by měl chovatel dát novému majiteli krmivo, na které je štěně zvyklé a ten potom postupně a pozvolně přecházet na nové. Náhlá změna v jídelníčku, může trávící trakt podráždit. Navíc štěňátka si rády často přilepší venku nějakou tou dobrotou, jako je hlína nebo kus mršiny – i to může vést k průjmu.

Mláďata mají tendenci okusovat kde co a se vším si hrát. Nikoho asi nepřekvapí, že právě u této věkové kategorie se také setkáváme s pozřením cizího tělesa.

Odrostlejší štěňata a mladé dospělé psi potrápí i potravní alergie/přecitlivělost na složku potravy.

Z onemocnění vycházejících mimo trávící trakt u štěňat moc není, snad jen vrozená dysplazie ledvin, portosystémový zkrat (jaterní shunt), či exokrinní pankreatická insuficience.

S diagnózami jako je rakovina, zánět slinivky, endokrinopathie nebo IBD (obdoba Crohnovy nemoci) se u této věkové kategorie téměř nesetkáváme.

Následky průjmu

S průjmem odchází z těla nejen velké množství vody, čímž dochází k dehydrataci, ale i minerálních látek, živin a bílkovin. Většina zvířat s průjmy trpí současně na zvracení a nevolnost. Ztráta tekutin i živin se zvracením ještě prohlubuje. Nechutenství zabrání přísun potřebné energie a může dojít k poklesu hladiny krevního cukru (hypoglykémie). Postižené štěně tak může být velmi rychle apatické a vyčerpané, nezřídka dojde k oběhovému selhání (šok), přestupu bakterií přes poškozenou střevní stěnu, sepsi (otravě krve) a úhynu. Z tohoto důvodu je vždy potřeba pohlížet na průjem u štěňat zodpovědněji, než u dospělého psa. Nejvíce rizikovou skupinou jsou potom štěňata malých plemen.

První pomoc

Pokud dojde k jednorázovému průjmu a štěně se jinak jeví aktivně, se zájmem o potravu i okolí, není důvod k panice. Pokud se však průjem opakuje, přidá se zvracení, nechutenství nebo krev ve stolici, je na místě navštívit veterináře. To stejné platí, pokud je štěňátko apatické, smutné a spavé.

Můžeme změřit tělesnou teplotu – nižší nebo vyšší hodnoty jsou důvodem k návštěvě veterináře (normální teplota v konečníku psa je 37,5-39). Vždy je nutné při trávících potížích zajistit přísun tekutin.

Pokud je celkový stav nenarušen, můžeme v domácích podmínkách použít černé uhlí nebo smectu. Na rozdíl od dospělých psů se u štěňat nedoporučuje delší hladovka. Jako rychlý zdroj energie můžeme použít lžičku medu nebo hroznový cukr (glukopur).

U veterináře

Pokud je podezření na parvovirózu, je potřeba udělat rychlý test z trusu a vyšetřit krev. V krvi můžeme navíc zkontrolovat hladinu krevního cukru. Vyšetření trusu na parazity je také na místě.

6 komentářů: „Průjem u štěněte

  • 13 března, 2024 (3:33 pm)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den, prosím o radu, mám 10 týdenní štěně kavkazana a pokaždé, když mu zkusím dát jiné krmení než suché granule, má průjem. Krmím kvalitním krmením, a protože se snaží tu řídkou stolici vždy sežrat, nemůže to být tím, že je tam víc živin, než zvládne strávit ? Normálně výkaly nežere.

    Predem děkuji za odpověď.

    Reagovat
    • 2 dubna, 2024 (1:59 pm)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, pokud má na granulích stolici bezproblémovou – nesnažila bych se ji měnit. Případně velmi pomalu – tzn. prnví dny krmit z 80% dobře snášenou stravu a postupně přidávat novou, až na ni během třeba 2 týdnů pozvolně přejít.

      Reagovat
  • 8 dubna, 2024 (11:29 am)
    Trvalý odkaz

    Dobry den mame 2 mesicni stenatko bernaka,v sobotu jsme jsi ho privezly,vcera mel ritci stolici a dneska uz prujem,davaly jsem granule od chovatele do nedele a ted jsme mu je primichaly do naseho krmeni-britt dekuji moc za odpoved

    Reagovat
    • 19 dubna, 2024 (11:41 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, příčin je mnoho – jak se můžete dočíst v článku – ať už rychlý přechod na nové krmivo, nebo například infekční příčina. Raději nechte pejska vyšetřit veterinářem.

      Reagovat
  • 18 dubna, 2024 (9:25 am)
    Trvalý odkaz

    dobrý den chtěla jsem se zeptat omylem jsem koupila granule pro psy malých plemen vadí to mám 10mesicni štěně zlatého retrívra děkuji Kyhosová

    Reagovat
    • 19 dubna, 2024 (11:39 am)
      Trvalý odkaz

      Dobrý den, u štěňat velkých plemen je nutné krmit vhodnou stravou určenou pro tyto psy (energetická hodnota, poměr vápníku a fosforu) – samozřejmě není nutné krmivo vyhazovat, ale koupila bych hned další určené pro velká plemena a můžete je spolu míchat.

      Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *